Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne/2017/31

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2017/31“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
m (Nahrazení textu „Kategorie:Článek DNE“ textem „Kategorie:Archiv Článků DNE“)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Sinead OConnor-FolkFestival-2014-Flickr-01.jpg|right|160px|Sinéad O'Connor v roce 2014]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Sinéad O'Connor]]''' (* [[8. prosinec|8. prosince]] [[1966]]) je [[Irsko|irská]] zpěvačka.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Rychle upoutala pozornost hudebního průmyslu a koncem [[1980-1989|osmdesátých&nbsp;let]] navázala spolupráci se zkušeným manažerem Fachtnou&nbsp;O'Ceallaighem spolupracujícím s [[U2]]. Spolu získali smlouvu s&nbsp;Ensign&nbsp;Records. Krátce po uzavření kontraktu nazpívala píseň „Heoine“, kterou složila s [[The Edge|Edgem]], kytaristou [[U2]]. Píseň byla zařazena na soundtrack filmu ''Captive'' z roku 1986. Spolupráce O'Ceallaigha a U2 byla vypovězena ze strany skupiny, která nelibě nesla O'Ceallaighovy komentáře na její adresu, Sinéad O'Connor nezůstala za&nbsp;O'Caalliaghem pozadu, pozornost upoutala kontroverzními výroky o&nbsp;Irské&nbsp;republikánské armádě i&nbsp;negativními komentáři na adresu U2.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Hned svými dvěma prvními alby (''[[The Lion and the Cobra]]'' (1987) a ''[[I Do Not Want What I Haven't Got]]'' (1990)) zaznamenala značný úspěch a dočkala se pozitivní kritiky. Pozornost na sebe strhávala svým zpěvem, ale i rozhněvaným výrazem, vyholenou hlavou a stylem oblékání.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
''The Lion and the Cobra'' se ve větší míře neprosadilo mezi mainstreamovými posluchači, ale bylo nominováno na cenu [[Grammy Award|Grammy]] v kategorii Best Female Rock Vocal Performance. Singl „Mandinka“ se stal hitem v studentských rádiích, singl „I Want Your (Hands on Me)“ se v rádiích stal populární v remixované verzi s rapperkou [[MC Lyte]]. Dalším singlem ve [[Spojené království|Spojeném království]] a Irsku byl „Troy“, skladba se dočkala úspěchu na taneční scéně v [[Spojené státy americké|USA]] jako klubový remix v roce 2002. V roce 1988 O'Connor poprvé vystoupila v americké televizi v ''[[Late Night with David Letterman]]'', kde zahrála píseň „Mandinka“. Následující rok 1989 přispěla jako host na album ''[[Mind Bomb]]'' skupiny [[The The]], výsledkem byl „Kingdom of Rain“, duet s&nbsp;frontmanem skupiny Mattem&nbsp;Johnsonem.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
V roce 1990 se připojila spolu s dalšími hudebníky k bývalému členu skupiny [[Pink Floyd]] [[Roger Waters|Rogeru Watersovi]] při berlínském vystoupení osm měsíců po pádu [[Berlínská zeď|Berlínské zdi]]. (Roku 1996, hostovala na sólovém albu ''[[Broken China]]'' dalšího člena Pink Floyd – [[Richard Wright|Richarda Wrighta]]) V roce 1991 bylo její podání skladby „Sacrifice“ [[Elton John|Eltona Johna]] uznáváno jako jedna z nejlepších písní na tributu ''[[Two Rooms: Celebrating the Songs of Elton John & Bernie Taupin]]''.
 +
 
 +
V roce 1990 ještě přispěla cover verzí skladby „You Do Something to Me“ na ''[[Red Hot + Blue]]'', hudební tribut [[Cole Porter|Coleovi Porterovi]], výtěžek z prodeje alba byl věnován na boj proti [[AIDS]]. V roce 1992 následovala deska ''[[Am I Not Your Girl?]]'', sestávající z [[Tradiční pop|tradičních]] a sentimentálních písní. Komerčně nebyla deska úspěšná. Téhož roku doprovodila svým hlasem [[Peter Gabriel|Petera Gabriela]] ve dvou z jeho skladeb na album ''[[Us (album)|Us]]''.
 +
 
 +
Devět let trávila svůj čas střídavě v [[Londýn]]ě a [[Los Angeles]], v roce 1992 se ale vrátila do rodného [[Dublin]]u, aby žila nedaleko sestry a více se věnovala výchově syna Jakea, kterému tehdy bylo šest let. Několik měsíců strávila studiem zpěvu [[Bel Canto]] s Frankem Merrimanem z Parnell School of Music.
 +
 
 +
Soundtrack k filmu ''[[Ve jménu otce (film)|Ve jménu otce]]'' (''In the Name of the Father'', 1993) obsahoval skladbu „You Made Me the Thief of Your Heart“, na níž se významně podílel i [[Bono]], frontman skupiny&nbsp;[[U2]].
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 7. 1. 2019, 12:44

Sinéad O'Connor v roce 2014

Sinéad O'Connor (* 8. prosince 1966) je irská zpěvačka.

Rychle upoutala pozornost hudebního průmyslu a koncem osmdesátých let navázala spolupráci se zkušeným manažerem Fachtnou O'Ceallaighem spolupracujícím s U2. Spolu získali smlouvu s Ensign Records. Krátce po uzavření kontraktu nazpívala píseň „Heoine“, kterou složila s Edgem, kytaristou U2. Píseň byla zařazena na soundtrack filmu Captive z roku 1986. Spolupráce O'Ceallaigha a U2 byla vypovězena ze strany skupiny, která nelibě nesla O'Ceallaighovy komentáře na její adresu, Sinéad O'Connor nezůstala za O'Caalliaghem pozadu, pozornost upoutala kontroverzními výroky o Irské republikánské armádě i negativními komentáři na adresu U2.

Hned svými dvěma prvními alby (The Lion and the Cobra (1987) a I Do Not Want What I Haven't Got (1990)) zaznamenala značný úspěch a dočkala se pozitivní kritiky. Pozornost na sebe strhávala svým zpěvem, ale i rozhněvaným výrazem, vyholenou hlavou a stylem oblékání.

The Lion and the Cobra se ve větší míře neprosadilo mezi mainstreamovými posluchači, ale bylo nominováno na cenu Grammy v kategorii Best Female Rock Vocal Performance. Singl „Mandinka“ se stal hitem v studentských rádiích, singl „I Want Your (Hands on Me)“ se v rádiích stal populární v remixované verzi s rapperkou MC Lyte. Dalším singlem ve Spojeném království a Irsku byl „Troy“, skladba se dočkala úspěchu na taneční scéně v USA jako klubový remix v roce 2002. V roce 1988 O'Connor poprvé vystoupila v americké televizi v Late Night with David Letterman, kde zahrála píseň „Mandinka“. Následující rok 1989 přispěla jako host na album Mind Bomb skupiny The The, výsledkem byl „Kingdom of Rain“, duet s frontmanem skupiny Mattem Johnsonem.

V roce 1990 se připojila spolu s dalšími hudebníky k bývalému členu skupiny Pink Floyd Rogeru Watersovi při berlínském vystoupení osm měsíců po pádu Berlínské zdi. (Roku 1996, hostovala na sólovém albu Broken China dalšího člena Pink Floyd – Richarda Wrighta) V roce 1991 bylo její podání skladby „Sacrifice“ Eltona Johna uznáváno jako jedna z nejlepších písní na tributu Two Rooms: Celebrating the Songs of Elton John & Bernie Taupin.

V roce 1990 ještě přispěla cover verzí skladby „You Do Something to Me“ na Red Hot + Blue, hudební tribut Coleovi Porterovi, výtěžek z prodeje alba byl věnován na boj proti AIDS. V roce 1992 následovala deska Am I Not Your Girl?, sestávající z tradičních a sentimentálních písní. Komerčně nebyla deska úspěšná. Téhož roku doprovodila svým hlasem Petera Gabriela ve dvou z jeho skladeb na album Us.

Devět let trávila svůj čas střídavě v Londýně a Los Angeles, v roce 1992 se ale vrátila do rodného Dublinu, aby žila nedaleko sestry a více se věnovala výchově syna Jakea, kterému tehdy bylo šest let. Několik měsíců strávila studiem zpěvu Bel Canto s Frankem Merrimanem z Parnell School of Music.

Soundtrack k filmu Ve jménu otce (In the Name of the Father, 1993) obsahoval skladbu „You Made Me the Thief of Your Heart“, na níž se významně podílel i Bono, frontman skupiny U2.