Kokosovník ořechoplodý

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 5. 4. 2010, 14:57


Kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera) je palma z čeledí arekovitých, původem pravděpodobně z jihovýchodní Asie, pěstovaná v tropických oblastech na březích moří a velkých řek. Pěstován je pro svůj plod, respektive jeho semeno, nazývané kokosový ořech.

Obsah

Popis

Kokosovník ořechoplodý je až 30 metrů vysoká palma, v kmeni často prohnutá. Kmen je pokryt hustými kruhovými jizvami. Listy podlouhlého tvaru vyrůstají na vrcholku palmy a jsou dlouhé až 6 metrů a mají silnou tenkou žilku uprostřed. Řapík dosahuje délky až 1 m. Květy, vyrůstají v dlouhých latách z paždí listů a mají žlutou barvu, jsou samčí i samičí, opylování probíhá samosprašně.

Plodenství

Hlavní článek: Kokosový ořech


Plodem kokosovníku je velká peckovice vejčitého tvaru o průměru kolem 30 cm. Pokožka je zeleného až žlutozeleného zbarvení. Konzumuje se vlastně semeno (kokosový ořech), ze kterého se sloupne vláknitý obal, který kokosu umožňuje rašení a plave na hladině vody, čímž umožnil rozšíření kokosovníku do mnoha částí tropického pásu. Na jedné palmě se urodí kolem 50-60 plodů.

Semena a pohlavní rozmnožování

Semeno kokosovníku je vlastně ono ovoce, které běžně konzumujeme. Je vejčitého tvaru o průměru kolem 15-20 cm, kryté velmi tvrdým oplodím. Uvnitř nezralých semen je vrstva bílkoviny, která vytváří ve vodě emulzi - kokosové mléko. Při zrání se podíl kokosového mléka zmenšuje, ale úplně nevymizí. Při usušení dužniny vzniká průmyslově využitelná kopra. Kokosovník se rozmnožuje výhradně semeny, jejichž klíčivost se pohybuje v rozmezí několika měsíců až let.

Rozšíření

Kokosovník ořechoplodý se pěstuje ve většině tropického pásu.

Stanoviště

Kokosovník se pěstuje na březích velkých řek a moří, vyhovuje mu písčitá a písčito-hlinitá půda s větším podílem rašeliny.

Pěstování v domácnosti

Kokosovník ze semena nerozmnožíme, neboť ovoce zakoupené v našich obchodech je již zbavené vláknité vrstvy podporující klíčení. Rostlina vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, v létě teploty v rozmezí 25-30 oC, v zimě by teploty neměly klesnout pod 18oC. Pravidelná zálivka je nutností, avšak rostlina nesnáší přemokření. V období vegetačního růstu hnojíme rostlinu 1x týdně normálním hnojivem pro pokojové rostliny.

Obsahové látky

Semeno kokosu (vlastní plod) obsahuje 60-67% tuku, 20% glycidů, 8% proteinu a 6% vody. Lisováním nebo extrakcí se získává kokosový olej s bodem tání 23 - 26 °C.

Využití

  • potravinářství - ze žlutých květů se vyrábí sladká šťáva, která může být dále zpracována na cukr a palmové víno. Z kokosu se získává kokosový olej a kokosová moučka. Ze zkvašeného kokosového mléka se vyrábí lihovina zvaná arak. Z mladých listů se připravuje salát.
  • textilní průmysl - z vláknité vrstvy z oplodí se pletou rohože a pytle, spřádají se z ní motouzy
  • stavebnictví - listy si domorodé obyvatelstvo tropických oblastí pokrývá střechy

Historie

Kokosovník se pěstuje již více než tří tisíce let, např. v Indii jsou první záznamy o jeho pěstování datovány již kolem roku 1000 př.n.l. Dříve se ze skořápek soustružily knoflíky a misky. Střední Evropa se o kokosovníků dozvídá v 16. století z antických spisů a herbářů.

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kokosovník ořechoplodý