Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Vladimír Mlynář
Z Multimediaexpo.cz
Vladimír Mlynář (* 15. ledna 1966 Praha) je český novinář a politik, bývalý šéfredaktor časopisu Respekt. Člen politické strany Unie svobody.
Obsah |
Život
Syn profesorky ekonomie na pražské VŠE Rity Klímové, v letech 1990-1991 československé velvyslankyně v USA, a bývalého reformního komunisty Zdeňka Mlynáře. Má starší sestru Milenu. Jeho dědeček Stanislav Budín byl známým českým novinářem a v šedesátých letech šéfredaktorem časopisu Reportér.
V osmdesátých letech aktivní člen protikomunistické opozice. Spoluzakladatel samizdatových Lidových novin. Po roce 1989 redaktor Lidových novin. 1991 studijní pobyt v USA. Od roku 1992 let působil jako redaktor a později šéfredaktor 1994-1997 časopisu Respekt a moderátor televizního diskusního pořadu Respektování.
Od 2.ledna 1998 byl ministrem bez portefeje pověřený funkcí mluvčího vlády ve vládě Josefa Tošovského. Byl - mimo jiné - odpovědný za národnostní menšiny, angažoval se mimo jiné v záležitosti zřízení památníku na místě koncentračního tábora v Letech u Písku. Od roku 1998 byl člnem Unie svobody, kde zastával funkci místopředsedy strany až do roku 2001, kdy o sedm hlasů prohrál souboj o předsednictví strany s Hanou Marvanovou. Od 1. ledna 2003 působil jako ministr informatiky České republiky. Za jeho éry byl například vybudován Portál veřejné správy nebo přijat nový telekomunikační zákon, který liberalizoval telekomunikační trh v ČR. V dubnu 2005 po koaliční krizi způsobené nevyjasněnými majetkovými poměry premiéra Stanislava Grosse podal demisi na protest proti tomu, že strana US-DEU nevystoupila z vlády. V letech 2005 -2007 pobýval na stipendijním pobytu v USA. V roce 2006 z Unie svobody vystoupil. Nyní se zabývá podle svých slov „konzultační činností“ v oblasti telekomunikací a eGovernmentu.
Je podruhé ženatý, z prvního manželství má dva dospělé syny.
Kauza Testcom
Ministerstvo informatiky v roce 2003 pod Mlynářovým vedením vyčlenilo 7,5 miliónu korun na založení firmy Testcom servis, s. r. o., která měla provozovat Portál veřejné správy. Šlo o dceřinou firmu společnosti Testcom, která je příspěvkovou organizací ministerstva.
Obvinění
Zákon zakazuje příspěvkovým organizacím ministerstva zakládat a financovat soukromé společnosti. Podpisem smlouvy, kterou svěřil firmě Testcom servis správu portálu, měl Mlynář údajně napomoci porušit zákon. Obvinění se několikrát měnilo a vyšetřování kauzy od počátku provázely různé manipulace v Mlynářův neprospěch.
Mlynářova obhajoba
Vladimír Mlynář svou vinu od počátku popírá. Poukazuje na to, že založená společnost byla vždy ve vlastnictví státu a zákon proto porušen nebyl. Říká, že Testcom servis byl takto uznán i krajským obchodním soudem. Podpisem smlouvy s touto firmou státu nevznikla žádná škoda. Na svých stránkách www.mlynar.cz zveřejnil kompletní protokoly z průběhu soudního jednání.
Poslední vývoj
24. ledna 2007 byl odsouzen soudkyní Městského soudu v Praze Silvií Slepičkovou k nepodmíněnému trestu pět a půl roku vězení. Spolu s Mlynářem byli odsouzení také Dušan Chmelíček (bývalý ředitel Testcomu) a Vít Novotný (bývalý náměstek ředitele Testcomu)[1][2]. Obžalovaní se odvolali a Vrchní soud v Praze je 28.11.2007 kompletně zprostil obžaloby.[3] Vrchní soud navíc konstatoval, že vůbec nedošlo k trestnému činu a soud I.stupně poškodil Mlynářova práva na obhajobu. Nejvyšší státní zástupkyně JUDr Vesecká proti rozsudku Vrchního soudu podala mimořádný opravný prostředek - tzv.dovolání k Nejvyššímu soudu v neprospěch Mlynáře. Toto dovolání Nejvyšší soud v prosinci 2008 zamítl a potvrdil, že k žádnému trestnému činu nedošlo.
Externí odkazy
- www.mlynar.cz – vlastní webové stránky
- www.portal.gov.cz – portál veřejné správy České republiky
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.