Šablona:Článek dne/2013/33

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2013/33“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:Volkswagen Bubbla sista bilen.jpg|right|160px|Poslední Brouk (číslo 21 529 464)]]
+
[[Soubor:Nelson Mandela-2008 (edit).jpg|right|160px|Nelson Mandela (13. května 2008)]]
-
'''[[Volkswagen Brouk|Volkswagen Typ 1]]''', spíše známý pod názvem '''Brouk''', je lidový vůz vyráběný německou automobilkou Volkswagen v letech [[1938]] [[2003]]. Název Brouk vznikl jako lidová přezdívka a až později se začal používat jako oficiální jméno modelu. V některých zemích se však nikdy jméno Beetle oficiálně nepoužívalo. V roce [[1998]] představil VW nástupce, [[Volkswagen New Beetle|New Beetle]], který designově navazuje na původního Brouka.
+
'''[[Nelson Mandela|Nelson Rolihlahla Mandela]]''' (* [[18. červenec|18. července]] [[1918]], † [[5. prosinec|5. prosince]] [[2013]]) byl bývalý prezident [[Jihoafrická republika|Jihoafrické republiky]] a jeden z hlavních bojovníků proti [[apartheid]]u.
-
Jedná se o nejdéle vyráběný vůz s největším počtem vyrobených kusů beze změny designu. Jediný vůz, který by jej mohl připravit o prvenství, je jeho sourozenec, VW Typ 2 ve verzích [[minibus]] a kombi, který je stále vyráběn v [[Brazílie|Brazílii]].  
+
-
V roce [[1931]] začali Ferdinand Porsche a Zündapp vyvíjet „Auto für Jedermann“ (auto pro každého), poprvé bylo použito jméno „Volkswagen“. Porsche preferoval plochý vzduchem chlazený čtyřválcový motor, ale Zündapp použil vodou chlazený pětiválec. V roce [[1932]] vyjely tři prototypy. Všechny tyto vozy byly zničeny během války, poslední v roce 1945 během bombardování [[Stuttgart]]u.
+
V roce [[1988]] obdržel [[Sacharovova cena za svobodu myšlení|Sacharovovu cenu za svobodu myšlení]], v roce [[1993]] spolu s Frederikem&nbsp;de&nbsp;Klerkem [[Nobelova cena za mír|Nobelovu&nbsp;cenu&nbsp;míru]].
-
V roce 1933 Adolf Hitler schválil nákresy Porscheho návrhu, jednoduchého vozu schopného přepravit dva dospělé a tři děti rychlostí 100&nbsp;km/h. Lidový vůz měl být dostupný občanům [[Nacistické Německo|Třetí říše]] za 990 říšských marek, což byla tehdejší cena malého motocyklu. Tehdejší průměrný plat byl okolo 32 marek týdně. Výroba začala v roce [[1939]], ale válka začala dříve, než se začaly vyrábět vozy Volkswagen masově a výrobní linky byly zabrány pro výrobu vojenských vozidel. Výroba civilních VW začala až po válce.
+
-
Když projekt začal, předchozí název ''Porsche 60'' Ferdinanda Porscheho byl nahrazen oficiálním názvem '''KdF-Wagen'''. Název odkazoval na název organizace Kraft durch Freude (síla díky radosti), odnože nacistické Německé pracovní fronty. Později byl projekt znám jako Typ 1, ale proslavil se jako Brouk po skončení druhé světové války. Prototypy vznikaly od roku 1931; první prototypy byly postaveny Zündappem (výrobce motocyklů) v [[Norimberk]]u, a byly označeny jako Porsche Typ 12. Další série prototypů byla postavena roku 1933 společností NSU.  
+
Mandela se narodil ve vesnici [[Mvezo]] nedaleko Umtata v dnešním [[Kapsko|Kapsku]]. Jeho předek byl v první polovině 19.&nbsp;století náčelníkem kmene Thembu. Jeho otec Henry Mandela, náčelník kmene Thembu, byl hlavním poradcem Nejvyššího náčelníka Thembulandu. Své rodové jméno Mandela získal po svém dědovi. Jeho křestní jméno Rolihlahla znamená „potížista“. V klanu byl znám pod jménem '''''Madiba'''''.
-
Do začátku války v roce 1939 se stihla vyrobit pouze hrstka vozů, po té byla výroba zastavena a nahrazena vojenskou produkcí. Protože vozidlo bylo navrženo co nejjednodušeji, mělo v armádě úspěchy. Třeba vzduchem chlazený motor se osvědčil v pouštních akcích německých jednotek Afrika&nbsp;Korps.  
+
Již jako mladý student se Nelson Mandela zapojil do politické opozice proti režimu bílé menšiny, která potlačovala politická, sociální a ekonomická práva jihoafrické černé většiny. Po volebním vítězství [[Národní strana (JAR)|Národní strany]] v roce [[1948]] s její politikou [[apartheid]]u (rasové segregace), Nelson Mandela vedl v roce [[1952]] ANK v kampani odporu proti nespravedlivým zákonům a v roce [[1955]] sehrál důležitou roli při popularizaci Charty svobody přijaté Lidovým kongresem. Charta poskytla hnutí antiapartheidu základní program. ANK byl ve svých aktivitách podporován [[Sovětský svaz|Sovětským svazem]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Nelson Mandela byl zpočátku přesvědčen o nenásilném odporu proti vládní politice apartheidu. V roce [[1955]] byl zatčen, ale po dlouhotrvajícím procesu (1956–1961) byl osvobozen z obvinění z vlastizrady. Koncept ozbrojeného odboje přijal spolu se svými kolegy poté, kdy byl v březnu [[1960]] v Sharpeville zastřelen neozbrojený demonstrant a ANK a další skupiny bojující proti apartheidu byly následně zakázány.
 +
 
 +
V roce [[1961]] se stal velitelem ''Umkhonto we Sizwe'' („Kopí národa“), ozbrojeného křídla ANK. V srpnu [[1962]] byl zatčen a odsouzen na pět let za nelegální cestu do zahraničí a za podněcování ke stávce. Během roku [[1963]] byli zatčeni další představitelé Umkhonto we Sizwe a Mandela byl spolu s nimi postaven před soud za spiknutí proti vládě. V červnu [[1964]] byli Mandela a sedm dalších obviněných v tzv. Rivonijském procesu odsouzeni na doživotí za plánování ozbrojeného převratu.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 22:32

Nelson Mandela (13. května 2008)

Nelson Rolihlahla Mandela (* 18. července 1918, † 5. prosince 2013) byl bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu.

V roce 1988 obdržel Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, v roce 1993 spolu s Frederikem de Klerkem Nobelovu cenu míru.

Mandela se narodil ve vesnici Mvezo nedaleko Umtata v dnešním Kapsku. Jeho předek byl v první polovině 19. století náčelníkem kmene Thembu. Jeho otec Henry Mandela, náčelník kmene Thembu, byl hlavním poradcem Nejvyššího náčelníka Thembulandu. Své rodové jméno Mandela získal po svém dědovi. Jeho křestní jméno Rolihlahla znamená „potížista“. V klanu byl znám pod jménem Madiba.

Již jako mladý student se Nelson Mandela zapojil do politické opozice proti režimu bílé menšiny, která potlačovala politická, sociální a ekonomická práva jihoafrické černé většiny. Po volebním vítězství Národní strany v roce 1948 s její politikou apartheidu (rasové segregace), Nelson Mandela vedl v roce 1952 ANK v kampani odporu proti nespravedlivým zákonům a v roce 1955 sehrál důležitou roli při popularizaci Charty svobody přijaté Lidovým kongresem. Charta poskytla hnutí antiapartheidu základní program. ANK byl ve svých aktivitách podporován Sovětským svazem.

Nelson Mandela byl zpočátku přesvědčen o nenásilném odporu proti vládní politice apartheidu. V roce 1955 byl zatčen, ale po dlouhotrvajícím procesu (1956–1961) byl osvobozen z obvinění z vlastizrady. Koncept ozbrojeného odboje přijal spolu se svými kolegy poté, kdy byl v březnu 1960 v Sharpeville zastřelen neozbrojený demonstrant a ANK a další skupiny bojující proti apartheidu byly následně zakázány.

V roce 1961 se stal velitelem Umkhonto we Sizwe („Kopí národa“), ozbrojeného křídla ANK. V srpnu 1962 byl zatčen a odsouzen na pět let za nelegální cestu do zahraničí a za podněcování ke stávce. Během roku 1963 byli zatčeni další představitelé Umkhonto we Sizwe a Mandela byl spolu s nimi postaven před soud za spiknutí proti vládě. V červnu 1964 byli Mandela a sedm dalších obviněných v tzv. Rivonijském procesu odsouzeni na doživotí za plánování ozbrojeného převratu.