Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne HL/2019/12

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Šablona:Článek dne HL/2019/12“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Sydney Opera House - Dec 2008.jpg|right|160px|Sydney Opera House (December 2008)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Sydney]]''' je hlavním městem [[Nový Jižní Wales|Nového jižního Walesu]] a zároveň nejrozlehlejší a nejobydlenější město v&nbsp;[[Austrálie|Austrálii]].  
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Sydney se nachází na severovýchodním pobřeží [[Tasmanovo moře|Tasmanova moře]]. S&nbsp;jeho populací, která přesahuje 4,5 milionů obyvatel v&nbsp;jeho metropolitní oblasti se stala nejrozšířenější obcí v&nbsp;[[Oceánie|Oceánii]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Sydney je zařazeno mezi světová města. Takové ocenění říká, že Sydney je ''světové centrum'' [[umění]], [[móda|módy]], [[kultura|kultury]], [[zábava|zábavy]], [[vzdělávání]] a&nbsp;[[Cestovní ruch|turismu]]. Sydney také hostilo některé hlavní mezinárodní sportovní udalosti, jako například 1938 British Empire Games, [[Letní olympijské hry 2000|Letní&nbsp;olympijské&nbsp;hry&nbsp;2000]], finálový zápas Rugby World Cup&nbsp;2003, Světové dny mládeže&nbsp;2008 a&nbsp;další slavné akce.  
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
v&nbsp;polovině dvacátých let dvacátého století mělo město více než milion [[Obyvatelstvo|obyvatel]]. V&nbsp;roce 1931 byla kvůli [[Velká hospodářská krize|Velké hospodářské krizi]] asi jedna třetina pracujících nezaměstnaná, což bylo o&nbsp;rok později překonáno opětným stoupnutím hodnoty vlny a znovu vzkvétajícím stavebním průmyslem. V&nbsp;roce 1932 byl kvůli špatné dostupnosti krajiny severně od Portu Jackson vystavěn Sydney Harbour Bridge, čímž bylo značně zvýšeno osídlení v okolní oblasti.
 +
 
 +
Už od konců zlaté horečky panovala v&nbsp;Austrálii rivalita mezi městy Sydney a [[Melbourne]]. Melbourne, hlavní město [[Victoria (Austrálie)|Victorie]], tehdy bylo největší a nejbohatší město Austrálie, začátkem 20. století však Sydney porazilo Melbourne, a&nbsp;stalo se tak největším městem Austrálie.
 +
 
 +
V&nbsp;[[Druhá světová válka|druhé světové válce]] utrpělo město jen nepatrné škody, které byly zapříčiněné třemi malými japonskými ponorkami, ze kterých byly dvě uloveny v&nbsp;přístavu. Mohla být ulovena i&nbsp;třetí, ta ale nestihla doplout ke své mateřské lodi, a ještě dnes bývá označována za ztracenou. Po ukončení války přišlo do Sydney mnoho [[Emigrace|emigrant]]ů. Od druhé poloviny [[20. století]] emigruje do Sydney mnoho [[Přistěhovalectví|přistěhovalců]] z&nbsp;asijských zemí, a z&nbsp;města se tak stává [[Multikulturalismus|multikulturní]] metropole.
 +
 
 +
Ve [[Válka ve Vietnamu|Vietnamské válce]] bylo Sydney důležité místo pro zotavení [[Spojené státy americké|amerických]] [[voják]]ů. V&nbsp;70. a 80. letech vznikly v&nbsp;Sydney díky rozvoji hospodářství v&nbsp;[[Central Business District]] nové moderní [[mrakodrap]]y, čímž Sydney porazilo Melbourne, které bylo do té doby národním městem bankovnictví. Tyto mrakodrapy jsou zde ale poněkud nevhodně vystavěny mezi starými viktoriánskými budovami. V&nbsp;lednu 1994 zničily obrovské požáry 200 domů v&nbsp;předměstí Sydney.
 +
 
 +
V&nbsp;roce 2000 hostilo Sydney [[Letní olympijské hry 2000|letní olympijské hry]].
 +
 
 +
Od 26. prosince 2001 zničily požáry v&nbsp;buších rozlehlé oblasti Královských národních parků, a v&nbsp;[[Modré hory|Modrých horách]] za pouhých 23 dní, kdy se stalo obětí plamenů okolo 170 domů a více než 650 000 [[hektar]]ů lesů a polí. I přes nasazení více než 10 000 hasičů z&nbsp;celé země byly plameny uhašeny teprve obrovskými dešti dosahujícími až 40 mm srážek.
 +
 
