Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Mravenečník (Krkonoše)

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (Nahrazení textu „{{Turistická značka|modrá}}“ textem „20px“)
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze.)
Řádka 32: Řádka 32:
== Komunikace a turistické trasy ==
== Komunikace a turistické trasy ==
-
Lesním masívem ve vrcholových partiích Mravenečníku procházejí pouze lesní cesty. V těsné blízkosti vrcholu prochází od severu k jihu červeně {{Turistická značka|červená}} [[turistická značka|značená]] [[Cesta bratří Čapků]] z Krkonoš do Trutnova. Souběžně s ní od severu přichází od [[Pomezní Boudy|Pomezních bud]] i polská zeleně {{Turistická značka|PLzelená}} značená trasa, která se v místě zvaném Roh hranic stáčí k východu a po polském území klesá do Královeckého sedla. Z Rohu hranic pak východním směrem vychází modrá {{Turistická značka|modrá}} značka a z Rýchorského kříže zelená {{Turistická značka|zelená}} značka - obě směr Žacléř.
+
Lesním masívem ve vrcholových partiích Mravenečníku procházejí pouze lesní cesty. V těsné blízkosti vrcholu prochází od severu k jihu červeně [[Soubor:Stripe-marked trail red.png|20px]] [[turistická značka|značená]] [[Cesta bratří Čapků]] z Krkonoš do Trutnova. Souběžně s ní od severu přichází od [[Pomezní Boudy|Pomezních bud]] i polská zeleně {{Turistická značka|PLzelená}} značená trasa, která se v místě zvaném Roh hranic stáčí k východu a po polském území klesá do Královeckého sedla. Z Rohu hranic pak východním směrem vychází modrá [[Soubor:Stripe-marked trail blue.png|20px]] značka a z Rýchorského kříže zelená [[Soubor:Stripe-marked trail green.png|20px]] značka - obě směr Žacléř.
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==

Aktuální verze z 13. 3. 2018, 08:14


Mravenečník je vrchol v České republice ležící ve východních Krkonoších. Severovýchodní svah se nachází na území Polska.

Obsah

Poloha

Mravenečník je druhou nejvýchodnější tisícovkou Krkonoš, přičemž jižněji položený Dvorský les v tomto směru vítězí jen o velmi málo. Nachází se jihovýchodně od Dolních Albeřic asi 3,5 km západně od města Žacléře, asi 12 km severně od Trutnova a asi 6,5 km severovýchodně od Janských Lázní. Mravenečník je na jihu oddělen mělkým sedlem Rýchorský kříž v nadmořské výšce 956 metrů od hřebenu Rýchor. Dále z něj vybíhají dvě rozsochy. Východním a posléze jihovýchodním směrem k městu Žacléři je to Žacléřský hřbet a severním směrem Čepel. Na ostatních stranách se nachází prudce spadající svah. Vrcholové partie hory a svahy nacházející se na území České republiky leží na území Krkonošského národního parku.

Vodstvo

V nevelké vzdálenosti severně od vrcholu prochází přes Mravenečník hlavní evropské rozvodí Severního a Baltského moře. K hoře přichází od východu po Žacléřském hřebenu, lomí se zde k severu a odchází po hřebenu Čepele. Severovýchodní svah patřící k Baltskému úmoří odvodňují levé přítoky Bóbru, jihovýchodní a západní svah patřící k Severním úmoří odvodňují potoky vlévající se do přítoků Úpy.

Vegetace

Vrcholové partie Mravenečníku jsou souvisle porostlé lesem. V prostoru Rýchorského kříže a v nižších svahových partiích se nacházejí louky.

Státní hranice

Nedaleko od vrcholu Mravenečníku prochází státní hranice mezi Českou republikou a Polskem. Přichází od severu po hřebenu Čepele a asi 1 kilometr severně se v místě zvaném Roh hranic lomí k východu a pokračuje po severním svahu Žacléřského hřebenu ke Královeckému sedlu.

Komunikace a turistické trasy

Lesním masívem ve vrcholových partiích Mravenečníku procházejí pouze lesní cesty. V těsné blízkosti vrcholu prochází od severu k jihu červeně Stripe-marked trail red.png značená Cesta bratří Čapků z Krkonoš do Trutnova. Souběžně s ní od severu přichází od Pomezních bud i polská zeleně

značená trasa, která se v místě zvaném Roh hranic stáčí k východu a po polském území klesá do Královeckého sedla. Z Rohu hranic pak východním směrem vychází modrá Stripe-marked trail blue.png značka a z Rýchorského kříže zelená Stripe-marked trail green.png značka - obě směr Žacléř.

Externí odkazy