Tony Blair
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 18. 10. 2013, 12:15
Anthony Charles Lynton Blair (* 6. května 1953, Edinburgh), známý jako Tony Blair, je labouristický politik a bývalý britský premiér v letech 1997 až 2007 .
Obsah |
Vzdělání
Narodil se v právnické rodině a práva také vystudoval na Oxfordské univerzitě. Tímto povoláním se živil až do svého zvolení do parlamentu.
Veřejná činnost
V opozici
Ve volbách v roce 1983 byl zvolen za poslance britského parlamentu za Labouristickou stranu. Po nečekané smrti jejího předsedy Johna Smithe v roce 1994 Blair, tou dobou u veřejnosti nejpopulárnější z kandidátů, zvítězil ve volbách nového předsedy, když se jeho blízký přítel a spolupracovník Gordon Brown, který mohl představovat nejvážnější konkurenci, zavázal proti němu nekandidovat. Po svém nástupu do čela strany Blair vyhlásil program tzv. New Labour (volně přeloženo s důrazem na význam - Nová tvář Labouristické strany), který posunul její pozice do středu politického spektra. Opustil doktrínu fabiánského socialismu, podpořil privatizaci britského průmyslu a reformy posilující tržní prostředí. Blairova politika se nevyhnula kritice ze strany levice. Byl kritizován za to, že svou politiku pod vlivem Giddense příliš posunul ke středu a přestal hájit tradiční levicové hodnoty.
Premiér
Ve volbách 1. května 1997 labouristé po 18 letech vyhráli a Blair tak vystřídal v premiérském křesle konzervativce Johna Majora. Tehdy mu bylo 44 let a stal se tak nejmladším britským premiérem od roku 1812. V únoru 2005 se stal britským premiérem nejdéle vykonávajícím tuto funkci za labouristy. V úřadě se mu podařilo dosáhnout míru v Severním Irsku, které bylo po desetiletí zmítáno nepokoji překračujícími mnohdy hranici občanské války. Velký význam též mělo obnovení autonomie Skotska, Walesu a Severního Irska. Po 11. září 2001 Blair podpořil zahraniční politiku George W. Bushe, i když se snažil o odstranění rozporů mezi USA a Evropskou unií. V roce 2001 se Velká Británie podílela na invazi do Afghánistánu, v roce 2003 do Iráku. Jeho zahraniční politika vyvolávala ve Velké Británii masové protesty obyvatelstva. Po letech dohadů 10. května 2007 Blair ve svém domovském stranickém klubu v Sedgefieldu oznámil, že 27. června předá královně svou rezignaci na post premiéra a že se také vzdá funkce lídra labouristů. Dne 27. června 2007 vystřídal Tonyho Blaira ve funkci ministerského předsedy Gordon Brown, bývalý ministr financí a po rezignaci Blaira současný předseda Labour Party.
Po odchodu z premiérské funkce
V současné době zastává funkci zvláštního velvyslance/zmocněnce Blízkovýchodního kvartetu.
Rodina a osobní život
Za svých studentských let hrával Blair v rockové skupině Ugly Rumors. Od roku 1980 je ženatý s právničkou Cherie (vykonávající praxi pod dívčím jménem Boothová); mají 4 děti. Poslední syn Leo se narodil v roce 2000, tedy v době Blairova premiérského funkčního období. Blair je často srovnáván s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Oba byli zvoleni do vysoké státnické funkce v podobně mladém věku, jsou si názorově blízcí a mají silné osobní charisma. 22. prosince 2007 přestoupil od anglikánství k římskému katolicismu.[1]
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.