Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Wetterstein
Z Multimediaexpo.cz
(Nahrazení textu „{{Flagicon|Německo}}“ textem „24px“)
Porovnání s novější verzí →
Verze z 11. 9. 2010, 00:05
Wetterstein je masivní vápencové pohoří nacházející se na hranicích Německa (Bavorsko) a Rakouska (Tyrolsko). Pohoří tvoří dva souběžně ležící hřebeny Wetterstein a Mieminger Kette (někdy bývá řazen jako samostatný masiv), převyšující své okolí o více než 2 000 m. Hřeben Mieminger Kette leží již celým svým územím v Rakousku. Pohoří se svými strmými štíty z kompaktního vápence je oblíbené mezi horolezci a vysokohorskými turisty.
Obsah |
Poloha
Ohraničení pohoří na jihu je dáno tokem řeky Inn, na západě tvoří hranici silniční sedlo Fernpass a údolí potoka Loisach, kterým je ohraničeno i ze severu. Na východě dělí od masivu Karwendel potok Drahn Bach.
Členění
Pohoří se výjma dvou hlavních celků Wetterstein a Mieminger Kette dělí ještě na několik měnších celků - hřebenů, stýkajících se v jednom bodě, vrcholu Zugspitze. Na severu je to malá skupina Riffelwandkamm a nejvyšší patro pohoří, Zugspitze-Platt-Umrahmunggruppe, kde leží nejvyšší vrchol pohoří a zároveň nejvyšší vrchol Německa - Zugspitze (2 962 m). Na tuto vysokou skupinu plynule navazuje hřeben Wetersteinkamm, který končí u města Mittenwald, na hranicích. Hřeben Mieminger Kette se dělí na dva podcelky - západní masiv Grünstein a východní hřeben Hohe Munde. Nejvyšší vrchol masivu je Hochplattig (2 768 m). Poslední skupinou je Arnstock v blízkosti města Scharnitz.
Nejvýznamnější vrcholy
|
|
Příroda
Kombinace horský luk a strmých skal se zdá být jedinečnou jako životní prostor pro mnohé druhy zvířat, jako je např. kamzík, svišť, zmije obecná, orel skalní či kuna lesní, kterých zde žije mnoho druhů.
Turismus
V pohoří si příjdou na své především milovníci horolezectví a zajištěných cest, ale i sváteční turisté využívající četné lanovky. Také zde najdeme několik jezer (např. Seebeseen).
Německá sekce horského spolku Alpenverein spravuje v pohoří Wetterstein celkem 6 chat: Münchner Haus (2 964 m), Meilerhütte (2 366 m), Knorrhütte (2 052 m), Kreuzeckhaus (také známá jako Adolf-Zoeppritz-Haus, 1 652 m), Höllentalangerhütte (1 379 m) a Reintalangerhütte (1 366 m). Mimo tyto se turistům nabízejí také horské chaty patřící turistickým klubům a přátelům přírody (Naturfreunde): Schachenhaus (1 866 m) a Wiener Neustädter Hütte (2 209 m). Najdeme zde také několik bivaků: Waxensteinhütte (také Aiplehütte). V dolině Oberreintalkar je bivakovací chatka Oberreintal hütte, dále Schüsselkarbiwak (2 530 m) a Hoellentalgrat hütte. V pohoří Wetterstein je ještě pár soukromých chat: např. Kreuzjochhaus odkud je jedno z nejhezčích panoramat „Bavorských Alp“ v létě a v zimě se jedná o velmi oblíbené místo lyžařů ležící nad střediskem Garmisch-Partenkirchen.
Zajištěné cesty
V masivu Wetterstein nalezneme nepřeberné množství zajištěných cest všech obtížností, zde jen výběr těch nejzajímavějších:
- Südensteig Ehrwalder Sonnenspitze velmi náročná cesta jdoucí k vrcholu Ehrwalder Sonnenspitze (obtížnost E)
- Höllentalsteig procházející údolím Höllental k chatě Höllentalhütte na severní straně Zugspitze (obtížnost B/C)
- Zugspitze west weg je západní variantou výstupu na nejvyšší vrchol (obtížnost B/C)
- Seeben klettersteig prostupující stěnu Seebenwand (obtížnost D)
- Alpspitz-Ferrata (obtížnost B/C)
- Brunntalgratsteig od chaty Knorrhütte na hřeben Jubiläumsgrat
- Crazy Eddy I je extrémní ferrata ve stěně Grünbergwand, mající ještě svou druhou variantu (obtížnost E)
- Tajakante klettersteig dosahující vrcholu Vordere Tajakopf jižně od Zugspitze (obtížnost E)
- Alpspitze Nordwandsteig je severní cesta na vrchol Alpspitze (obtížnost B/C)
Sídla
Zdroje
- publikace Průvodce po Evropských horách (svazek Rakouské Alpy, vydavatelství Mirago) - ISBN 80-85922-94-0
Externí odkazy
- Wetterstein na Summitpost - anglicky
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |