Radim Uzel

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)

Verze z 29. 8. 2013, 11:50

MUDr. Radim Uzel, CSc. (* 27. března 1940, Ostrava[1]) je lékař sexuolog a ředitel Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu (dále SPRSV).[2] Pochází z rodiny docenta analytické chemie na Karlově univerzitě a magistry farmacie.[1] Od roku 1966 je ženatý (manželka Helena), roku 1967 má dceru (Kateřina), která se věnuje opernímu zpěvu.

Člen výboru Sexuologické společnosti České lékařské společnosti J.E.Purkyně. Člen zahraničních odborných společností: European Association of Contraception (EAC) a International Society of Abortion Doctors (ISAD). Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu, jejímž je ředitelem, je členem International Planned Parenthood Federation (IPPF). Je externím učitelem II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Publikoval mnoho populárních článků v tisku, rozhovorů, je autorem publicistických relací v rozhlase a v televizi. Za rozhlasový pořad Červené uši obdržel cenu v mezinárodní soutěži vyhlášené Populačním institutem ve Washingtonu. Každoročně se zúčastňuje desítek přednášek a besed v oblasti sexuální výchovy.

Obsah

Biografie

Po maturitě v roce 1957 nastoupil na Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, absolvoval v roce 1963. Později pracoval na gynekologicko-porodnickém oddělení OÚNZ v Ústí nad Orlicí, v roce 1967, po atestaci z ženského lékařství, byl přijat na II. ženskou kliniku v Brně jako vědecký pracovník, v roce 1969 začal pracovat jako lázeňský lékař ve Františkových Lázních, roku 1973 dokončil druhou, nadstavbovou atestaci z ženského lékařství. Studoval v Sexuologickém ústavu v Praze a v důsledku tohoto studia byl přijat na místo krajského ordináře v Ostravě, zde zůstal až do roku 1989.

Po revoluci pracoval v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě a 1. září 1993 se stal ředitelem Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu (SPRSV)[1], která je členem International Planned Parenthood Federation (IPPF).

Roku 1996 neúspěšně kandidoval do senátu v Ostravě jako nestraník na kandidátce Strany zelených.[3] V roce 2000 neúspěšně kandidoval do senátu za ČSNS na Praze 12, kde obdržel 20,11 % hlasů a nedostal se do druhého kola voleb.[4] V roce 2004 neúspěšně kandidoval do Senátu na Mělnicku za Sebeobranu voličů (prohrál ve druhém kole).[5]

Červenání

Společně s Pavlem Malúšem vydává 2× do roka publikaci Červenání (dříve Červené uši) jako výběr nejzajímavějších dotazů a odpovědí ze stejnojmenného rozhlasového pořadu.

Bibliografie

Externí odkazy



Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.