Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Vylepšení)
m (1 revizi)

Verze z 28. 12. 2013, 13:11

Pěchotní srub MO-S 19 Aleji

Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky je muzejní forma prezentace československého opevnění budovaného v letech 1935-1938 na obranu před fašistickým Německem. Jedná se o vojensko-technickou památku nacházející se na Hlučínské pahorkatině na Hlučínsku, v okrese Opava. Muzeum se skládá ze dvou izolovaných pěchotních srubů (MO-S 18 Obora a MO-S 19 Alej), jednoho řopíku (Lehké opevnění vzor 37 A - 140Z číslo 829) a tvrzového pěchotního srubu (MO-S 20 Orel).

Obsah

MO-S 18 Obora

Izolovaný pěchotní srub, MO-S 18 Obora, vybudovaný v II. stupni odolnosti. Jediný pěchotní zvon srubu byl vytržen. Opětovně osazen byl z opevnění na Opavsku. Ve vstuppní chodbičce je pamětní deska věnována veliteli srubu, Jaroslavu Švarcovi, který byl v době okupace vyslán na území Protektorátu Čechy a Morava, aby provedl atentát na Emanuela Moravce, avšak padl v kryptě kostela Cyrila a Metoděje. Dále je zde osazeno funkčí čerpadlo Royal, novodobý agregát a zkompletizovaná filtrovna. Místo po neosazeném 4cm kanónu vz. 36 zaplnil ruský kanón.

Lehký objekt

Lehké opevnění vzor 37 A - 140Z číslo 829 je rekonstruovaný a jeho vnitřní vybavení obsahuje základní sadu (lafety, periskop, ventilátor atd.).

MO-S 19 Alej

Izolovaný pěchotní srub, MO-S 19 Alej, vybudovaný v III. stupni odolnosti. Ve srubu byly osazeny dva pěchotní zvony a jedna kopule. Všechny tři pancéřová stanoviště byly v době okupace vytrženy. Na srubu byly započaty rekonstrukční práce již v 80. letech. Zvony a střílny byly vytrženy z objektů OP-S 28 a OP-S 29 a osazeny do tohoto srubu. Nyní patří mezi nejvíce vybavené sruby československého opevnění. Pravá střelecká místnost je rekonstruovaná zcela do původní podoby. Osazen je 4cm kanón vz. 36 a lehký kulomet vz. 26. Lafety i optika jsou originály.

MO-S 20 Orel

Tvrzový pěchotní srub, MO-Or-S 20 Orla, vybudovaný v největším IV. stupni odolnosti. Měl být jedním z objektů nedostavěné tvrze Orel, se kterou se počítalo pozdějo. Měl mít osazeny dva zvony a jednu kopuli. Všechny tři stanoviště byly vytrženy. Do podzemí vedlo schodiště, která se nacházelo hned za vstupní chodbou, avšak to bylo na konci války poničeno výbušninou. Objekt je silně poškozen.

Všechny tyto tři sruby byly německou armádou použity pro pokus o zastavení postupující Rudé armády. Boje byly dlouhé, avšak nakonec Němci pevnosti opustili a co nebylo zničeno v bojích poničili výbušninami umístěnými uvnitř srubů.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Museum of the fortifications Hlučín