Severoamerická měnová unie

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 25. 11. 2012, 13:09

North America Union
Symbol Amero (návrh)

Severoamerická unie nebo Severoamerická měnová unie (anglicky: the North American (currency) Union, NAU někde též Union of North America, UNA) je potenciální kontinentální útvar, zahrnující Kanadu, Spojené státy americké a Mexiko (v dalším z kroků případně i další státy Severní Ameriky), který, monetárně sjednocený, bude sdílet společnou měnu, jež by se měla jmenovat amero. Tato myšlenka je založená na Evropské unii (respektive Evropské měnové unii) a její měně euru. Jednání o vzniku Severoamerické unie v současné době probíhají a to v rámci dialogu Security and Prosperity Partnership of North America (Partnerství bezpečnosti a prosperity Severní Ameriky).

Obsah

Kroky k vytvoření

  • Září 2005, schůzka prezidentů USA, Mexika a premiéra Kanady ve Waco (Texas). Podepsání formální souhlasu.
  • 20. srpen 2007, schůzka nejvyšších představitelů v Montebello (Quebec, Kanada). Ratifikace smlouvy o partnerství v otázkách bezpečnosti a prosperity Severní Ameriky (harmonizace asi stovky zákonů, sjednocení některých politických postojů a obchodních principů).

Základní předpoklad

Tato měna by zaujala formu nové měny, podobně jako euro. Amero by pohltila měny všech tří zmíněných zemí, prakticky by se jednalo o tzv. dolarizaci (průnik vlivu dolaru ekonomikami dotčených států).[1]

Institut C. D. Howe, jeden z kanadských ekonomických a společenských think tanků, vznik sdílené měny mezi Kanadou a Spojenými státy hájí. Fraserův institut, jiný konzervativní think tank, taktéž argumentoval pro vznik amera. Herbert G. Grubel, čestný člen Fraserova institutu, přišel s knihou nazvanou Případ pro Amero již v září 1999. Naopak, národní skupiny na středu nebo levé straně politického spektra, jako Kanadská rada silně odporují jakémukoli posunu směrem k sjednocení měny, namítaje, že by to znamenalo ublížení kanadské ekonomice i kanadské suverenity.

O fúzi měny, měnové politiky, obchodních i jiných směrnic pro tyto tři největší státy Severní Ameriky proběhlo médii jen několik málo útržkovitých zpráv; v současné době o Severoamerické unii převážně nevědí ani politici a vládní i nevládní organizace na regionální úrovni.[2] U ostatních má různé ohlasy – od nekriticky pozitivních po konsensus, že se jedná o průvodní jev globalizace[3]. Jeden z důvodů iniciativy USA o vznik amera může být odražení budoucí potenciální dominance eura nad dolarem jakožto měny pro obchodování s fosilními palivy (viz petrodolar)[4] nebo výhodnější výchozí pozice při konsolidaci jejích dluhů[5][6], které v současné době dosahují hranice 9×1012 dolarů.[7]

Stanoviska dílčích států

Kanada

Jeden z argumentů je ten, že by se ve fiskálních transakcích ušetřily 3 miliardy amerických dolarů.[8] Ti stejní autoři také poznamenali, že hrubý domácí produkt Kanady by se za dvacet let zvýšil o 33 %, kdyby Kanada amero přijala.

Myšlenka společné měny přijímá více podpory v Quebecu než ve zbytku Kanady; tam by ji přijala více než polovina obyvatelstva.[9]

Spojené státy americké

Jeden z argumentů pro Spojené státy vyvinout tlak na přijmutí společné měny je skutečnost, že by Kanadu a potenciálně i Mexiko učinil podstatně monetárně závislejšími na Spojených státech, které by z této závislosti mohly těžit k dosažení některých politických a ekonomických cílů.

Za druhé, s premisou současného rozmachu eura v celosvětovém obchodu, by politika dolarizace, kterou by přijala Kanada nebo Mexiko, nebo i změna k navrhovanému ameru mohla pomoci prosazení celosvětové dominance dolaru resp. ameru. Nicméně, je nepravděpodobné, že by spojení pouze dvou nebo tří zemí stačilo k odvrácení aspirace eura jako potenciální nové dominantní měny.

Mexiko

O možnosti monetární fúze bylo též diskutováno v Mexiku a to jako o přirozeném kroku, který je vhodné udělat po vstoupení do NAFTA[10]

Stanoviska v jiných regionech

Existuje mnoho úrovní měnové spolupráce, které se v Severní a Jižní Americe objevily. Mnoho národů – jako Argentina, Brazílie a Kanada – měly svého času svou měnu upoutanou k americkému dolaru. V mnoha státech Střední Ameriky a Karibiku je americký dolar de facto druhou měnou (např Barbados a Východokaribská měnová unie).

