Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Trsátko
Z Multimediaexpo.cz
Trsátko (plektrum, plectrum) je malý kousek vetšinou umělé hmoty nejčastěji zaobleného trojúhelníkového tvaru (často se používá i palcové trsátko, které je podobné prstenu). Používá se při hře na drnkací strunné nástroje, zejména na kytaru či mandolínu. Hráč jej při hře drží mezi palcem a ukazováčkem a přejíždí jím po strunách. Trsátka mají různou tloušťku, která se vybírá podle stylu hraní a nástroje. Tloušťka běžně používáných trsátek se v průměru pohybuje kolem jednoho milimetru. Při kytarové hře picking se používají i trsátka tlustá až 3 mm. Mezi známé výrobce patří např.: Dunlop USA, Fender nebo George Dennis.
Obsah |
Historie
Jako trsátko sloužilo v minulosti mnoho nejrůznějších materiálů.Před třemi sty lety používali hudebníci místo trsátka husí brky.Na počátku 20.století jazzoví hudebníci hráli kousky želvích krunýřů,jež byly silné a těžké a hodily se pro jazzové rytmy.Dnes se plastiková trsátka vyrábějí často jako napodobenina želvoviny.
Výhody hry trsátkem (pro běžného hráče, v porovnání s hrou prsty)
- lze hrát rychlé běhy tónů za sebou
- jednodušší sólová hra
- ostřejší zvuk
- větší dynamické maximum
Nevýhody hry trsátkem (pro běžného hráče, v porovnání s hrou prsty)
- souzvuk více tónů lze hrát obtížně, pouze souzvukem trsátka + zbývajících prstů
- cross picking a hraní pravidelných rollů, vyžaduje cvik a je oproti hře prsty obtížnější
- pokud nehrajete současně i prsty, akordy nezní jako přesný souzvuk tónů
Tyto hranice určitá část zručnějších kytaristů překonává tím, že si vytvoří vlastní styl, který je kombinací obou variant (prsty + trsátko). Takovým příkladem např. z domácí folkové scény může být např. J.S.Lenk. Další variantou může být použití prstů a palcového prstýnku. Nutno ale dodat, že ve většině nepotřebujete příliž často kombinovat oba způsoby hraní dohromady a nejlépe je umět zahrát prsty i trsátkem podle potřeby - záleží hlavně na stylu hudby, který budete chtít hrát.
Druhy trsátek, jak vybrat trsátko
Pokud zajdete do lepších hudebnin, předloží vám na požádání desítky druhů trsátek různých výrobců, tvarů i síly.
Tvar trsátka
Základní dělení je na trsátka s ostrým hrotem a kulatá. Ostrá mají nejen ostřejší hrací plochu, ale zároveň vyrobí ostřejší a konkrétnější tón. Ne vždy je to ale k užitku - kytara může mezi ostatními nástroji vyčnívat. Kulatější trsátka používají většinou zkušenější hráči, protože hra je obtížnější. Tón není tak ostrý, je zakulacený a kultivovaný. Při hře rozkladu akordů a cross pickingu tóny do sebe lépe zapadnou a i doprovod je nosnější a nevyčnívá tolik v kapele.
Materiál
Materiálů je celá řada a nemá smysl je detailně rozebírat. Materiál hraje velmi významnou roli, co se týká nejen příjemného držení trsátka, ale především zvuku. V neposlední řadě má druh materiálu vliv na rychlost obrušování trsátka na hrotu (hrací plošce). Je třeba si materiály vyzkoušet a osahat. Zkušenější hráči často hrají na dovezená trsátka z želvoviny a jejích umělých náhražek. Tato trsátka jsou zcela, nebo téměř neohebná.
Síla trsátka
Síla trsátka je patrně nejdůležitější atribut při výběru trsátka. Měla by v zásadě odpovídat síle použitých strun na kytaře. Je třeba si uvědomit fakt, že účelem trsátka je přetlačit strunu, a tím ji rozeznít (rozkmitat). Použijete-li na tvrdé struny tenké trsátko, dojde k jeho nežádoucímu ohýbání, čímž nejen zbytečně spotřebuje energii ruky, ale hlavně strunu dostatečně nerozezní. Kytara vám takto bude hrát jen napůl a nevyužijete naplno jejích dynamických možností. Pokud ale naproti tomu použijete tvrdé trsátko na velice měkké struny, bude se vám hrát obtížně, ale půjde to - i když na doprovody a rytmiku asi nic moc. Pokud se budete se svou hrou zlepšovat, tak čím budete zručnějšími kytaristy, tím budete pravděpodobně používat postupně silnější trsátko.
Doporučené kombinace trsátek a strun
(síla strun se udává podle síly spodní E struny(tenké) - uvedeno na obalu) struny síly 9,10 a 11 - trsátka tl. 1 až 1,5 struny síly 12,13 - trsátka tl. 1,5 a více (v mm)
Standardní držení trsátka
Standardně se trsátko drží pouze mezi palcem a ukazovákem. Trsátko si položte na ukazováček v místě posledního kloubu a přiklopte palcem. Při správném držení má trsátko určitou volnost pohybu pouze v jednom směru.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |