Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Unity (uživatelské rozhraní)

Z Multimediaexpo.cz

Prostředí Unity 3.8 spuštěné v Ubuntu 11.04

Unity je grafické uživatelské rozhraní, určené pro desktopové prostředí GNOME, vyvíjené firmou Canonical pro svůj operační systém Ubuntu. Unity se poprvé objevilo v Ubuntu 10.10 pouze ve vydání určeném pro netbooky nazývaném Ubuntu Netbook Edition. Prostředí je navrženo pro úsporu místa na displeji počítače, což je důležité zejména u zmiňovaných netbooků. Na rozdíl od Gnome, KDE a Xfce nenabízí Unity svou sadu aplikací, je ale navrženo pro použití spolu s existujícími GTK+ aplikacemi. Unity patří do projektu Ayatana, iniciativě, která se snaží o zlepšení uživatelského pohodlí v Ubuntu. Kromě Unity sem patří indikátory aplikací (Application Indicators), systém oznamování událostí systému NotifyOSD a několik dalších prvků v systému.

Obsah

Popis prostředí

Prostředí lze rozdělit na několik základních prvků:

  • Laucher – Panel na levém okraji obrazovky, který slouží ke spouštění a přepínání spuštěných aplikací. Kromě ikon aplikací se zde nachází přepínač pracovních ploch, ikona koše, ikony připojených disků a ikony rychlého přístupu do Dashe aplikací a souborů (viz níže).
  • Panel – U horního okraje obrazovky se nachází další panel. Vlevo je umístěno „tlačítko Ubuntu“, vpravo jsou indikátory (např. pro ovládání zvuku, menu zpráv nebo pro vypnutí PC). Zbytek panelu slouží jako lišta nabídek (menu bar) aktivního okna podobně jako u systému Mac OS.
  • Dash – Dash představuje základní nabídku pro rychlý přístup k aplikacím a souborům. Lze ho aktivovat „tlačítkem Ubuntu“ nebo klávesou Super (také klávesa Windows). Tlačítky „Aplikace“ a „Soubory a složky“ na Launcheru je možné dostat se přímo do Dashe aplikací a souborů.

Vývoj

Ubuntu tradičně používalo plné desktopové prostředí GNOME; zakladatel Mark Shuttleworth prohlásil, že důvodem, proč se začne v Ubuntu 11.04 používat Unity jako výchozí rozhraní, jsou rozdílné názory oproti vývojářům prostředí GNOME na to, jak má uživatelské rozhraní vypadat. V listopadu 2010 vedoucí komunity Ubuntu Jono Bacon vysvětlil, že Ubuntu bude nadále obsahovat GNOME s jeho aplikacemi a bude pro ně optimalizováno. Jediným rozdílem bude použití jiného rozhraní pro GNOME.[1] Canonical poté oznámil, že navrhl Unity nejen pro netbooky, ale i pro ostatní počítače a že se Unity stane výchozím prostředím v Ubuntu 11.04. GNOME Shell není v Ubuntu 11.04 ani v jeho repozitářích obsažen, tato verze Ubuntu používá stále GNOME 2, GNOME Shell je určen až pro GNOME 3. V Ubuntu je však možné místo Unity použít také starý GNOME Panel, rozhraní z GNOME 2.[2] V listopadu 2010 oznámil Mark Shuttleworth záměr spouštět Unity na Waylandu místo aktuálního X Window System. V prosinci 2010 někteří uživatelé požadovali, aby bylo možné Unity Laucher (spouštěč a přepínač spuštěných aplikací) přesunout k dalším okrajům obrazovky (místo výchozího levého). Mark Shuttleworth to však odmítl kvůli určitým širším designovým cílům, kdy má být Launcher vždy blízko k tlačítku Ubuntu v levém horním rohu obrazovky.[3] Rozhraní Unity je nyní napsáno v toolkitu zvaném Nux místo původního Clutteru[4] a je pluginem do správce oken Compiz, který Canonical považuje za rychlejší než Mutter používaný v GNOME Shell. 14. února 2011 Canonical také uvolnil ukázku „2D“ verze Unity založenou na Qt, napsanou v QML určenou pro počítače, které nejsou schopny pracovat s akcelerovanou 3D grafikou. Tato verze Unity nebyla při vydání Ubuntu 11.04 ještě dokončena a není tak zde použita. Pro slabší počítače se používá starší prostředí GNOME Panel označované jako Classic Desktop. Toto prostředí bude nahrazeno Unity 2D v Ubuntu 11.10.

Dostupnost

Protože je Unity určeno primárně pro Ubuntu, je Ubuntu první Linuxovou distribucí, která obsahuje nejnovější verzi tohoto uživatelského rozhraní. Několik dalších distribucí se také pokusilo toto prostředí přijmout.

  • Arch Linux podporuje spoustu komponent souvisejících s Unity a Unity 2D, ale k dubnu 2011 byla většina ve starší verzi.
  • Fedora – vývojáři projevili zájem o použití Unity ve své distribuci, Fedora 15 však nakonec obsahovala GNOME Shell, takže se nyní další použití Unity nedá předpokládat.
  • Frugalware přijal prostředí ve vývojové větvi pro nadcházejí stabilní vydání.
  • OpenSUSE obsahuje mnoho GNOME komponent souvisejících s Unity, portace samotného Unity však byla dle slov vývojářů pozastaveno kvůli problémům s Compizem.

Licencování

Unity je svobodný software licencovaný dle podmínek třetích verzí licencí GNU General Public License (GPL) a GNU Lesser General Public License (LGPL). Navzdory tomu je Unity předmětem Canonical's contributor agreement, požadujícím po vývojářích přiznání autorského práva Canonicalu a případně mu umožnit vydání pod jinou licencí.[5]

Související články

Reference

  1. BACON, Jono. UBUNTU 11.04 TO SHIP UNITY [online]. 2010-10-25, [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. KRČMÁŘ, Petr. Mýty a fakta: jak to bude s Ubuntu a Gnome 3 [online]. 2011-04-26, [cit. 2011-06-30]. Dostupné online.  
  3. SHUTTLEWORTH, Mark. Movement of Unity launcher [online]. 2010-10-30, [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. TAOKO, Jay. Nux and Unity [online]. 2010-12-08, [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Canonical's contributor agreement [online]. [cit. 2011-06-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Unity (uživatelské rozhraní)