Šablona:Článek dne/2017/12

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2017/12“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
m (Nahrazení textu „Kategorie:Článek DNE“ textem „Kategorie:Archiv Článků DNE“)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Mrakodrap-VTower-2017XZ09.jpg|right|160px|V Tower (mrakodrap), Pankrácká pláň (Praha)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[V Tower]]''' je třicetipatrový 104 metrů vysoký [[mrakodrap]] se&nbsp;130&nbsp;byty, budovaný na [[Pankrácká pláň|Pankrácké pláni]] v [[Praha 4|Praze&nbsp;4]], na&nbsp;dosud nezastavěné ploše severovýchodně od křižovatky ulic Pujmanové a Milevská, na hranici [[Krč]]e a [[Nusle|Nuslí]], nedaleko trojmezí s&nbsp;[[Podolí (Praha)|Podolím]]. V době svého vzniku byl nejvyšším bytovým domem v České republice. Stavba byla zahájena v&nbsp;červnu [[2015]], dokončena má být v říjnu [[2017]]. Investorem je lucemburská skupina Aceur&nbsp;Investment, návrh je od českého architekta [[Radan Hubička|Radana Hubičky]]. Projekt by&nbsp;měl stát tři&nbsp;miliardy korun.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Mrakodrap bude mít 130 bytů, které se budou nacházet od 5. patra výš. Jejich plocha bude v&nbsp;rozmezí 50 až 400 metrů čtverečních a jejich cena bude stoupat s&nbsp;výškou. Nejluxusnější budou střešní byty zvané penthousy, které budou mít vlastní bazény a terasy. Pro obyvatele bytů bude k dispozici například privátní fitness a bazén, služby hotelového typu včetně například čistírny a úklidu zajistí non stop fungující recepce. Denně 24 hodin bude fungovat také vlastní ochranka. Parkování bude zajištěno ve třech podzemních podlažích, kde se bude nacházet 254 parkovacích stání. Celý vzhled stavby má dle slov architekta symbolizovat mužství&nbsp;a&nbsp;ženství.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Dosud je nejvyšším bytovým domem [[Rezidence Eliška]] v pražských [[Vysočany|Vysočanech]], která má 25&nbsp;pater a výšku téměř 94 metrů.  
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Původně se projekt jmenoval City Epoque a patřil zkrachovalé firmě ECM. Ta ho plánovala postavit už před ekonomickou krizí, její nástup však plány na několik let zmrazil. Nakonec projekt koupila developerská společnost PSJ&nbsp;Invest, investorem se stala lucemburská investiční skupina Aceur&nbsp;Investment a&nbsp;po dlouhých odkladech stavba konečně v červnu [[2015]] započala. Dokončení se plánuje na [[říjen]]&nbsp;[[2017]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Samotná budova se nachází na pravém břehu řeky [[Vltava|Vltavy]] v [[Nusle|Nuslích]], necelých 5 kilometrů od centra [[Praha|Prahy]] a spolu s dalšími výškovými budovami vzdálenými méně než 300 m jako [[City Tower]] (109 m), [[City Empiria]] (104 m) a [[Panorama Hotel Prague]] (79&nbsp;m) bude tvořit hlavní dominantu Prahy 4. Vyvýšené místo [[Pankrácká pláň|pankrácké pláně]] poskytne obyvatelům V Toweru panoramatický výhled na obytné čtvrtě Vyšehrad, [[Vinohrady]], ale i na historické centrum s&nbsp;[[Pražský hrad|Pražský hradem]]. Komplex se nachází v&nbsp;blízkosti několika rekreačních zařízení a&nbsp;nedalekého obchodního centra Arkády&nbsp;Pankrác.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 7. 1. 2019, 12:44

V Tower (mrakodrap), Pankrácká pláň (Praha)

V Tower je třicetipatrový 104 metrů vysoký mrakodrap se 130 byty, budovaný na Pankrácké pláni v Praze 4, na dosud nezastavěné ploše severovýchodně od křižovatky ulic Pujmanové a Milevská, na hranici Krče a Nuslí, nedaleko trojmezí s Podolím. V době svého vzniku byl nejvyšším bytovým domem v České republice. Stavba byla zahájena v červnu 2015, dokončena má být v říjnu 2017. Investorem je lucemburská skupina Aceur Investment, návrh je od českého architekta Radana Hubičky. Projekt by měl stát tři miliardy korun.

Mrakodrap bude mít 130 bytů, které se budou nacházet od 5. patra výš. Jejich plocha bude v rozmezí 50 až 400 metrů čtverečních a jejich cena bude stoupat s výškou. Nejluxusnější budou střešní byty zvané penthousy, které budou mít vlastní bazény a terasy. Pro obyvatele bytů bude k dispozici například privátní fitness a bazén, služby hotelového typu včetně například čistírny a úklidu zajistí non stop fungující recepce. Denně 24 hodin bude fungovat také vlastní ochranka. Parkování bude zajištěno ve třech podzemních podlažích, kde se bude nacházet 254 parkovacích stání. Celý vzhled stavby má dle slov architekta symbolizovat mužství a ženství.

Dosud je nejvyšším bytovým domem Rezidence Eliška v pražských Vysočanech, která má 25 pater a výšku téměř 94 metrů.

Původně se projekt jmenoval City Epoque a patřil zkrachovalé firmě ECM. Ta ho plánovala postavit už před ekonomickou krizí, její nástup však plány na několik let zmrazil. Nakonec projekt koupila developerská společnost PSJ Invest, investorem se stala lucemburská investiční skupina Aceur Investment a po dlouhých odkladech stavba konečně v červnu 2015 započala. Dokončení se plánuje na říjen 2017.

Samotná budova se nachází na pravém břehu řeky Vltavy v Nuslích, necelých 5 kilometrů od centra Prahy a spolu s dalšími výškovými budovami vzdálenými méně než 300 m jako City Tower (109 m), City Empiria (104 m) a Panorama Hotel Prague (79 m) bude tvořit hlavní dominantu Prahy 4. Vyvýšené místo pankrácké pláně poskytne obyvatelům V Toweru panoramatický výhled na obytné čtvrtě Vyšehrad, Vinohrady, ale i na historické centrum s Pražský hradem. Komplex se nachází v blízkosti několika rekreačních zařízení a nedalekého obchodního centra Arkády Pankrác.