Kerčsko-feodosijská operace

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
(+ Nová šablona)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 8: Řádka 8:
== Související články ==
== Související články ==
-
{{Článek z Wikipedie}}
+
{{Bitvy velké vlastenecké války}}{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Operace druhé světové války]]
[[Kategorie:Operace druhé světové války]]
[[Kategorie:Velká vlastenecká válka]]
[[Kategorie:Velká vlastenecká válka]]
[[Kategorie:Bitvy ruských dějin]]
[[Kategorie:Bitvy ruských dějin]]

Aktuální verze z 20. 4. 2015, 22:35

Krym 42.png

Kerčsko-Feodosijská operace (26. prosince 1941 - 15. května 1942) byla sovětská obojživelná operace, jejímž cílem měl být útok na německá vojska, která obléhala Sevastopol.

Vzhledem k tomu, že německá 11. armáda Ericha von Mansteina nebyla na Krymu dost silná na to, aby dokázala dobýt Sevastopol a zajistit celý krymský poloostrov, rozhodlo se sovětské velení o vylodění na východním cípu poloostrova a Kerče. 26. prosince byl podniknut první útok o vylodění, který však byl téměř zlikvidován, ovšem v samém závěru roku došlo k dalšímu výsadku u Feodosiji, který dopadl lépe. Sovětům se podařilo vylodit a začali v postupu na Sevastopol, kde chtěli vpadnout do týlu německým vojskům. Neúspěšně se je pokoušela zastavit rumunská vojska, která se nakonec stáhla. 5. ledna se vylodili další sovětští vojáci severně od Sevastopolu, avšak tato jejich mise skončila neúspěšně. 15. ledna došlo k útoku německých vojsk na vyloděné sovětské jednotky, přičemž došlo zejména na sovětské straně k velkým ztrátám. Sověti měli nedostatky ve velení, došlo k mnoha závažným chybám a navíc vojska nebyla dostatečně silná. Proto došlo v průběhu února k jejich doplnění, ale ani to však neznamenalo úspěch. Podnikli sice několik útoků, ovšem záhy došlo k německým protiútokům. 9. dubna podnikla Rudá armáda masivní útok, ovšem jeho výsledkem byly jen velké ztráty.

Protože Manstein nedokázal porazit sovětská vojska v bránícím se Sevastopolu, rozhodl se v útocích na tento přístav polevit a soustředil se na zničení vojsk Rudé armády na východě Krymu. 8. května 1942 začala ofenzíva německých jednotek, která skončila během jednoho týdne. Vojska Rudé armády byla rozprášena a většina jednotek přešla na partyzánský způsob boje. Ani toto však nedopadlo pro sovětské vojáky, ukrývajících se v jeskyních na Krymu, moc dobře. Větší část jich byla obklíčena, zajata a postřílena, případně je Němci výbuchy zavalili v jeskyních.

Související články

Operace a bitvy na východní frontě druhé světové války

Operace Barbarossa Obrana Brestské pevnosti Bitva u Białystoku a Minsku Bitva u Brodů Bitva u Smolenska Bitva o Kyjevský kotel Bitva před Moskvou Pokračovací válka Obležení Leningradu Bitva o Sevastopol Bitva o Rostov Kerčsko-feodosijská operace Děmjanský kotel Druhá bitva o Charkov Operace Blau Bitva u Voroněže Bitva o Ržev Bitva o Kavkaz Bitva u Stalingradu Operace Uran Operace Saturn Bitva o Velikije Luki Operace Mars Mansteinova jarní ofenzíva Bitva u Sokolova Bitva u Kurska Operace Kutuzov Operace Suvorov Bitva o Dněpr Bitva o Kyjev Žytomyrsko-berdyčevská operace Leningradsko-novgorodská operace Korsuň-ševčenkovská operace Bitva u Kamence Podolského Krymská operace Operace Bagration Bitva v oblasti Tali-Ihantala Lvovsko-sandoměřská operace Jasko-kišiněvská operace Karpatsko-dukelská operace Baltická operace Bělehradská operace Budapešťská operace Viselsko-oderská operace Západokarpatská operace Východopruská operace Bitva u Jasla Boje o Liptovský Mikuláš Východopomořanská operace Operace Jarní probuzení Ostravská operace Hornoslezská operace Bratislavsko-brněnská operace Vídeňská operace Bitva o Berlín Pražská operace