Jak v Panamě (od své nezávislosti v roce 1903), tak v Ekvádoru (od roku 2000) a Salvadoru (od roku 2001) slouží americký dolar jako legální měna a oficiálně na Kubě, kde kubánské konvertibilní pesopevný směnný kurz k dolaru 1 CUC = 1,08 USD. Někteří odborníci proto namítají, že měnové sjednocení je všechno, jen ne nevyhnutelné, ať už je chtěné či nikoli.

Kritika

Nerovnoměrná zátěž unijních států

Hlavní překážka vzniku sjednocené měny je naprostá dominance Spojených států amerických v takovéto unii. Na rozdíl od EU je ekonomika USA větší než ekonomiky všech dotčených zemí dohromady. Rozdíly v společensko-kulturních a ekonomických plánů mezi ostatními západními národy by byl další bod neshody.

Zbytečnost

Traktát Kalifornské univerzity v Santa Barbaře postoupil myšlenku, že Spojené státy mají příliš mnoho výhod z tohoto statutu quo, aby učinily krok k jediné měně.[1] Americký dolar již hraje svou roli jako globální měna, myšleno tak, že jakýkoli přechod do „nové“ měny by riskoval dohodu na této pozici a mohl by způsobit posun k převaze eura či jenu. Americký dolar byl použit ve více než polovině světových vývozů, dvojnásobku zahraničního obchodu Spojených států. Přijmutí amero by mohlo ohrozit tzv. seignorage (výnosy z emitování bankovek), ze kterých nyní v případě amerického dolaru Amerika těží. Seignorage by sice mohlo být z budoucího amera nadále získáváno, muselo by se ale dělit mezi centrální banky Kanady, Mexika a tzv. federální rezervy USA. Proto, i kdyby se amero používalo v takové míře jako americký dolar, výhody by byly děleny mezi více zemí nikoli výhradně do pokladny federální rezervy Spojených států.

Kritikové zmiňující zbytečnost vytvoření této unie, taktéž argumentují, že z hlediska mezinárodního obchodu v současnosti již existuje hned několik organizací, které obchodování mezi zeměmi severoamerického kontinentu upravují (především NAFTA, DR-CAFTA apod). Samotná Severoamerická unie ostatně dostala přezdívku NAFTA on steroids.

Monetární hlediska

Hlavní obavy tkví v tom, že by mohly vyvstat některé problémy ohledně makroekonomického managementu. Souhlasem ke společné měně by obě země ztratily značný díl autonomie, mimo jiné v nastavování úrokových sazeb.

Další obava je ta, že jak americký tak kanadský dolar by se při absorbování trápeného mexického pesa propadl.

Utajenost jednání

Navíc se ozvala kritika, že o vytvoření Severoamerické unie bylo usilováno bez vědomí a konsenzu většiny lidí, které by to postihlo. Členka kongresu Spojených států, demokratka za stát Ohio to komentovala následovně: Už se to stalo zase; bylo to uděláno hrstkou lidí, na nejvyšších pozicích, jménem investiční třídy. Ale třída pracujících, političtí členové představenstva napříč naší zemí z komunit, z měst a tak dále, ti o tom nic neví.[11]

O významu zavedení amera mluvil i expert firmy Jeferes International, Steve Previs, v pořadu stanice CNBC 27. listopadu 2006 a potvrdil jak jeho rozsah, ztrátu suverenity jednotlivých zemí, tak mizivé podvědomí, které o této možné změně obyvatelé Spojených států mají (viz YouTube sekce).

Čerpání zdrojů z jiných zemí pro potřeby USA

Článek (Kanaďana) Kevina Parkinsona na stránkách Centra pro výzkum globalizace ze 17. července 2007 též zdůrazňuje ztrátu suverenity a rozhodování Kanady v některých výsostných otázkách po spojení do Severoamerické unie; rozebírá i některé pro Kanadu nevýhodné smlouvy o čerpání jejích zdrojů, které se v příštích desetiletích stanou významné (pitné vody, nekonvenční ropy z Athabaských břidličných písků, aj.) pro potřeby Unie (zejména Spojených států) a skrytost, s jakou se tato velká rozhodnutí uzavírají. Kanada by tak byla omezena při řízení zpracování svých přírodních zdrojů a v případě nedostatku by své zdroje mohla získat pouze koupí za (pro ní nevýhodné) standardní ceny.

Ztráta suverenity

O tom, že vytvoření Severoamerické unie bude z hlediska obchodního, finančního, právního i politického znamenat ohrožení suverenity všech jejích států, znějí nejenom z Kanady[12] a v menší míře Mexika, ale píší i komentátoři ze Spojených států.[13][14] Patří mezi ně i republikánský kandidát na prezidenta, Ron Paul[15], který namítá, že v případě Evropské unie národní suverenita dílčích států netrpí tak, jak je v současné koncepci Severoamerické unie.

Značná část ztráty suverenity jednotlivých zemí by byla ztráta možnosti ovládat inflaci emisemi peněz ze státní pokladny a jinými prostředky centrální banky jednotlivých států, diskutuvané výše.

Imigrační politika

Vztahy s ilegálními přistěhovalci, jejich vládní podpora/nepodpora, ilegální práce coby jeden z nechtěných zdrojů americké ekonomiky a imigrační politika jako taková je v současnosti živě probírané napříč Spojenými státy. Vytvoření unie, které mnozí přirovnávají k „vymazání hranic“ (erasing the borders) a které by do Spojených států zvýšilo příliv ilegálních pracujících (zejména z Mexika), se tak setkává s odporem střední americké třídy.[16][17]

Severoamerická unie a její měna v literatuře

  • Myšlenka sjednocení severoamerických států do společného celku a vznik společné měny (ovšem, nazvané jinak) předpověděla kniha Davida Fostera Wallace z roku 1996, jejíž děj se odehrává v blízké budoucnosti. Kniha se jmenuje Infinite Jest.

Amero a Severoamerická unie v médiích

  • O ameru a Severoamerické unii se zmiňuje také kontroverzní dokument Zeitgeist The Movie.[18] Konstatuje, že krok k jejímu vytvoření ve formě formální dohody, podepsaný prezidentem Spojených států v roce 2005 byl bez souhlasu Kongresu či vyjádření veřejnosti. K této události existuje pouze jedna zmínka veřejných médií, a to krátká zpráva uvedená komentátorem zpravodajské sítě CNN, (anglicky)Louem Dobbsem z 21. července 2006 v jeho zpravodajské relaci „Lou Dobbs Tonight“.[11] Zde je též řečeno, že USA, Kanada a Mexiko v roce 2005 postoupily do fáze podepsání formální dohody. (On-line záznam tohoto příspěvku později CNN z neznámých důvodů smazala.)
  • Dokument ENDGAME s podtitulem Blueprint for Global Enslavement (Konstrukční plán pro zotročení lidstva) provozovatele radiové show Alexe Jonese, působícího v Austinu, státě Texas, se věnuje zejména budování komunikační infrastruktury NAU zejména v této oblasti a uvádí argumenty spojené s oslabením národní suverenity zúčastněných států.

Ameromince

V srpnu 2007 začaly obíhat zvěsti o tom, že státní pokladna USA (US Treasury) začala vyrábět ameromince. 31. srpna 2007 začal Hal Turner, vlastník jednoho internetového rádia a zastánce různých konspiračních teorií, tvrdit, že obdržel amero přímo od jednatele státní pokladny.[19] Nicméně, tyto mince nebo medailonky, byly vyráběné denverskou společností Designs Computed. Jejich návrhář, Daniel Carr, též zhotovil čtvrťáky států New York a Rhode Island, které přešly do oběhu v roce 2001. Carr označil tyto ameromince za prototypy.[20]

YouTube

The Amero – North American Currency (anglicky)
NO NAU / North American Union (anglicky)


Reference

  1. 1,0 1,1 Benjamin J. Cohen (2004). North American Monetary Union: A United States Perspective. Global & International Studies Programn. Shlédnuto 2007-09-05.
  2. Z reportáže Lou Dobbs Tonight, CNN, 21. 7. 2006 („Je to dohoda, o které něco zaslechla jenom hrstka lidí.“) a výpovědi Marcy Kaptur
  3. http://www.markswatson.com/Globalization.htm
  4. http://www.teamliberty.net/id217.html
  5. http://www.zvedavec.org/komentare/2007/11/2321-plany-na-konec-dolaru.htm
  6. http://www.worldnetdaily.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=58091
  7. http://zfacts.com/p/318.html
  8. W.B.P. Robson a D.E.W. Laidler (2002). „No Small Change: The Awkward Economics and Politics of North American Monetary Integration“ str. 29.
  9. Leger Marketing Group (30. srpna 2001). „A Study of How Canadians Perceive Canada-US relations“.
  10. Fabián Muñoz El Norte (10. dubna, 1999). Unificarían moneda México, Canadá y EU. Shlédnuto 2007-09-05.
  11. 11,0 11,1 Lou Dobbs-North American Union z „Lou Dobbs Tonight“, transkript, 21. 7. 2006
  12. http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=6572
  13. North American Union Threatens U.S. Sovereignty
  14. http://www.worldnetdaily.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=52684
  15. A North American United Nations?, Ron Paul
  16. http://www.humanevents.com/article.php?id=14965
  17. http://www.worldnetdaily.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=50981
  18. Zeitgeist, The Movie: Official release, přibližně 1. hodina, 42. minuta
  19. Amero Uproar. Snopes.com. Shlédnuto 2007-09-08.
  20. UNA Amero Pattern. DC Coins. Shlédnuto 2007-09-07.

Související články

Knihy

  • Corsi, Jerome: The Late Great U.S.A: The Coming Merger with Mexico and Canada, NY Times & WND Books, červenec 2007, ISBN 0-9790451-4-2

Externí odkazy