Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Arekovité
Z Multimediaexpo.cz
Arekovité (Arecaceae, alternativní název Palmae) je čeleď jednoděložných rostlin, častěji známých jako palmy. Řád arekotvaré (Arecales) obsahuje pouze čeleď arekovité.
Obsah |
Charakteristika čeledi
Arekovité jsou jednoděložné rostliny - jejich stonek druhotně netloustne jako je tomu u dvouděložných dřevin. Mezi palmami jsou vysoké i nízké stromy a keře, stonek může někdy skoro úplně chybět, nalezneme i plazivé nebo ovíjivé druhy, které rostou jako liány, vrchol je zakončen chocholem listů.
Listy, které rostou na vrcholu kmene, jsou skoro vždy dlanitě nebo zpeřeně (vzácně až 2x zpeřeně) složené, řapíky mají pochvu a jazýček. Jsou stálezelené.
Mohou to být jednodomé i dvoudomé rostliny, květy jsou jednopohlavné, zřídka oboupohlavné. Květy jsou malé, většinou bílé nebo krémové, tříčetné, tvoří hustá květenství, zpravidla komplex lat v obalu toulce. Okvětí se skládá většinou ze 6 okvětních lístků, řidčeji ze 4 či jiného počtu, někdy je rozlišen kalich a koruna, jindy nikoliv, někdy může být okvětí zakrnělé, vzácně může i chybět. Tyčinky mohou být volné i srostlé, je jich 3, 6 či 9, někdy ale mnoho, až 900 či ještě více. Gyneceum je složeno ze tří plodolistů (vzácně až 10), je synkarpní nebo apokarpní. Čnělka je často rozeklaná na tři blizny, semeník svrchní, v každém z nich je jedno vajíčko. Jsou opylovány větrem nebo hmyzem.
Plodem je skoro vždy bobule nebo peckovice (s 1 peckou), v přípdě apokarpního gynecea souplodí peckoviček. Semena mají dobře vyvinutý endosperm a často obsahují velké množství tuků.[1],[2]
Vzhledem jsou palmám podobné cykasy, které s nimi ovšem kromě podobného tvaru (kmen a chochol listů nahoře) nemají nic společného. Některé cykasy jsou ovšem právě pro tuto podobnost mylně nazývány palmami.
Rozšíření
Palmy jsou typické rostliny tropů a subtropů, jen málo druhů roste v teplejších oblastech mírného pásma. Je známo asi 189 rodů a 2361 druhů.[1]
podčeledi
- Calamoideae - 21 rodů
- Nypoideae - 1 rod, 1 druh - Nypa fruticans
- Coryphoideae - 45 rodů
- Ceroxyloideae - 8 rodů, 42 druhů
- Arecoideae - 112 rodů
Seznam rodů
Acanthophoenix, Acoelorrhaphe, Acrocomia, Actinokentia, Actinorhytis, Aiphanes, Allagoptera, Alloschmidia, Alsmithia, Ammandra, Antongilia, Aphandra, Archontophoenix, Areca, Arenga, Asterogyne, Astrocaryum, Attalea, Bactris, Balaka, Barcella, Basselinia, Beccariophoenix, Bentinckia, Bismarckia, Borassodendron, Borassus, Brahea, Brassiophoenix, Brongniartikentia, Burretiokentia, Butia, Calamus, Calospatha, Calyptrocalyx, Calyptrogyne, Calyptronoma, Campecarpus, Carpentaria, Carpoxylon, Caryota, Catoblastus, Ceratolobus, Ceroxylon, Chamaedorea, Chamaerops, Chambeyronia, Chelyocarpus, Chrysalidocarpus, Chuniophoenix, Clinosperma, Clinostigma, Coccothrinax, Cocos, Colpothrinax, Copernica, Corypha, Cryosophila, Cyphokentia, Cyphophoenix, Cyphosperma, Cyrtostachys, Daemonorops, Deckenia, Desmoncus, Dictyocaryum, Dictyosperma, Drymophloeus, Dypsis, Elaeis, Eleiodoxa, Eremospatha, Eugeissona, Euterpe, Gastrococos, Gaussia, Geonoma, Goniocladus, Gronophyllum, Guihaia, Gulubia, Halmoorea, Hedyscepe, Heterospathe, Howeia, Hydriastele, Hyophorbe, Hyospathe, Hyphaene, Iguanura, Iriartea, Iriartella, Itaya, Jessenia, Johannesteijsmannia, Juania, Jubaea, Jubaeopsis, Kentiopsis, Kerriodoxa, Korthalsia, Laccospadix, Laccosperma, Latania, Lavoixia, Lemurophoenix, Leopoldinia, Lepidocaryum, Lepidorrhachis, Licuala, Linospadix, Livistona, Lodoicea, Louvelia, Loxococcus, Lytocaryum, Mackeea, Manicaria, Marojejya, Masoala, Mauritia, Mauritiella, Maxburretia, Maximiliana, Medemia, Metroxylon, Moratia, Myrialepis, Nannorrhops, Nenga, Neodypsis, Neonicholsonia, Neophloga, Neoveitchia, Nephrosperma, Normanbya, Nypa, Oenocarpus, Oncocalamus, Oncosperma, Orania, Oraniopsis, Orbigyna, Palandra, Parajubaea, Pelagodoxa, Phloga, Phoenicophorium, Phoenix, Pholidocarpus, Pholidostachys, Physokentia, Phytelephas, Pigafetta, Pinanga, Plectocomia, Plectocomiopsis, Podococcus, Pogonotium, Polyandrococos, Prestoea, Pritchardia, Pritchardiopsis, Pseudophoenix, Ptychococcus, Ptychosperma, Raphia, Ravenea, Reinhardtia, Retispatha, Rhapidophyllum, Rhapis, Rhopaloblaste, Rhopalostylis, Roscheria, Roystonea, Sabal, Salacca, Satakentia, Scheelea, Schippia, Sclerosperma, Serenoa, Siphokentia, Socratea, Sommieria, Syagrus, Synechanthus, Tahina, Tectiphiala, Thrinax, Trachycarpus, Trithrinax, Veillonia, Veitchia, Verschaffeltia, Voanioala, Vonitra, Wallichia, Washingtonia, Welfia, Wendlandiella, Wettenia, Wodyetia, Ynesa, Zombia.
Hospodářské využití
Některé palmy jsou důležité užitkové rostliny:
- datlovník pravý (Phoenix dactylifera)
- kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera)
- palma areková (Areca catechu)
- palma olejná (Elaeis guineensis)
- rotan rákosovitý (Calamus rotang)
- lontar vějířovitý, palma cukrová (Borassus flabellifer)
Reference
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |