Zdivočelá země
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 1. 11. 2010, 15:13
Zdivočelá země je třicetidvoudílný historicko-dobrodružný televizní seriál z produkce České televize natočený ve třech řadách v letech 1997, 2001 a 2007 podle románů Jiřího Stránského Zdivočelá země a Aukce.
Seriál se odehrává od prvních týdnů po skončení 2. světové války po přelom 50. a 60. let a na osudech fiktivní postavy – bývalého západního pilota Antonína Maděry – popisuje skutečné dění v poválečném Československu.
Obsah |
Děj
První řada (1. až 12. díl)
Válečný hrdina ze západní fronty, podplukovník Maděra, se vrací do rodné obce Svatý Štěpán v krušnohorském pohraničí, kde se převážná část seriálu odehrává, aby si zde splnil svůj sen chovat koně. Spolu se sedmi chlapci („kauboji“), kteří se na statku usídlili s ním, bojuje nejprve s německými nacisty a jejich českými přisluhovači, kteří se snaží odvézt archiv gestapa ukrytý v podzemí statku, později musí čelit zvůli úředníků z Okresní zemědělské správy, kteří mají osobní zájem na zlikvidování Maděrova pastvinářského družstva, vypořádat se s pytláky dobytka i s extrémním suchem v roce 1947.
Po komunistickém převratu v únoru 1948 se naplno projevuje zrůdnost komunistického režimu: Státní bezpečnost zatýká volyňské Čechy, kteří po válce utekli před Stalinovým režimem ze Sovětského svazu do Československa. Maděra je degradován na vojína, nedlouho poté zatčen a krutým mučením donucen k přiznání vykonstruovaného obvinění z protistátní činnosti. Za velezradu a špionáž je odsouzen k 15 letům vězení. Na konci první řady seriálu sledujeme první dny Maděrova pobytu v koncentračním táboře a nucené vystěhování Maděrovy ženy a dětí ze statku.
Druhá řada (13. až 20. díl)
Po velkém ohlasu prvních 12 dílů bylo o čtyři roky později natočeno dalších 8 dílů. Maděra je stále uvězněn a musí vykonávat otrockou práci v uranových dolech. Sílu mu dodává přítomnost dalších politických vězňů, především spolubojovníků z války.
Paralelně s děním v trestném táboře sledujeme perzekuci Maděrovy rodiny. Seriál končí návratem Maděry domů po částečném uvolnění totalitního režimu na začátku 60. let.
Třetí řada (21. až 32. díl)
Dalších dvanáct dílů seriálu, natočených v roce 2007, zahrnuje události od srpnové invaze v roce 1968 do nástupu normalizace v roce 1970. Ve vysílání České televize se třetí řada objevila na podzim 2008.[1]
Hlavní postavy
- podplukovník Antonín Maděra - Martin Dejdar
- Maděrova žena Ilona - Jana Hubinská
- Martin Kanda - Jiří Schmitzer
- Kandova žena Alena - Markéta Hrubešová
- „kauboj“ Cassidy - Jiří Langmajer
- předseda MNV a později ministr Brabenec - Oldřich Vlach
- Putna - Jiří Lábus
- „kauboj“ Jerry - Jakub Wehrenberg
- „kauboj“ Pýt - Václav Chalupa
- „kauboj“ Bill - Radim Kalvoda
- „kauboj“ Harry - Jakub Zdeněk
- „kauboj“ Smajl - Zbyněk Fric
- „kauboj“ Kérly - Jan Teplý ml.
- „kauboj“ Randy - Aleš Spurný
- Knír - Pavel Nový
a další
Film a kniha
První řada seriálu byla sestříhána do podoby dvouhodinového filmu, který je pojat jako vzpomínání během návštěvy Maděrovy manželky Ilony ve vězení.
Knihy Zdivočelá země a Aukce spisovatele a překladatele Jiřího Stránského, podle kterých byl seriál natočen, vyšly společně v jednom svazku v roce 1997 v nakladatelství Hejkal. Zdivočelou zemi autor dokončil již v roce 1970, zůstala však v rukopise až do prvního vydání v Lidovém nakladatelství v roce 1991.
Díla s podobnou tematikou
Tématem represí komunistického režimu na přelomu 40. a 50. let se plně nebo zčásti zabývají tato filmová nebo televizní díla:
- Noc nevěsty (1967, rež. Karel Kachyňa, ČFN, ČSFD) – odpor proti násilné kolektivizaci
- Všichni dobří rodáci (1968, rež. Vojtěch Jasný, ČFN, ČSFD) – násilná kolektivizace moravské vesnice
- Bumerang (1997, rež. Hynek Bočan, ČFN, ČSFD) – film podle povídky Jiřího Stránského se odehrává v uranovém koncentračním táboře
- Černí baroni – humoristická kniha Miloslava Švandrlíka o vojenské službě režimu nepohodlných osob u pomocných technických praporů byla zfilmována dvakrát:
- film (1992, rež. Zdeněk Sirový, ČFN, ČSFD)
- seriál České televize (2004, rež. Juraj Herz, ČFN, ČSFD)
- Tmavomodrý svět (2001, rež. Jan Svěrák, ČFN, ČSFD) – film o českých letcích v Anglii, poúnorová perzekuce je zobrazena ve střihových scénách v průběhu filmu
- Skřivánci na niti
- Kousek nebe (2005, rež. Petr Nikolaev, film podle scénáře Jiřího Stránského o lásce, která nás může potkat i v kriminále.
- Tichá bolest (1990, rež. Martin Hollý ml., film podle scénáře Jiřího Křižana o černých baronech, touze po svobodě a vůni slivovice. Film se vrací do padesátých let, poznamenaných lidskými tragédiemi a utrpením.
Reference
- ↑ Do Zdivočelé země vjely tanky, MF Dnes 2. 7. 2007, str. B6
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |