Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Společnost pro trvale udržitelný život

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 2. 8. 2018, 21:22; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Občanské sdružení Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) je dobrovolná nezisková nevládní organizace, která vznikla v září 1992 z iniciativy prvního ministra životního prostředí Československa Josefa Vavrouška.

Obsah

Cíle STUŽ

Základním cílem STUŽ je hledání cest směřujících k trvale udržitelnému vývoji lidské společnosti, k přibližování se ideálům humanismu a zároveň ideálům harmonie vztahů mezi člověkem a přírodou, s cílem zachovat život ve všech jeho formách a chránit přírodu jako celek, a to s vědomím odpovědnosti vůči dnešním i budoucím generacím. Svou činnost zaměřuje STUŽ na zkoumání a vytváření předpokladů trvale udržitelného způsobu života na místní, regionální, národní i globální úrovni. Přechod na trvalou udržitelnost chápe jako jedinou alternativu k trendům prohlubujícím ekologickou krizi. Podle STUŽ si přechod společnosti na trvale udržitelný způsob života v budoucích několika desetiletích vyžádá zásadní společenské změny. Jedním z cílů je i studium společenských aspektů a rizik předpokládaných budoucích změn.

Představitelé STUŽ

Vedení STUŽ je tvořeno devítičlenným předsednictvem v čele s předsedou Jiřím Dlouhým. Dalšími členy předsednictva jsou Jiří Roth, Eva Tylová, Eva Rychlíková, Marcela Křížová, Jiří Kulich, Jiří Nečas a Pavel Šremer. Dlouho byl jeho členem i zasnulý Ivan Dejmal.

Členy čestného předsednictva STUŽ jsou významné osobností, např. Blanka Bohdanová, Martin Bojar, Jan Cimický, Táňa Fischerová, Fedor Gál, Mikuláš Huba, Hazel Henderson, Jaroslav Hutka, Jiřina Juláková, Jan Kačer, Erazim Kohák, Jaroslav Stoklasa, Jana Štroblová.

Činnost STUŽ

STUŽ vyvíjí činnost i v regionech prostřednictvím regionálních poboček a skupin (chomutovská, východočeská, karlovarská, českolipská, jihočeská s plzeňská) a je členem několika českých i mezinárodních asociací, např. Zeleného kruhu, European Environmental Bureau (EEB), Health and Environment Aliance (HEAL). Každý měsíc STUŽ pořádá odborné semináře pro své členy i veřejnost na aktuální témata.

Publikační činnost

Několikrát ročně vydává tištěný i elektronický Zpravodaj STUŽ.[1]

Příležitostně vydává STUŽ i neperiodické publikace, např:

Témata

STUŽ vyjadřovala např. k projednávaným evropským směrnicím o chemické politice (REACH)[2], o odpadech[3], o kvalitě ovzduší[4] nebo o pesticidech[5], k problematice kácení stromů v okolí silnic [6] nebo k návrhu Politiky územního rozvoje[7].

Reference

  1. http://www.stuz.cz/rs/index.php?option=com_content&view=article&id=572&Itemid=39 stuz.cz]
  2. Společný projekt STUŽ a Zeleného kruhu k REACH
  3. Hlas euro poslanců pro lepší prevenci a recyklaci odpadů, proti zvýhodnění spaloven
  4. MŽP ignoruje doporučení WHO pro obsah prachu v ovzduší - Umírat kvůli špinavému vzduchu budou nadále tisíce lidí
  5. Vážná pochybení v návrhu politiky EU pro užívání pesticidů - nechrání přírodu ani zdraví lidí
  6. Stanovisko č. 113, k plánům na kácení stromů podél silnic, 8. března 2009
  7. Stanovisko STUŽ k pracovnímu znění Politiky územního rozvoje ČR z ledna 2008

Externí odkazy