 +
V&nbsp;prosinci roku 2005 došlo v&nbsp;Cronulle, jednom z&nbsp;předměstí Sydney, k&nbsp;výtržnictvím mezi bílými Australany a&nbsp;libanonskými Australany. U&nbsp;Cronulla Riots bylo zraněno 30&nbsp;lidí, mezi nimi i&nbsp;šest policistů a 2&nbsp;sanitáři. Na konci září [[2009]] bylo Sydney napadeno nejsilnější [[Písečná bouře|písečnou&nbsp;bouří]] za posledních 70&nbsp;let.
 +
 
 +
Město leží na východním pobřeží Austrálie u&nbsp;[[Tichý oceán|Tichého oceánu]] průměrně tři metry nad [[Nadmořská výška|mořem]]. Území města (''Urbanized&nbsp;Area'') má plochu 1687&nbsp;km<sup>2</sup>, na které se mimo&nbsp;jiné nachází více než 70&nbsp;[[přístav]]ů&nbsp;a&nbsp;[[pláž]]í.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 20. 2. 2019, 14:18

Sydney Opera House (December 2008)

Sydney je hlavním městem Nového jižního Walesu a zároveň nejrozlehlejší a nejobydlenější město v Austrálii.

Sydney se nachází na severovýchodním pobřeží Tasmanova moře. S jeho populací, která přesahuje 4,5 milionů obyvatel v jeho metropolitní oblasti se stala nejrozšířenější obcí v Oceánii.

Sydney je zařazeno mezi světová města. Takové ocenění říká, že Sydney je světové centrum umění, módy, kultury, zábavy, vzděláváníturismu. Sydney také hostilo některé hlavní mezinárodní sportovní udalosti, jako například 1938 British Empire Games, Letní olympijské hry 2000, finálový zápas Rugby World Cup 2003, Světové dny mládeže 2008 a další slavné akce.

Už v polovině dvacátých let dvacátého století mělo město více než milion obyvatel. V roce 1931 byla kvůli Velké hospodářské krizi asi jedna třetina pracujících nezaměstnaná, což bylo o rok později překonáno opětným stoupnutím hodnoty vlny a znovu vzkvétajícím stavebním průmyslem. V roce 1932 byl kvůli špatné dostupnosti krajiny severně od Portu Jackson vystavěn Sydney Harbour Bridge, čímž bylo značně zvýšeno osídlení v okolní oblasti.

Už od konců zlaté horečky panovala v Austrálii rivalita mezi městy Sydney a Melbourne. Melbourne, hlavní město Victorie, tehdy bylo největší a nejbohatší město Austrálie, začátkem 20. století však Sydney porazilo Melbourne, a stalo se tak největším městem Austrálie.

druhé světové válce utrpělo město jen nepatrné škody, které byly zapříčiněné třemi malými japonskými ponorkami, ze kterých byly dvě uloveny v přístavu. Mohla být ulovena i třetí, ta ale nestihla doplout ke své mateřské lodi, a ještě dnes bývá označována za ztracenou. Po ukončení války přišlo do Sydney mnoho emigrantů. Od druhé poloviny 20. století emigruje do Sydney mnoho přistěhovalců z asijských zemí, a z města se tak stává multikulturní metropole.

Ve Vietnamské válce bylo Sydney důležité místo pro zotavení amerických vojáků. V 70. a 80. letech vznikly v Sydney díky rozvoji hospodářství v Central Business District nové moderní mrakodrapy, čímž Sydney porazilo Melbourne, které bylo do té doby národním městem bankovnictví. Tyto mrakodrapy jsou zde ale poněkud nevhodně vystavěny mezi starými viktoriánskými budovami. V lednu 1994 zničily obrovské požáry 200 domů v předměstí Sydney.

V roce 2000 hostilo Sydney letní olympijské hry.

Od 26. prosince 2001 zničily požáry v buších rozlehlé oblasti Královských národních parků, a v Modrých horách za pouhých 23 dní, kdy se stalo obětí plamenů okolo 170 domů a více než 650 000 hektarů lesů a polí. I přes nasazení více než 10 000 hasičů z celé země byly plameny uhašeny teprve obrovskými dešti dosahujícími až 40 mm srážek.

V prosinci roku 2005 došlo v Cronulle, jednom z předměstí Sydney, k výtržnictvím mezi bílými Australany a libanonskými Australany. U Cronulla Riots bylo zraněno 30 lidí, mezi nimi i šest policistů a 2 sanitáři. Na konci září 2009 bylo Sydney napadeno nejsilnější písečnou bouří za posledních 70 let.

Město leží na východním pobřeží Austrálie u Tichého oceánu průměrně tři metry nad mořem. Území města (Urbanized Area) má plochu 1687 km2, na které se mimo jiné nachází více než 70 přístavů a pláží.