Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Anhydrid

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 2. 1. 2014, 11:19

Anhydrid je chemická sloučenina odvozená od jiné sloučeniny tak, že z původní sloučeniny je odebrán libovolný počet molekul vody. V anorganické chemii jsou typickými anhydridy kyselinotvorné oxidy, kde se především jedná o oxidy nekovů.

H2SO4 - H2O → SO3
Oxid sírový je anhydridem kyseliny sírové-

Anhydrid z kyseliny sírové (odpad z odsiřování tepelných elektráren) se používá ve stavebnictví. Má uplatnění jako základ pro samonivelační lité podlahy. Oproti betonové podlaze má výhodu v lepším samonivelačním účinku, lépe vede teplo (podlahové topení), je možné vytvářet větší plochy bez dilatací a není nutné používat na její zpevnění kari sítě. Mezi nevýhody patří silná reakce s kovy (koroze), proto není možné použít ocelové kari sítě ani kovové trubky pro podlahové topení. Další nevýhoda je nutnost ochrany Anhydridu před vlhkem (koupelny, bazény). Dále např.

Oxid dusičný: N2O5 je anhydrid kyseliny dusičné

Lze ho připravit dehydratací kyseliny dusičné oxidem fosforečným (hydroskopický (odjímá vodu)). 2 HNO3 + P2O5 → 2 HPO3 + N2O5 Méně známými představiteli jsou zásadotvorné oxidy, především elektropozitivních kovů

2 NaOH - H2O → Na2O
Oxid sodný je anhydridem hydroxidu sodného-

Hlavními a také nejdůležitějšími anhydridy se nacházejí v organické chemii - anhydridy karboxylových kyselin. Také proto se těmto anhydridům často říká pouze anhydridy.

2 CH3COOH - H2O → (CH3CO)2O
Acetanhydrid je anhydrid kyseliny octové.