Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Tektonika
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 26. 10. 2013, 07:49
Tektonika je částí geologie zabývající se poruchami zemské kůry. Tektonické děje jsou děje při kterých se povrch země deformuje. Dělí do dvou skupin.
Obsah |
Typy tektonických dějů
Křehká deformace
Křehká deformace projevuje se praskáním horninového masivu při zátěži, v menší míře se projevuje puklinami. Probíhá za menší teploty a tlaku než plastické deformace.
Druhy křehké deformace:
- horizontální posun
- kerný přesmyk
- pokles
- hrásť
- přikopová propadlina
- stavba hrástí i příkopových propadlin
Při křehké deformaci vznikají tzv. zlomy. Projevuje se jako poklinami a zlomy, jedná se obvykle o rozsahlé oblasti na dlouhé několik kilometrů. Hlubinné zlomy mají velký vyznam pro zemětřesení a pohyby horniny, z čehož vzniká již jmenovaný pokles. Hrásť je pokles ze dvou stran bloku hornin.
Plastická deformace
Plastické deformace (vrásnění) na rozdíl od křehké deformace se masiv při zátěži ohýbá a tvoří tzv. synklinály (koryta) a antiklinály (sedla) tento děj také probíhá za vyššího tlaku a teploty. Sedla a koryta tvoří dohromady vrásu, charakteristický znak plastických deformací. Zvláštním případem složení mnoha vrás je příkrov, právě tohoto druhu jsou některá pohoří jako například Alpy a Vysoké Tatry.
Druhy plastické deformace:
- jednoduchý ohyb
- synklinála (koryto)
- antiklinála (sedlo)
- ležatá vrása
- příkrov
Související články
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |