Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Kinoautomat
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 12. 1. 2014, 15:54
Kinoautomat byl revoluční filmový projekt spojený s tzv. českou novou vlnou představený světové výstavě EXPO'67 v Montrealu autora Radúze Činčery, scenáristy Pavla Juráčka, režisérů Jána Roháče, Vladimíra Svitáčka a technického řešení Jaroslava Friče. Jeho základem byl zřejmě první interaktivní film na světě Člověk a jeho dům (nadabovaný pro tento účel do angličtiny), který sledoval osudy poněkud nešikovného pana Nováka (ztvárněného Miroslavem Horníčkem) a který mohli v klíčových okamžicích diváci ovlivňovat a rozhodovat o dalším vývoji na plátně. V těchto okamžicích vystupoval na pódium právě Miroslav Horníček a snažil se divákům vysvětlit humornou formou důležitost každého specifického rozhodnutí (přestože neuměl anglicky a všechny komentáře měl naučené jen foneticky!). Z projektu se stal díky geniálnímu nápadu a skvělé zábavě hit celé výstavy a jen kvůli zvůli komunistických úřadů nemohl být nasazen k promítání po světě. V 90. letech film dvakrát uvedla Česká televize. Vysílala jej současně na obou programech ČT1 a ČT2, přičemž na každém kanálu běžela příslušná paralelní verze, takže diváci si vývoj filmu vybírali přepínáním programů ve stanovenou chvíli. V roce 2006 byla Českým centrem v Londýně uvedena obnovená premiéra Kinoautomatu a zároveň bylo ohlášeno připravované vydání nového DVD s tímto filmem a doprovodnou knihou. Dne 29. května 2007 uvedla Alena Činčerová, dcera vynálezce Kinoautomatu Radúze Činčery, ve spolupráci s kinem Světozor obnovenou premiéru Kinoautomatu právě v kině Světozor, kde se Kinoautomat promítal už v letech 1971-1972, v dubnu 2008 bylo vydáno DVD.
Další pokusy
V roce 1985 odvysílala Československá televize na principu kinoautomatu založený třináctidílný seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka (ČSFD.cz – ) z prostředí hotelové kuchyně (scénář Jaroslav Dietl, režie František Filip). Každý díl byl několikrát přerušen a asi stovka diváků ve studiu pomocí zvláštních přístrojů volila, jak se má Josef Dvořák alias Svatopluk Kuřátko rozhodnout. I díky nemožnosti jiné volby měl tehdy pořad velký ohlas a tvůrci se rozhodli v dalších dílech zapojit do hlasování i diváky u obrazovek formou rozsvěcování žárovek – zpočátku televizní kamera snímala jedno pražské sídliště, později byla na energetickém dispečinku sledována výchylka ve spotřebě elektřiny v celé republice. Autor původního nápadu Radúz Činčera, který nebyl k práci na projektu v pozdější fázi přizván, se od tohoto – podle jeho vlastních slov velmi nepovedeného – seriálu distancoval. V roce 1998 Česká televize seriál zopakovala, diváci u obrazovek tentokrát mohli hlasovat pomocí telefonních hovorů na audiotexovou linku.
Externí odkazy
- Stránky obnoveného projektu Kinoautomat v pražském kině Světozor (květen 2007)
- Oficiální stránky obnoveného projektu Kinoautomat v Londýně
- článek o historii Kinoautomatu v časopise Reflex
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |