Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Harry Potter
Z Multimediaexpo.cz
Harry Potter je název řady fantasy knížek o mladém čarodějnickém učni napsaných britskou autorkou J. K. Rowlingovou (do češtiny přeložili bratři Vladimír a Pavel Medkovi). Následně bylo podle knížek vytvořeno několik filmů a počítačových her. První díl série – Harry Potter a Kámen mudrců (v originále Harry Potter and the Philosopher's Stone) – byl vydán v roce 1997, samotný děj se však odehrává v letech 1991 a 1992. Knihy byly přeloženy do 67 jazyků a po celém světě se jich prodalo více než 400 milionů kusů.
Obsah |
Obecně
Úvodní díly řady knih o Harry Potterovi jsou určeny mladším dětem, autorčiným záměrem ale je, aby souběžně s hlavní postavou stárli i čtenáři. Sice se nakonec nepodařilo vydávat každý rok další knihu, nicméně platí, že pozdější díly jsou určeny mnohem staršímu obecenstvu. To se odráží i ve skutečnosti, že kromě „dětských“ verzí knih jsou vydávány i edice pro dospělé čtenáře (lišící se hlavně obálkou). Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala Rowlingová během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Jejím oblíbeným místem pro psaní se během tvorby prvního dílu stala jedna z edinburských kaváren. Prodeje knih udělaly z Rowlingové dolarovou miliardářku a 1062. nejbohatší osobu na světě.[1] Každá kniha popisuje jeden rok v životě Harryho Pottera, počínaje začátkem školních prázdnin a konče závěrem školního roku. V prvním díle je Harrymu a jeho spolužákům 11 let, v šestém se na konci blíží k 17. narozeninám. Do pátého dílu měly jednotlivé knihy vzrůstající délku, ale šestý díl tuto tendenci narušil. Děj se časem komplikuje (včetně politických zápletek), zvyšuje se počet postav a také přibývá temnějších momentů.
V sérii je možné nalézt řadu opakujících se motivů. Začátek každého dílu popisuje Harryho prázdniny, které tráví u své tety a strýce, odtržen od kouzelnického světa. Následuje toužebně očekávaný odjezd do Školy čar a kouzel v Bradavicích. V průběhu školního roku se Harry učí čarovat, připravovat kouzelné lektvary nebo hrát famfrpál. Kromě toho musí překonávat řadu potíží, například:
- vyrovnat se se svým nepřítelem Draco Malfoyem
- někdy se musí postavit proti všem na celé škole (Tajemná komnata, většina Ohnivého poháru a Fénixův řád)
- bojovat s mozkomory (Vězeň z Azkabanu, začátek Fénixova řádu a Relikvie smrti )
- pozvat spolužačku na ples (Ohnivý pohár)
Rowlingová oznámila, že osu příběhu bude tvořit 7 knih, z nichž všechny již byly vydány. Každý díl je trochu temnější než předchozí, spolu s věkem hlavního hrdiny stoupá i nebezpečí představované Harryho úhlavním nepřítelem a vrahem jeho rodičů – Lordem Voldemortem. Knihy jsou napsány er-formou a z pohledu Harryho (s výjimkami v prvním, čtvrtém, šestém a sedmém dílu). Série je srovnávána s řadou známých příběhů, včetně Letopisů Narnie (C. S. Lewis) a Pána prstenů (J. R. R. Tolkien). Je možné je zařadit i mezi britské romány s tematikou života na internátních školách. Části knihy, ve kterých Harry přebývá u svých příbuzných (Dursleyových), zase mohou připomínat dílo Roalda Dahla. Děj se také podobá řadě filmů Star Wars, ve kterých musí Luke Skywalker žít se svou tetou a strýcem až do dovršení devatenácti let, kdy se dozví pravdu o svém osudu a o hrozbě představované Impériem. Některé prvky příběhu se dokonce dostaly do skutečného světa, například Bertíkovy fazolky, pod jejichž jménem společnost Jelly Belly prodává skutečné bonbóny. Na své osobní stránce uveřejňuje Rowlingová některé drobné informace a nápovědy o ději dosud nevydaných dílů. Často se jedná o vyvrácení teorií, se kterými přišli fanoušci. Ti mohou na stránkách dokonce hlasovat, kterou otázku má Rowlingová zodpovědět jako další. Snad nejznámějším omylem fanoušků je postava Marka Evanse. Ten byl letmo zmíněn na začátku pátého dílu. Fakt, že se jeho příjmení shoduje s rodným příjmením Harryho matky (Lily Evansová, provdaná Lily Potterová), vedlo mnoho fanoušků k závěru, že Mark bude hrát významnou roli v závěrečných dílech série. Rowlingová to vyvrátila s tím, že se v příběhu pravděpodobně už ani neobjeví.
Knihy
Do této chvíle vyšlo o Harry Potterovi 7 knih. Kromě jednotlivých dílů série napsala autorka pod pseudonymy další dvě doplňkové publikace (Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít) pro britskou nadaci Comic Relief. Celkem se na celém světě prodalo více než 400 miliónů výtisků a knihy o Harry Potterovi v ČR obsadily první místo v anketě o nejoblíbenější knihu českých čtenářů. Tato anketa probíhala v českých knihovnách a na internetu v roce 2004.
- Harry Potter a Kámen mudrců, v originále jako Harry Potter and the Philosopher's Stone
- Vydání originálu: 26. červen 1997
- Vydání překladu: únor 2000
- Poznámka: Ve Spojených státech byl název změněn na Harry Potter and the Sorcerer's Stone, protože tamější vydavatel předpokládal, že americké děti legendu o kameni mudrců neznají.
- Harry Potter a Tajemná komnata, v originále jako Harry Potter and the Chamber of Secrets
- Harry Potter a vězeň z Azkabanu, v originále jako Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
- Vydání originálu: 1999
- Harry Potter a Ohnivý pohár, v originále jako Harry Potter and the Goblet of Fire
- Harry Potter a Fénixův řád, v originále jako Harry Potter and the Order of the Phoenix
- Harry Potter a princ dvojí krve, v originále jako Harry Potter and the Half-Blood Prince
- Harry Potter a Relikvie smrti[2], v originále jako Harry Potter and the Deathly Hallows
Knihy se staly tak populární, že řada knihkupectví pořádá půlnoční prodej v den oficiálního vydání dalšího dílu. Knihy byly přeloženy do celé řady jazyků, existuje i latinská či starořecká verze (překlad Fénixova řádu je prý nejdelší knihou, která byla v tomto jazyku za posledních 1000 let uveřejněna). Knihy mají i speciální americké verze s lehce upraveným slovníkem u výrazů, které se v britské a americké angličtině liší. U nás jsou autory oficiálního českého překladu Pavel a Vladimír Medkovi. Rowlingová uvedla, že by mohla napsat o Harry Potterovi další knihu i po vydání závěrečného sedmého dílu. Jednalo by se o jakousi encyklopedii kouzelnického světa s informacemi, které byly příliš podružné, než aby se vešly přímo do některého z dílů. Oznámila také, že nenapíše žádný prequel k příběhu, neboť všechny podstatné informace o minulosti kouzelnického světa již stihla uvést v hlavní sérii.
Prodejnost knih v USA
Harry Potter a Kámen mudrců
- Pevná vazba: 6,1 milionů
- Paperback: 10,9 milionů
Harry Potter a Tajemná komnata
- Pevná vazba: 7,1 milionů
- Paperback: 7,5 milionů
Harry Potter a Vězeň z Azkabanu
- Pevná vazba: 7,6 milionů
- Paperback: 5,2 milionů
Harry Potter a Ohnivý pohár
- Pevná vazba: 8,9 milionů
- Paperback: 3,4 milionů
Harry Potter a Fénixův řád
- Pevná vazba: 12,2 milionů
- Paperback: 1,6 milionů
Harry Potter a princ dvojí krve
- Pevná vazba: 6,9 milionů (během prvních 24 hodin), 11 milionů (k 21.9.2005)
- Paperback:
Harry Potter a Relikvie smrti
- Pevná vazba: 11 milionů (během prvních 24 hodin)
- Paperback: (zatím nevydán)
Filmy
Po velkém úspěchu knih byly rovněž natočeny filmy, na které autorka přímo dohlížela. V nich byly do značné míry dodrženy události a prostředí z knihy, ve třetím díle jsou pak rozdíly větší. Harryho Pottera ve všech dílech ztvárnil Daniel Radcliffe. Návštěvnost filmů o Harrym Potterovi je velmi vysoká a vedle jednotlivých dílů Pána Prstenů, Hvězdných válek, Pirátů z Karibiku a filmů Titanic a Avatar se řadí k nejúspěšnějším filmům všech dob. Druhý díl Harryho Pottera k 31. 12. 2004 obsadil třetí místo s celosvětovou tržbou 968,8 mil. dolarů, první díl pak osmé místo s tržbou 866,3 mil. dolarů. Třetí díl, který je ovšem v některých státech stále v distribuci, pak čtrnácté místo s tržbou 789,5 mil. dolarů.
- Harry Potter a Kámen mudrců (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) – režie Chris Columbus, 2001. Zajímavé na tomto filmu je, že všechny scény, v nichž byl zmíněn Kámen mudrců, byly točeny dvakrát, neboť v USA je tento kámen nazýván „Sorcerer’s Stone“. Navíc film měl být natáčen s americkými herci v USA v poněkud modernějším pojetí, což autorka jednoznačně zamítla. Kvůli tomu na něm nakonec odmítl pracovat Steven Spielberg.
- Harry Potter a Tajemná komnata (Harry Potter and the Chamber of Secrets) – režie Chris Columbus, 2002
- Harry Potter a vězeň z Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) – režie Alfonso Cuarón, 2004
- Harry Potter a Ohnivý pohár (Harry Potter and the Goblet of Fire) – režie Mike Newell, 2005
- Harry Potter a Fénixův řád (Harry Potter and the Order of the Phoenix) – režie David Yates, 2007
- Harry Potter a princ dvojí krve (Harry Potter and the Half-Blood Prince) – režie David Yates, 2009
- Harry Potter a Relikvie smrti (Harry Potter and the Deathly Hallows) – premiéra v rocích 2010 a 2011 – příběh je rozdělen na dva filmy, aby bylo obsaženo co nejvíce důležitých faktů a událostí z knižní předlohy.
Obsazení
- Daniel Radcliffe – Harry Potter
- Emma Watson – Hermiona Grangerová
- Rupert Grint – Ronald Weasley
- Bonnie Wright – Ginny Weasleyová
- Katie Leung – Cho Changová
- Evanna Lynch – Lenka Láskorádová (Luna Lovegood)
- Tom Felton – Draco Malfoy
- Alan Rickman-Severus Snape
- Robbie Coltrane-Rubeus Hagrid
- Maggie Smith-Minerva McGonagallová
- David Bradley- Argus Filch
- Matthew Lewis-Neville Longbottom
- Helena Bonham Carter-Bellatrix Lestrangeová
- David Thewlis-Remus Lupin
- Julie Walters-Molly Weasleyová
- Timothy Spall-Červíček Peter Pettigrew
- Jessie Cave-Levandule Brownová
- Helen McCror-Narcisa Malfoyová
- Warwick Davis-Filius Kratiknot
- James Phelps-Fred Weasley
- Oliver Phelps-George Weasley
- Natalia Tena-Nymphadora Tonksová
- Katie Leung-Cho Changová
- Mark Williams-Arthur Weasley
- Hero Fiennes-Tiffin-Tom Riddle - v 11 letech
- Frank Dillane-teenager Tom Riddle
- Scarlett Byrne-Pansy Parkinson
- Gemma Jones-madam Pomfreyová
- Freddie Stroma-Cormac McLaggen
- Alfred Enoch-Dean Thomas
- Devon Murray-Seamus Finnigan
- Georgina Leonidas-Katie Bellová
- Isabella Laughland-Leana
- Afshan Azad-Padma Patilová
- Shefali Chowdhury-Parvati Patilová
- Anna Shaffer-Romilda Vaneová
- Richard Harrys-do druhého dílu,Michael Gambon-od třetího dílu-Albus Brumbál
Zajímavosti
- Harry Potter and the Half-blood Prince je první knihou, která je v Británii vydána ve stejnou chvíli jak v normální tištěné, tak v brailleovské edici.
- Jméno hudební skupiny Sudičky (The Weird Sisters), která hraje na Bradavickém plese ve čtvrtém dílu, je odkazem na dílo Williama Shakespeara. Jedna ze skladeb soundtracku k třetímu filmu je právě ztvárněním písně tří sudiček ze hry Macbeth.
- Bradavický vlak, kterým se studenti dopravují z Londýna do školy, vyjíždí z nástupiště „devět a tři čtvrtě“ na King's Cross Station. Rowlingová zde vyšla z britské legendy, podle které je pod 10. nástupištěm pochováno tělo jednoho z keltských válečníků, a také proto, že se na 'King's Cross Station' seznámili její rodiče.
- Na nádraží 'King's Cross Station' není žádná přepážka, která by vedla na nástupiště 9¾. Místo ní jsou tam obyčejné kovové sloupy, a to proto, že si při jeho popisování představovala Paddingtonské nádraží.
- Přítelem a spolupracovníkem Albuse Brumbála v knize Kámen mudrců je Nicolas Flamel. Alchymista stejného jména skutečně žil v Paříži, kde je po něm a jeho ženě pojmenováno několik ulic.
- Kromě Flamela je jedinou skutečnou postavou v knihách Natalie McDonaldová, studentka zařazená do Nebelvírské koleje. Tato Harryho fanynka poslala autorce e-mail, ta však stihla odepsat až den poté, co dívka zemřela na rakovinu. Po její smrti udržovala Rowlingová kontakt s její matkou a rozhodla se zařadit ji do čtvrtého dílu.
- Mnoho scén odehrávajících se v Bradavické škole se ve skutečnosti natáčelo na Oxfordské univerzitě.
Charakteristika postav
Svět Harryho Pottera
Podobně jako J. R. R. Tolkien, i J. K. Rowlingová stvořila při psaní Harryho Pottera fantasy svět s vlastními zákony. Na rozdíl od klasické fantasy tolkienovského typu se ovšem Harry Potter neodehrává v minulosti (tedy ve světě podobném např. evropskému středověku), ale v přítomnosti, v jakémsi paralelním světě. Čarodějové se vyskytují ve Velké Británii (a jiných státech světa, jak se Rowlingová postupně zmiňuje v 4. a 5. díle) a snaží se, aby je obyčejní lidé (neschopní kouzlit), zvaní mudlové neobjevili, a nechtěli po nich, aby řešili jejich obyčejné problémy. Dovedně se skrývají, aby je mudlové neodhalili – ochrana světa čarodějů před nežádoucí pozorností ostatních je jedním z nejdůležitějších zákonů kouzelnického světa, nad jejichž dodržováním bdí Ministerstvo kouzel. Kouzelníci tak žijí stranou od lidí, buď přímo v kouzelnických vesnicích (např. Prasinky, Godrikův důl, některé londýnské ulice), nebo skrytě za pomoci kouzel přímo v mudlovských městech a ulicích (v pátém díle je takto zmíněno sídlo Fénixova řádu v nezakreslitelném domě). Knihy o Harrym Potterovi se věnují především kouzelnické škole, která se jmenuje Bradavice (orig. Hogwarts). Škola má sedm ročníků a čtyři koleje: Nebelvír (orig. Gryffindor), Havraspár (orig. Ravenclaw), Mrzimor (orig. Hufflepuff) a Zmijozel (orig. Slytherin). Je to škola internátní, takže většina žáků zde (kromě Vánoc) stráví celý školní rok. Vyučují se zde různé čarodějné předměty, jako např. kouzelné formule, přeměňování, péče o kouzelné tvory, obrana proti černé magii, bylinkářství, jasnovidectví, astronomie, studia mudlů, starodávné runy, věštění z čísel, atd. Ředitelem školy je slavný čaroděj Albus Brumbál (orig. Albus Dumbledore). Zlo v kouzelnickém světě představují kromě běžných piklů a kouzelníků, které nemají rádi mudly či čaroděje z mudlovské krve, především stoupenci Lorda Voldemorta, 2. nejmocnějšího (po Brumbálovi) čaroděje všech dob. Tito takzvaní smrtijedi se dorozumívají pomocí zvláštních znamení vypálených na předloktí. Proti nim bojují speciálně školení kouzelníci, tzv. bystrozoři. Smrtijedi obvykle po dopadení a odsouzení skončí v kouzelnickém vězení – Azkabanu, které je střeženo děsivými strážci, tzv. mozkomory.
Parodie
Mezi četné knižní parodie Harryho Pottera patří například Barry Trotter (od Michaela Gerbera), Porri Gatter (běloruská řada knih - Andreyi Zhvalevskiyi a Igor'Miyt'ko), Tanya Grotterová (rusko, Dmitri Yemetz), Heri Kókler (K. B. Rottring', maďarsko, autor je podepsán pseudonymem, přičemž kromě slovní hříčky na „J. K. Rowling“ připomínají jeho iniciály zkratku „kb.“, znamenající „přibližně“, zatímco „rotring“ znamená v maďarštině „propiska“). Natočeny byly také dvě scénky pro pořad Saturday Night Live. V jednom díle Simpsonů se Bart a Lisa ocitli v rolích kouzelnických učňů a museli porazit temného čaroděje Lorda Montymorta (Montgomery Burns).
- Knižní česká parodie: Harry Trottel a kámen MUDr. Tse, na tuto knihu bylo navázáno pokračování Harry Trottel a Ta jemná tenata, Harry Trottel a posel Talibánu, pak ještě nenavazující pokračování My děti ze stanice Kaiserchrocht.
