Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Lodoicea maldivica
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Verze z 6. 3. 2014, 14:25
Lodoicea Maldivica je endemický druh palmy. Je to jednoděložná krytosemenná rostlina, palma, která má největší semeno na světě.
Obsah |
Výskyt
Lodoicea Maldivica se nachází pouze na dvou místech na světě. Těmi místy jsou ostrov Praslin a ostrov Curieuse ležící na Seychelách. Palma nicméně není ani na těchto ostrovech převažující rostlinou a často se skrývá v obležení jiných rostlin.
Popis
Lodoicea Maldivica je, jako všechny palmy, krytosemenná. Její výška dosahuje 30m, což není u palem až tak výjimečný jev. Zajímavé je její semeno. To je totiž největší na světě. Jeho délka je 30cm, šířka 20cm. "Normální" semena palem mají průměr okolo 3cm. Zajímavá je i její hmotnost. Semeno, které je v danou chvíli na stromě, není vysušené a je zralé, váží 20kg. Tvar semena není kulatý, jak je běžné, nýbrž může připomínat lidský zadek či plíce.
Etymologie
Rodové jméno Lodoicea, ae, f. je samozřejmě latinského původu. Jeho název je odvozen od Francouzského krále Ludvíka XV., Latinsky Lodoicus Quintus Decimus. Maldivica znamená Maledivská. Toto jméno získalo omylem, poněvadž mořeplavci objevující Seychely se domnívali, že se jedná o souostroví Malediv.
Zajímavost
Semeno této endemické palmy je takřka nemožné získat. Na seychelách je semeno turistickou atrakcí, a tak Seychelská vláda pustí do světa ročně do deseti semen. Ty pak končí povětšinou v botanických zahradách či muzejích. Průměrný Čech má však štěstí a semeno vidět může. Jedno je totiž majetkem Botanické zahrady Praha, která ho vystavuje vždy v létě u příležitosti výstav palem a cykasů.
Zdroje
- Kurátoři Botanické zahrady Praha
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |