Evropská rada
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 13. 4. 2011, 00:01
- Tento článek pojednává o instituci Evropské unie. O podobně pojmenovaném orgánu Evropské unie si můžete přečíst na stránce Rada Evropské unie (také Rada ministrů). O podobně pojmenované mezivládní organizaci na stránce Rada Evropy.
Evropská rada (ER) (anglicky: European Council) je jeden z vrcholných orgánů Evropské unie. Jejími členy jsou hlavy států nebo předsedové vlád členských zemí Evropské unie a zasedání se účastní předseda Evropské komise. Předsednictví se do přijetí Lisabonské smlouvy odvozovalo od předsednictví Rady EU. Přijetí Lisabonské smlouvy zavedlo funkci stálého předsedy Evropské rady, který je volen na 2,5leté funkční období. Dne 1. prosince 2009 se prvním stálým předsedou Evropské rady stal Herman Van Rompuy. Evropská rada se schází zpravidla čtyřikrát ročně na řádném zasedání. Evropská rada „dává Unii nezbytné podněty pro její rozvoj a vymezuje její obecné politické směry a priority“ (čl. 15 SEU). V minulosti přijímala tak zásadní politická rozhodnutí, jakým bylo např. přijetí jednotné měny eura, či východní rozšíření Evropské unie. Evropská rada nevykonává legislativní funkce. Po každém svém zasedání je povinna předložit Evropskému parlamentu zprávu o jednání a každoročně písemnou zprávu o pokroku dosaženém Unií.
Obsah |
Členové Evropské rady
- Legenda:
Reference
- ↑ Strana je pozorovatelem.
Související články
Externí odkazy
- Závěry jednání Evropské rady - česky : rok 2005 - rok 2004
- Závěry jednání Evropské rady (anglicky)
- Informace o Evropské radě na serveru Delegace EK v Praze (česky)
- Europedia: Guide to European policies and legislation
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |