Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

TT-33

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 6. 3. 2022, 11:56; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tulský Tokarev vz. 1933

Tulský Tokarev vz. 1933 (TT 33) byl první samonabíjecí pistolí přijatou do výzbroje Rudé armády a užívanou ve významnějším množství. Používán byl především důstojnickým sborem, vojenskou policií a v určité míře také tankisty či letci.

V Sovětské armádě byl v 50. letech nahrazen pistolí Makarov.

Obsah

Vznik

Tokarev TT 33 vychází ze svého předchůdce TT 30, jenž vychází z amerických pistolí Colt. Pistole TT 30 byla zavedena do výzbroje Rudé armády v únoru 1931, sériová výroba začala roku 1932. Tyto zbraně byly vyvinuty za účelem nahrazení již zastaralých revolverů Nagant. Toho bylo dosaženo až po 2. světové válce, kdy měla pistole svou bojovou kariéru v Rudé armádě již za sebou. Tyto pistole tvořily součást výzbroje československých jednotek v Sovětském svazu za druhé světové války. Byly rovněž v poválečném období ve výzbroji československé armády a v padesátých letech nahrazovány pistolí vz. 52 ve stejné ráži.

Rozebraný Tokarev

Popis

Zbraň se nápadně podobá americkému Coltu, z něhož ve velké míře vychází, byť vnitřní mechanismus doznal řady změn. Jelikož byla povrchová úprava (vzhledem k válce) dosti zanedbávána působí téměř všechny kusy hrubším dojmem. Zbraně předválečné a poválečné produkce (pouze nepatrné množství v porovnání s válečnou produkcí) jsou výrazně lépe zpracovány, přesto se nemohou rovnat povrchovou úpravou zbraním z jiných států světa (výjimkou je snad pouze 94 Shiki Kenju).

Jedná se o odolnou zbraň. Odolností a spolehlivostí značně převyšuje téměř všechny zbraně 20. století a i na dnešní poměry je dosti spolehlivá.

Používá sovětský náboj 7,62x25 mm: z pistolové hlavně 120mm energie 630Joule (z 2-krát delší samopalové cca. 900Joule), což je nejvíce z běžných armádních pistolových nábojů: více nežli 9para Wehrmachtu, více nežli .45ACP US Army. Vzhledem k malému průřezu projektilu: průbojnost je nejvyšší z běžných pistolových střel: probije i většinu dnešních neprůstřelných vest (spolehlivě do kategorie III), spolehlivě i na velkou vzdálenost probije i standardní kevlarovou helmu US Army - jako jediný mezi běžnými pistolovými náboji. Svou charakteristikou (tj.: přebytkem kinetické energie) patří tento náboj spíše mezi karabinové náboje. Zajímavostí je, že pistole nemá pojistku, což je u střelné zbraně velmi neobvyklé. I přes skutečnost že na pistoli pojistka jako samostatná součástka není, zajištění zbraně se dá provést nastavením kohoutu do pojistné polohy.

Vnitřní konstrukce

Samonabíjecí funkce u pistole TT 33 je zajištěna zpětným zákluzem hlavně s nuceným poklesem. Jedním z vylepšení proti již zmiňovanému Coltu 1911 je vyfrézování vývodek nábojů do zbraně (konkrétně do vyjímatelné součástky). To umožňuje podávání nábojů nezávisle na vývodkách zásobníku, jež jsou velmi zranitelné. Jejich poškození je jedním z nejčastějších příčin selhání samonabíjecí zbraně.
Velmi evolutivně je řešeno kontejnerové uložení bicího kohoutu a jeho součástek. Celé ústrojí (kontejner) lze po sejmutí závěru vyjmout rukou. Pružina kohoutu je uložena v kohoutu a vzepřena čepem. Oproti pistoli Colt 1911A-1 je TT-33 užší,lehčí a jednodušší. Celkově se konstruktér inspiroval více modely zbraní, jejich skloubením stvořil ve své době jednoduchou, velmi funkční zbraň.

Varianty

Type 54 je čínskou kopií TT-33

Krom základní verze existuje mnoho kopií s pouze minimálními úpravami. Zde jsou ty významnější.

Po skončení druhé světové války byly tyto pistole licenčně vyráběny v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Jugoslávii, Číně, Koreji.

Tokagypt

Nejvýznamnější zbraní vycházející z TT 33 je Tokagypt. Jedná se o zbraň Maďarskou. Maďarští konstruktéři provedli některé úpravy, především rekonstrukci na náboj 9 mm Luger. Takto upravenou pistolí byla vybavena Egyptská policie.

Literatura

  • Soviet Military Pistols - Tokarev & Makarov - downloadable ebook by Gerard Henrotin (H&L Publishing HLebooks.com 2002)

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
TT-33
Sovětské lehké zbraně druhé světové války
Pistole a revolvery

Pistole TT-33Nagant M1895

Pušky a karabiny

AVS-36SVT-40Mosin-Nagant

Samopaly

PPDPPŠ-41PPS

Kulomety

Maxim 1910DS-39DPSG-43DŠK

Protitankové pušky

PTRD-41PTRS

Granáty

F-1RGD-33RG-41RG-42RPG-40RPG-43RPG-6