- Plánovaná česká filmová parodie: Pepa Hrnčíř a Venušin Kámen
- Dabovaná česká parodie: Harry Potter a tajemství zvětšovacích slipů, Henry Propper
- Česká internetová parodie Garry Poker
Za zmínku jistě stojí také internetový fenomén A Very Potter Musical, divadelní muzikál vytvořený skupinou studentů Michiganské univerzity, která si říká Team Starkid. Celé představení obsahuje prvky ze všech knih a volně na něj navazuje pokračování A Very Potter Sequel.
Podobnost se skutečnými postavami
- Příznivci Vladimira Putina nařknuli tvůrce filmových adaptací, že při ztvárnění postavy skřítka Dobbyho vyšli ze vzhledu tohoto ruského prezidenta.
- Kanadský exministr Pierre Pettigrew vstoupil do politiky ve stejný rok (1994), kdy v knihách uprchl Harrymu zrádce jeho rodičů, Peter Pettigrew.
- Přezdívku Harry Potter dostala celá řada dalších osobností - nizozemský premiér Jan Peter Balkenende, bulharský politik Nikolay Vassilev nebo švýcarský skokan na lyžích Simon Ammann.
Kontroverze
Série o Harry Potterovi vyvolala celou řadu sporů. Podle Americké asociace knihoven patří od roku 1998 tyto knihy mezi nejžádanější. Stížnosti směřují často k tomu, že knihy podporují okultismus, satanismus, jsou násilnické a obsahují motivy kritizující rodinný život. Některé křesťanské spolky ve Spojených státech je proto zavrhují coby přímou propagaci čarodějnictví. Knihy kritizoval i současný papež Benedikt XVI. v době, kdy byl ještě kardinálem. Na druhou stranu řada církevních hodnostářů knihy naopak podpořila. Stížnosti věřících byly parodovány např. v seriálu Simpsonovi, kde věrný křesťan Ned Flanders předčítá Harryho Pottera svým dětem, přičemž příběh uzavírá slovy „a tak se Harry Potter propadl se všemi svými kouzelnickými kamarády do pekla za provozování čarodějnictví.“ Synové pak zatleskají a Ned vhodí knihu do krbu.
Komunita fanoušků
Světem Harryho Pottera se zabývá početná komunita fanoušků, uznávaná i samotnou autorkou. Mezi kratochvíle oddaných čtenářů patří psaních vlastních příběhů ze světa Harryho Pottera – tzv. fanfiction. Jedním takovým dílem je český „Harry Potter a Pán smrti“ (alternativa k 6. dílu), čítající přes dva tisíce stran o stech kapitolách, na nějž navazuje pokračování s názvem „Harry Potter a Pán Pána smrti“.
Internetové Bradavické školy
Příznivci Harryho Pottera se také scházejí a setkávají na internetu prostřednictvím tzv. internetových škol, kde se sami stávají studenty školy čar a kouzel v Bradavicích a zažívají přitom různá dobrodružství. Tyto školy jsou zpravidla založeny na principu her na hrdiny (jsou ovšem výjimky potvrzující pravidlo). Každý hráč si vytvoří svojí postavu a s tou pak navštěvuje školní prostředí, které je mnohdy reprezentováno chatovacími místnostmi, kde hráči prezentují své postavy, jejich řeč i aktivity textem. V České republice se vyskytuje takovýchto škol hned několik. Jedna z největších škol je projekt Hogwarts Online CZ (HOCZ), dále je to například E-Bradavice, Hogwarts.cz, Hrad Bradavice a další. Krom těchto projektů zde funguje i projekt poněkud odlišný, zvaný Život v Bradavicích. Ten na rozdíl od ostatních škol není webovou textovou školou, ale odehrává se v interaktivním grafickém prostředí a vyžaduje nainstalování dodatečného software.
Související články
- Data v Harrym Potterovi
- Kouzla z knih Harry Potter
- Seznam postav z Harryho Pottera
- Kouzelné předměty z knih Harry Potter
- Škola čar a kouzel v Bradavicích
- Hogwarts online - česká online hra na motivy Harry Pottera
Reference
- ↑ http://www.forbes.com/lists/2008/10/billionaires08_Joanne-(JK)-Rowling_CRTT.html
- ↑ Aktuálně.cz – Český název nového dílu? Harry Potter a Relikvie smrti
Externí odkazy
- (anglicky) osobní stránka J. K. Rowlingové
- (anglicky) Wiki o Harry Potterovi
- Richard Podaný: Harry Potter – jeden z fenoménů přelomu 20. a 21. století , 2004/03/01
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |