V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Zdeněk Kühn

Z Multimediaexpo.cz

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png



Doc. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D. (* 8. října 1973, Nymburk, Československo) je soudce Nejvyššího správního soudu v Brně a docent na Katedře teorie práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde v současnosti učí teorii a praxi antidiskriminačního práva a vybrané směry soudobé právní filozofie (2009/2010). S Prahou je též spjato jeho působení na půdě New York University in Prague, kde pro americké studenty vede od roku 2003 semináře na téma Contemporary Issues in Law: Human Rights in Transition in the Czech Republic. Od roku 2004 působí též jako přednášející na Justiční akademii ČR v Kroměříži.

Obsah

K otázce "nezměnitelného" práva

"Tvrzení, že ústavní deklarace nadpozitivního práva má normativní účinky a omezuje tak ústavodárce v jeho činnosti, má dalekosáhlé následky. Není proto pravdou, pokud V. Knapp soudí, že „ústavní zákon nemůže být neústavní, resp.protiústavní“, neboť „je - li v nesouladu s jiným ústavním zákonem, platí tu zásada lex posterior derogat priori, resp. lex specialis derogat generali, takže nejde o nesoulad ve smyslu čl. 2 písm. a), nýbrž prostě o derogaci jednoho zákona druhým.“ Domnívám se, že takovéto hodnocení není přesné a nevystihuje (při změně ústavy měnící její nezměnitelné komponenty) ani podstatu věci. S ohledem na to, že článek 9 odst. 2 expressis verbis zakotvuje antipozitivistické komponenty do naší ústavní úpravy, nelze s těmito komponenty nakládat pozitivistickou terminologií. Je tak podle mého názoru nepochybné, že jakékoliv ustanovení zakládající prioritu nadpozitivního práva obdobné našemu článku 9 odst. 2 má tyto následky: 1) Takovéto ustanovení především vylučuje své vlastní odstranění derogací v podmínkách stávajícího ústavního systému 2) Je prakticky i teoreticky představitelná konstrukce ústavních zákonů contra constitutionem, kteroužto ostatně několikrát ústavní soudy v kontinentálním prostoru již naznačily 3) Kompetence určit ústavní úpravu contra constitutionem připadá finálnímu interpretovi ústavy, který má v rámci daného právního řádu možnost autoritativně určovat význam ústavního textu" Zdeněk Kühn, Jiné právo. Září 2009

Kariéra

Nejvyšší správní soud
Studovna Právnické fakulty Michiganské univerzity
Soubor:Parník Vltava, u náměstí Curieových.jpg
Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Ačkoliv jeho akademická kariéra je významně spojena s Právnickou fakultu UK, kde získal tituly Mgr. (1997), JUDr. (téma rigorózní práce: Soudcovské právo v právní kultuře common law, 2000) a Ph.D. (téma doktorské práce: Právní principy v judikatuře, 2001), má Z. Kühn velice blízko též ke své druhé alma mater a to Právnické fakultě Michiganské univerzity v Ann Arbor, USA (LL.M. 2002), kde jako první Čech získal v roce 2006 titul doktora práv S.J.D (disertace: The Changing Face of the Judiciary in Central Europe). V menší míře jej též ovlivnily další jeho studijní pobyty a to konkrétně na Central European University v Budapešti v letech 1999 a 2000, University of Tübingen v Německu v roce 2000 a na Tulane Law School, New Orleans, US v roce 2001.

Jedná se o držitele několika akademických ocenění: Ceny Josefa Hlávky pro nejlepší studenty a absolventy vysokých škol v ČR (2001), Bolzanovy ceny za vynikající doktorskou práci (2001) a Hessel Yntema Prize (Berkeley, Kalifornie) za nejlepší odborný právnický článek napsaný vědcem do 40. let věku.

Vedle akademické kariéry absolvoval též několikaletou praxi v advokacii konkrétně v advokátní kanceláři Stoklásek & Partners (1997 - 2001). (Současně v témže období působil na pozici poradce poslance Parlamentu ČR, 1999-2001). V roce 2000 složil advokátní zkoušky summa cum laude. Později v období studia ve Spojených státech působil jako právní expert na československé právo před americkými soudy. Konkrétně v roce 2003 pro Heller Ehrman White & McAuliffe LLP ve věci Assicurazioni Generali S.p.A. Holocaust Insurance Litigation (United States District Court Southern District of New York).

V oblasti soudnictví působí od roku 2004, kdy byl jmenován asistentem soudce Františka Duchoně (1.1.2004 - 31.12.2007) a současně od ledna 2005 též asistentem soudce Jiřího Muchy (17.1.2005 - 31.12.2007). Koncem roku 2007 byl nominován vládou ČR na pozici ad hoc soudce u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburgu ka kauzám týkajícím se regulace nájemného v ČR. V prosinci téhož roku byl jmenován soudcem Nejvyššího správního soudu, kde působí dodnes.

V současnosti je také členem redakční rady časopisu Jurisprudence a časopisu Croatian Yearbook of European Law and Policy a jedním ze zakladatelů blogu Jiné právo.

Publikace

  • Bobek, Michal - Boučková, Pavla - Kühn, Zdeněk (eds.) Rovnost a diskriminace. Vydanie 1. Praha: C.H.Beck, 2007
  • Bobek, Michal - Kühn, Zdeněk - Polčák, Radim (eds.). Judikatura a právní argumentace. Teoretické a praktické aspekty práce s judikaturou. Auditorium, Praha 2006
  • Kühn, Zdeněk. Aplikace práva soudcem v éře středoevropského komunismu a transformace. Analýza příčin postkomunistické právní krize. Praha: C.H. Beck 2005, s. 201
  • Kühn, Zdeněk. Aplikace práva ve složitých případech. Právní principy v judikatuře. Praha: Karolinum 2002, s. 419
  • Kühn, Zdeněk. Ochrana lidského plodu. Příručky MS ČR, Svazek 57, Praha 1998, s. 5

Externí odkazy