Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Vlissingen
Z Multimediaexpo.cz
Vlissingen (anglicky: Flushing) je město a okres v jihozápadním Nizozemsku v provincii Zeeland, které leží na severní straně ústí západního ramene řeky Šeldy (Westerschelde) na poloostrově Walcheren. Díky své strategické poloze mezi Šeldou a Severním mořem byl Vlissingen po staletí důležitým přístavem. městská práva získal v roce 1315.
V 17. století byl Vlissingen hlavním přístavem holandské Východoindické společnosti.
Vlissingen je znám zejména svými doky, v nichž byla postavena řada lodí Nizozemského královského námořnictva (Koninklijke Marine).
Město má asi 33 tisíc obyvatel. Stejnojmenný okres čítá 44732 obyvatel (31. prosince 2008, zdroj: CBS) a rozlohu 344,98 km², z čehož 310,84 km² je voda.
K městu Vlissingen patří místa Oost-Souburg (10 500 obyvatel), West-Souburg (1000 obyvatel) a Ritthem (500 obyvatel), přičemž Oost- a West-Souburg můžeme již počítat jako čtvrti města Vlissingen.
Obsah |
Etymologie
Původ jména Vlissingen pochází pravděpodpobně ze slova "fles" (láhev), která hraje určitou úlohu ve všech teoriích vysvětlujících původ jména tohoto města a v současnosti může být též viděna i v jeho znaku. Vlissingen má městská práva od roku 1315. Pojmenování Vlissingen je možné potkat i v New Yorku (Novém Amsterdamu, Nieuw Amsterdam) pod pojmenováním 'Flushing'; což je anglický překlad jména Vlissingen. Další pojmenování pro Vlissingen jsou Flesinga (španělsky), Flessinga (italsky), Flessingue (francouzsky), Fúlìxīnēn (čínsky) a Vurishingen (japonsky).
Historie
V třicátých letech chtěl primátor města C.A. van Woelderen ekonomicky zvednout město za pomocí třech "pilířů" - turismu, přístavu a průmyslu. Městské přístavy byly zvětšeny a Vlissingen byl povýšen na lázeňské město. Byla zřízena lázeňská pláž a vycházkové molo. Molo bylo zničeno na konci druhé světové války německými okupanty, kteří chtěli zamezit vylodění spojenců. Je plán pro rozšíření centra do míst bývalých loděníc "De Schelde". Pozemek o velikosti asi 35 hektarů byl využíván loděnicemi a je po 120 letech opuštěn. Původně byl projekt pojmenován Dokkershaven, ale kvůli odporu veřejnosti byl překřtěn na Scheldekwartier.
Rybářství
Ve vnitřním přístavu je umístěn rybí trh. Zároveň je domovským přístavem arnemuidských a vlissingenských rybářských lodí.
Sesterská města
Vlissingen má tři sesterská města:
- Govan Mbeki (Jižní Afrika)
- Taganrog (Rusko)
- Ambon (Indonesie)
Čtvrti a okolí
- Baskensburg (podnikatelská zóna)
- bulváry (de Ruijter, Bankert a Evertsen)
- Centrum (Oude Stad, Scheldekwartier, Rode buurt a Singel)
- Edisonpark (zóna pro školství, podnikatele a přístav)
- Galgewei (bungalovy)
- Groot-Lammerenburg (se čtvrtěmi Rosenburg, Bossenburgh, Lammerenburg (původně vesnice), Hofwijk, Papegaaienburg en Westerzicht
- Middengebied (se čtvrtěmi Baskensburg, Tuinstad, Bonedijke, Vredehofwijk a het Fort)
- Oost-Souburg (aglomerační čtvrť)
- Paauwenburg
- Ritthem (vesnice)
- Vlissingen-Oost (přístav a průmyslová zóna)
- Vrijburg (podnikatelská zóna)
- West-Souburg
Pamětihodnosti
Vlissingen je jedno ze sedmnácti měst a vesnic provincie Zeeland s chráněným historickým vzezřením. V letních měsících chodí po bulvárech, pláži De Nolle a po lázeňské pláži mnoho turistů a obyvatel města. Na jižním cípu stojí větrné varhany, jež sestávají z bambusových píšťal s řadou různých otvorů, které při silném větru hrají. Ve starém centru města je asi 300 pamětihodných staveb, díky čemuž je město v Nizozemsku na třicátém místě v počtu památek. Vzhledem ke své poloze u západní Šeldy (Westerschelde) a husté lodní dopravě má Vlissingen námořní charakter. Hra vody a větru se stará o to, že každý den je počasí ve městě jiné.
Zajímavé stavební památky
- Beeldenhuis
- Budova burzy (Beursgebouw)
- Fort Rammekens - nejstarší přímořská pevnost v západní Evropě
- Garnizoensbakkerij
- Strážní věž Gevangenentoren
- Karolingische Burg
- Lampsinshuis
- De Reuyterův námořní institut
- Socha Michiela de Ruytera
- Budova vlakového nádraží
- Větrný mlýn Oranjemolen
- Plein Vier Winden - náměstí Čtyř větrů
- Sint Jacobskerk - kostel svatého Jakuba
- Souburgse Draaibrug
- Timmerfabriek (lodní doky De Schelde)
- Kasárna Viléma III.
- Wooldhuis
- Zeemanserve (Cornelia Quackshofje)
- různé staré budovy v centru Vlissingenu
Muzea
- Het Arsenaal
- Zeelandské námořní muzeum
- Zoologická zahrada pro plazy Iguana
Školství
Vedle základních a středních škol je zde střední odborná škola ROC Zeeland a vysoká odborná škola Hogeschool Zeeland. ROC a Hogeschool Zeeland jsou situovány v školské zóně. Existují plány na vytvoření campusu Vlissingen-Městský přístav, kde by docházelo ke spolupráci Hogeschool Zeeland/ROC Zeeland a zde působících firem. Na bulváru stojí škola námořní dopravy, která vyučuje námořnictví na úrovni vyšší i střední. Stará budova má bohatou historii a během let vychovala spoustu námořních specialistů.
Doprava a přeprava
Vlaková spojení
Vlissingen je konečnou stanicí tzv. zeelandské linky (Zeeuwse Lijn). Město má dvě zastávky - stanici Vlissingen Souburg a Vlissingen. Na obou stanicích zastavují jak osobní vlaky, tak vlaky intercity. V minulosti zde byly také rozličné tramvajové linky, mimo jiné mezi Vlissingenem a Middelburgem.
Silniční doprava
Silnice A58 nabízí spojení s městem Goes a Bergen op Zoom.
Trajektová přeprava
Veolia Transport Fast Ferries obstarává námořní dopravu pro cyklisty a pěší mezi městy Vlissingen a Breskens. Od otevření tunelu pod západní Šeldou v dubnu 2003 už neprovádí přepravu automobilů.
Dřívější nákladní lodní přeprava do Anglie
Mezi lety 1875 a 1939 a mezi lety 1974 a 1994 byla mezi městem a Anglií pravidelná denní osobní a nákladní přeprava. Od roku 1875 do roku 1939 včetně byla provozována firmou Stoomvaart Maatschappij Zeeland (SMZ) do měst Sheerness, Queenborough, Folkestone a Harwich. Z důvodu vypuknutí druhé světové války bylo spojení přerušeno. Po válce nemohlo být obnoveno vzhledem k těžkému poškození přístavu a tak byla linka přesunuta do Hoek van Holland. Od roku 1974 do roku 1994 provozovala společnost Olau Line dopravu mezi Vlissingenem a Sheerness. Kvůli ekonomické recesi v Anglii a rostoucí konkureci bylo spojení 15. května 1994 zrušeno.
Přístavy a průmysl
Vlissingen je od pradávna přístavním městem. Přístavy byly postupem času pomalu přesunuty na východ od města. Nejprve byly ve měste jen přístavy. V devatenáctém století byl postaven vnější přístav a za zdymadly, společně s kanálem skrz poloostrov Walcheren i první a druhý vnitřní přístav. Mezi lety 1961 a 1964 byl díky přehrazení Zuid-Sloe realizován přístav a průmyslová zóna Vlissingen-východ (Vlissingen-Oost), také často pojmenovávána jako Sloegebied. Vlissingen je třetím přístavem Nizozemí. V přístavu Vlissingen se po Rotterdamu a Amsterdamu přepraví nejvíce zboží. Jeho objem (přívoz + odvoz) byl v roce 2007 téměř 19 milionů tun.
Sport a rekreace
Městem prochází evropská pěší cesta E9, v těchto místech nazívaná také North Sea Trail. E9 probíhá podél pobřeží, od Portugalska nahoru až k baltským státům. Ročně je pořádán Sdružením šachu Walcheren vysoké školy Zeeland turnaj. Jedná se o mezinárodně obsazený šachový turnaj. V roce 2008 se ho účastnilo 249 šachistů. Ve městě leží také rozličná sportovní hřiště a fotbalový klub a klub pozemního hokeje. Ve spoupráci s městem Middelburg byl vytvořen u Vrijburgu sportovní areál, kde leží městské oblastní koupaliště.
Nejvyšší stavy vody
- 1. únor 1953 : 455 cm nad NAP
- 3. leden 1976: 394 cm nad NAP
- 12. březen 1906: 392 cm nad NAP
- 28. leden 1994: 387 cm nad NAP
- 27. únor 1990: 384 cm nad NAP
Rozdělení křesel v městské radě
- PvdA 8 křesel
- Partij Souburg Ritthem 5 křesel
- CDA 3 křesla
- VVD 3 křesla
- SP 3 křesla
- Lokale Partij Vlissingen 3 křesla
- GroenLinks 1 křesla
- RPCU 1 křesla
- Progressief Vlissingen 1 křeslo
- ChristenUnie 1 křeslo
Významní rodáci
- Johan Evertsen (1600-1666), admirál
- Michiel Adriaenszoon de Ruyter (1607-1676), admirál
- Cornelis Evertsen de Jonge (1628-1679), viceadmirál
- Cornelis Evertsen de Jongste (1642-1706), poručík-admirál
- Geleyn Evertsen (1655-1721), admirál
- Betje Wolff (1738-1804), spisovatel
- Johannes Coenradus Ninaber (1779), kapitán Napoleonových vojsk
- Floor Wibaut (1859-1936), obchodník a politik
- Carel Albert van Woelderen (1877-1951), primátor Vlissingenu
- Jean-Louis Pisuisse (1880-1927), zpěvák a kabaretiér
- Geert van Oorschot (1909-1987), spisovatel (pod pseudonymem R.J. Peskens) a zakladatel vydavatelství G.A. van Oorschot
- Hans Verhagen (3 maart 1939), básník, žurnalista, malíř, filmař
- Maarten Ducrot (8 april 1958), závodní cyklista
- Patrick Lodiers (25 oktober 1971), hlasatel rozhlasu BNN
- Paskal Jakobsen (20 januari 1974), zpěvák a kytarista skupiny Bløf
- Tofik Dibi (19 november 1980), politik strany GroenLinks
- Yvonne Wisse (6 juni 1982), atlet
- Istvan Bakx (20 januari 1986), fotbalista
Aglomerace Middelburg-Vlissingen
Okresy Middelburg a Vlissingen tvoří společně malou aglomeraci čítající 90 tisíc obyvatel.
Externí odkazy
- Oficiální stránky města (holandsky, anglicky, německy a francouzsky)
- Mapa
- Turistické informace o Vlissingenu (holandsky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky a italsky)
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |