Jeřáb kanadský
Z Multimediaexpo.cz
(Brigáda) |
m (1 revizi) |
Verze z 7. 7. 2014, 11:49
Jeřáb kanadský (Grus canadensis) je velký pták z řádu krátkokřídlí a společně se vzácným jeřábem americkým jediný severoamerický jeřáb.
Dospělý pták dorůstá 80 cm - 1,2 m a dosahuje hmotnosti mezi 3 - 6,5 kg. Je zbarven převážně šedě s jasně červeným čelem, bílými lícemi a dlouhými, tmavě zbarvenými končetinami a zobákem. Ve svatebním šatě dostavá jeho opeření hnědavý odstín, který je patrný zejména u tažných populací. Obě pohlaví jsou si zbarvením velice podobná, mladí ptáci jsou svrchu rudě hnědí a ze spodní strany šedí.
Jeřáb kanadský je nejhojnějším druhem jeřába. Hnízdí na území střední a severní Kanady, Aljašky, ve středu a na jihovýchodě Spojených států, v Sibiři a na Kubě. Je částečně tažný a zimuje zejména na jihu USA a severu Mexika. Náleží mezi monogamní ptáky. Stejně jako ostatní druhy jeřábů je všežravý a svou potravu vyhledává obvykle na polích nebo v mělké vodě. Požírá zejména hmyz, vodní rostliny a živočichy, hlodavce, semena a bobule. Mimo období rozmnožování se vyskytuje v početných hejnech a často zalétává i do kulturní krajiny. Hnízdí v těsné blízkosti vody, nejčastěji v močálech nebo v bažinách. Hnízdo v podobě hromady nejrůznější vegetace si staví na zemi a klade do něj 2 vejce. O mláďata pečují oba rodiče, dospělosti se však většinou dožívá pouze jedno. Jeřáb kanadský pohlavně dospívá mezi 2. a 7. rokem života a ve volné přírodě se může dožít až 20 let, v zajetí až dvakrát tak vysokého věku.
Zdroje
- Cornell Lab of Ornithology
- International Crane Foundation
- Rhymer, Judith M.; Fain, Matthew G.; Austin, Jane E.; Johnson, Douglas H. & Krajewski, Carey (2001): Mitochondrial phylogeography, subspecific taxonomy, and conservation genetics of sandhill cranes (Grus canadensis; Aves: Gruidae). Conservation Genetics: str. 203–218.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |