Flyš

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 14. 4. 2011, 21:46

Pohled na flyš v oblasti Karpat.

Flyš je odborný termín z geologie, kterým se obecně popisuje různě mocný soubor sedimentárních vrstev, které jsou nejčastěji tvořeny z pískovců a jílů. Slovo flyš je možno chápat ve třech hlubších významech.

  • flyš jako stratigrafická jednotka - příkladem Alpy, Karpaty, atd.
  • v tektonickém pojetí je jako flyš často označována ukládající vrstva sedimentů, které vzniká v uzavírající se geosynklinále, za nestálých tektonických a silných seismických podmínek.
  • v sedimentologii jako komplex vrstev mořského původu, který dosahuje minimální mocnosti 500 metrů. Tvořený je pravidelně se opakujícími vrstvami, u kterých se rytmicky střídají klastické sedimenty a to hlavně v podobě psamitůpelitů (typ označení rozměru zrna v geologii). Často je tvořen vápnitými i nevápnitými složkami.

Svým složením se flyš často blíží sedimentům z oblastí hlubokomořských delt v abyssálních (hlubokomořských) oblastech, kde se na jejich vzniku podílely turbulentní proudy v mořské vodě. O hrubosti a složení flyše rozhoduje pozice v pánvi, jelikož lehké látky jsou schopny transportu na delší vzálenosti. Z hlediska hrubosti rozlišujeme flyš na:

  • proximální - je flyš hrubšího charakteru, který vzniká na okrajích pánví v blízkosti zdrojů naplavenin (extrémním případem je tzv. divoký flyš, který je tvořen z balvanů a kusů velkých rozměrů, které jsou nevytříděné transportem)
  • distalní - je jemnější flyš, který vzniká v centrálních oblastech pánví a jeho zrno je velmi jemné


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Flysch