Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne/2015/47

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2015/47“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Není zobrazeno 6 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Emma Watson 2012 Shankbone.JPG|right|160px|Herečka Emma Watson (2012)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Emma Watson]]''' (* [[15. duben|15. dubna]] [[1990]]) je [[Spojené království|britská]] [[Herec|herečka]] a&nbsp;[[modelka]], kterou proslavila role [[Hermiona Grangerová|Hermiony Grangerové]] ve filmové sérii o&nbsp;[[Škola čar a kouzel v Bradavicích|bradavickém]] kouzelníkovi [[Harry Potter]]ovi.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Od roku [[2009]] studovala anglickou literaturu na Brownově univerzitě v Providence na [[Rhode Island]]u v Nové Anglii. Přibrala si i psychologii a filozofii. Dne [[25. květen|25.&nbsp;května]] [[2014]] odpromovala. Během studií absolvovala roční studijní pobyt v Oxfordu. K tomu, že opravdu chce být herečkou dospěla na&nbsp;univerzitě.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
V roce 1999 se objevila na [[casting]]u první části série Harryho Pottera ''[[Harry Potter a Kámen mudrců]]'', filmové adaptaci stejnojmenné knihy britské spisovatelky [[Joanne Rowlingová|J. K. Rowlingové]]. Byla objevena hlavně díky své učitelce divadla a brzy všechny ohromila svojí sebejistotou. [[Joanne Rowlingová|J.&nbsp;K.&nbsp;Rowlingová]] byla Emmou Watsonovou od začátku nadšená.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Uvedení filmu ''[[Harry Potter a Kámen mudrců]]'' v roce 2001 bylo filmovým debutem Watsonové. Film se okamžitě vyšplhal na první příčku žebříčku sledovanosti. Kritika chválila herecké výkony všech tří hlavních postav, které ztvárnili Emma Watsonová, [[Daniel Radcliffe]] a&nbsp;[[Rupert Grint]], zvláště však byl zdůrazňován herecký projev Watsonové. Deník [[The Daily Telegraph]] označil její výkon za velkolepý. Za roli [[Hermiona Grangerová|Hermiony Grangerové]] byla Emma Watsonová nominována na pět cen, z nichž skutečně vyhrála cenu za hlavní ženskou roli v kategorii mladých umělců.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
O rok později se stala opět [[Hermiona Grangerová|Hermionou]], tentokrát v druhém dílu potterovské série - ''[[Harry Potter a Tajemná komnata]]''. Ačkoliv kritiky filmu se lišily, většina z nich byla pozitivní díky výkonům hlavních postav. Od německého časopisu Bravo (pro&nbsp;mládež) Watsonová za svůj výkon obdržela Cenu&nbsp;Otto.
 +
 
 +
V roce 2004 byl uveden třetí díl filmové série - ''[[Harry Potter a vězeň z Azkabanu]]''. Ačkoliv kritiky označily Daniela Radcliffa za příliš prkenného, Watsonová byla za roli Hermiony nejednou chválena. ''[[The New York Times]]'' pěl chválu na její výkon. Ačkoliv [[Harry Potter a vězeň z Azkabanu]] byl označen za nejméně výdělečný film ze série [[Harry Potter|Harryho Pottera]], osobní výkon Emmy Watsonové jí vyhrál dvě ocenění Otto a cenu za dětskou roli roku, jednu z cen, které každoročně uděluje časopis Total&nbsp;Film. Později se&nbsp;stala nejmladší osobností, která se kdy objevila na titulní stránce časopisu Teen&nbsp;Vogue.
 +
 
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 16:39

Herečka Emma Watson (2012)

Emma Watson (* 15. dubna 1990) je britská herečkamodelka, kterou proslavila role Hermiony Grangerové ve filmové sérii o bradavickém kouzelníkovi Harry Potterovi.

Od roku 2009 studovala anglickou literaturu na Brownově univerzitě v Providence na Rhode Islandu v Nové Anglii. Přibrala si i psychologii a filozofii. Dne 25. května 2014 odpromovala. Během studií absolvovala roční studijní pobyt v Oxfordu. K tomu, že opravdu chce být herečkou dospěla až na univerzitě.

V roce 1999 se objevila na castingu první části série Harryho Pottera Harry Potter a Kámen mudrců, filmové adaptaci stejnojmenné knihy britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Byla objevena hlavně díky své učitelce divadla a brzy všechny ohromila svojí sebejistotou. J. K. Rowlingová byla Emmou Watsonovou od začátku nadšená.

Uvedení filmu Harry Potter a Kámen mudrců v roce 2001 bylo filmovým debutem Watsonové. Film se okamžitě vyšplhal na první příčku žebříčku sledovanosti. Kritika chválila herecké výkony všech tří hlavních postav, které ztvárnili Emma Watsonová, Daniel RadcliffeRupert Grint, zvláště však byl zdůrazňován herecký projev Watsonové. Deník The Daily Telegraph označil její výkon za velkolepý. Za roli Hermiony Grangerové byla Emma Watsonová nominována na pět cen, z nichž skutečně vyhrála cenu za hlavní ženskou roli v kategorii mladých umělců.

O rok později se stala opět Hermionou, tentokrát v druhém dílu potterovské série - Harry Potter a Tajemná komnata. Ačkoliv kritiky filmu se lišily, většina z nich byla pozitivní díky výkonům hlavních postav. Od německého časopisu Bravo (pro mládež) Watsonová za svůj výkon obdržela Cenu Otto.

V roce 2004 byl uveden třetí díl filmové série - Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Ačkoliv kritiky označily Daniela Radcliffa za příliš prkenného, Watsonová byla za roli Hermiony nejednou chválena. The New York Times pěl chválu na její výkon. Ačkoliv Harry Potter a vězeň z Azkabanu byl označen za nejméně výdělečný film ze série Harryho Pottera, osobní výkon Emmy Watsonové jí vyhrál dvě ocenění Otto a cenu za dětskou roli roku, jednu z cen, které každoročně uděluje časopis Total Film. Později se stala nejmladší osobností, která se kdy objevila na titulní stránce časopisu Teen Vogue.