Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Vladař (Tepelská vrchovina)

Z Multimediaexpo.cz


Vladař je stolová hora v okrese Karlovy Vary, asi 1 km severně od Vladořic a 5 km východně od Žlutic. Západně leží hora Nevděk.

Geologie

Čedičová hora Vladař, součást Tepelské vrchoviny, je výraznou dominantou kraje s charakteristickým plochým temenem a příkrými svahy vypínající se nad půvabnou říčkou Střelou. Vrchol leží v nadmořské výšce 693 metrů. Vrcholové partie hory v katastrálním území Záhořice jsou od roku 1969 chráněny jako přírodní rezervace Vladař na rozloze 11,71 ha. Předmět ochrany představují teplomilné smíšené porosty s bohatým podrostem na čedičovém kopci. Zvláštností vrcholu je malé jezírko bez přítoku.

Geomorfologie

Vladař je součástí celku Tepelská vrchovina, podcelku Žlutická vrchovina, okrsku Vladařská vrchovina a podokrsku Vladořická vrchovina, v jejímž rámci je samostatnou geomorfologickou částí.

Historie

O historii osídlení na vrchu Vladař pojednává zvláštní článek Vladař (hradiště). Vrchol byl osídlen již v době bronzové a také Kelty - na vrcholu se rozkládá keltské hradiště. Na podzim roku 1421 se zde Jan Žižka s husitským vojskem na severní straně hory úspěšně bránil v obklíčení panské přesile, obležení prolomil a ustoupil do Žatce. Tuto událost připomíná dodnes malý pomník. Na úpatí hory byl učiněn roku 2007 významný nález - ve vypuštěném rybníku byly nalezeny zbytky dřevěných konstrukcí které pravděpodobně sloužily pro zpevnění terénu a zabránění sesuvů půdy. Pomocí dendrochronologie byly datovány do rozmezí let 777 až 390 před naším letopočtem. Dřevo neslo stopy opracování pomocí nebozezu a možná také pil.

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vladař