Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Zruč nad Sázavou
Z Multimediaexpo.cz
Město Zruč nad Sázavou (německy Srutsch an der Sasau) se nachází v okrese Kutná Hora, kraj Středočeský.
- Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 5 015 obyvatel.
- Ke dni 1. 1. 2020 zde žilo 4 861 obyvatel.
Obsah |
Historie
První dochovaná písemná zmínka o obci pochází z roku 1328, kdy Heřman z rodu Chvalovských z Ledec daroval podací kostelní právo ve Zruči pražskému Klášteru na Zderaze. Roku 1355 se jako patron zdejšího kostela uvádí Petr z Orlíka, jenž se o dvacet let později zval z Kolovrat. Kolovraté ve Zruči sídlili téměř 200 let. Za vlády Kaleniců byla Zruč v roce 1561 povýšena na město. Jako městský znak byl pojat rodový erb Kaleniců - dva spojené stříbrné buvolí rohy na červeném štítě (tím je dodnes). Kalenicové přestavěli ve druhé polovině 16. století původní gotický hrad na renesanční zámek. Zámek i s celým panstvím jim však byl roku 1623 zkonfiskovám za účast Albrechta z Kalenic na stavovském povstání.
V roce 1781 zachvátil zámek požár, který zničil zámecký archiv a převážnou část výzdoby interiérů. Až v letech 1872–1878 nechal Jan Skrejšovský zámek opravit a to ještě ve slohu barokním. Další přestavba v letech 1891-1894, kterou nechal provést podnikatel v oboru železničního stavitelství Jan Schebek, se již nesla v romantickém stylu. Rod Schebků vlastnil zručský zámek až do roku 1948, kdy jim byl vyvlastněn.
Dnes je zámek majetkem města.
V roce 1939 zde firma Baťa postavila velký závod na dětskou obuv (Sázavan), která se prodávala po celém světě, díky tomuto závodu se Zruč velmi rozrostla. Plány s městem byly takové, že by se Zruč měla rovnat jak velikostí, tak průmyslem dnešnímu Zlínu. Ve Zruči mělo stát letiště, nemocnice i vysoké školy, ale po příchodu Němců v roce 1939 se bohužel plány nemohly uskutečnit a postupné znárodnění po roce 1945 tuto myšlenku absolutně zamítlo. Nyní je Zruč rozdělena místním neoficiálním názvem nová Zruč a stará Zruč. V 70. letech byla v blízkosti města postavena vodní nádrž Švihov, kterou zásobuje řeka Želivka. Tato nádrž zásobuje pitnou vodou nejen Prahu, ale i široké okolí Zruče nad Sázavou a řeky Želivky. V obci Nesměřice (4 km od Zruče) se nachází hráz této vodní nádrže. Ve Zruči se natáčel film Lásky jedné plavovlásky od Miloše Formana, který byl nominován na Oskara jako cizojazyčný snímek. Film zvítězil v Cannes a získal Zlatou palmu, dále byl nominován na Zlatý globus. Zruč můžete vidět i ve filmu Dědeček, Kylián a já. Každý první víkend v červenci se v areálu zručského zámku koná punk-rockový festival s názvem ZÁMEKFEST.[1]
Slavní rodáci
Zručským rodákem je také slavný zpěvák a politik Michael Kocáb, který krátkou dobu žil se svým otcem Alfrédem Kocábem (evangelický farář) a svou matkou ve Zruči v místním evangelickém kostele. Dalším slavným Zručským rodákem je Josef Kolb, který hrál ve filmech jako Hogo fogo Homolka (ztvárnil postavu dědy, který neuhlídal už ani tu kozu), Lásky jedné plavovlásky (film natočený přímo ve Zruči), Hoří, má panenko (vysloužilý hasič, který hlídal tombolu), Dívka na koštěti (doktor v blázinci), Návraty, Nejkrásnější věk¨.
Pamětihodnosti
- zámek Zruč nad Sázavou
- kostel Povýšení svatého Kříže
- kaple svatého Josefa
- pohřební kaple
Součástí expozic ve zručském zámku je i muzeum panenek, kde se vyskytují panenky až z Japonska, které městu věnovala japonská firma ASMO. Nyní prochází zámek závěrečnou druhou etapou oprav, která by měla trvat do února 2010. Zámek je však z části zpřístupněn.
Doprava
Město je propojeno s okolím těmito železničními tratěmi:
Dále pak autobusová doprava, která spojuje Zruč s okolím (Vlašim, rehabilitační ústav Kladruby, Kutná Hora, Čáslav, Ledeč nad Sázavou, Uhlířské Janovice, Praha, ...). Díky své dobré poloze je město velmi blízko dálnice D1, asi 68 km od Prahy (exit 56). Od Kutné Hory je vzdálena 32 km.
Průmysl
Od konce výroby v obuvnickém průmyslu, se Zruč přestala na dále ekonomicky vyvíjet. S krachem obuvnického závodu Sázavan velmi zeslabila ekonomická situace obyvatelstva a s tím byly spojeny problémy s malými živnostníky po celém městě, které začaly jeden po druhém zavírat své živnosti. Zejména se to týká různých obchodů na náměstí MUDr. Josefa Svobody. Nyní se situace pomalu zlepšuje, ve městě se usídlila japonská firma ASMO, která vyrábí motorky do odstřikovačů, stahování okýnek, klimatizací a stěrače do aut. Dále zde působí firmy na výrobu součástek do aut (TRW), výroba zdravotnické obuvi, výherních automatů, krabiček. Ve staré Zruči působí firma Variel, která vyrábí městské mobiliáře, armádní, technologické, mobilní kontejnery, anténní stožáry, telefonní budky, atd. Ve městě působí plná řada menších soukromých firem a živností.
Služby
Ve městě funguje zdravotnické středisko, městská policie, státní policie a hasiči. Pro děti slouží 2 mateřské školy, 2 základní školy a dále pak základní umělecká škola. Ve Zruči se nachází supermarket TESCO, které by mělo být do 2 let doplněno o Penny market. Ve Zruči je i jedna pizzérie a každou sobotu se v hotelu Baťov koná diskotéka. V lednu 2010 zde také asijská menšina otevřela restauraci.
Sport
Město se může pyšnit tím, že se může aktivně zúčastnit I. futsalové ligy (Benago Zruč)[2]. Kromě futsalu je sport ve městě sjednocen do TJ Jiskra Zruč nad Sázavou, který je rozdělen na jednotlivé oddíly (volejbal, házená, fotbal, tenis, nohejbal, stolní tenis a další...). Populárním sportem je tu také florbal. Letos (2010) skončil 2. ročník Zručské florbalové ligy. Většina sportů se koná v městské sportovní hale nebo na stadionu TJ Jiskra. Nově byl za sportovní halou také otevřen sportovní areál (tartanová dráha, umělá tráva, hřiště na hokejbal, fotbal,...). Vedle areálu se nachází skatepark.
Části města
- Zruč nad Sázavou
- Domahoř
- Dubina
- Nesměřice
- Želivec
Reference
|
|
Město Zruč nad Sázavou |
---|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |