Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Transparency International
Z Multimediaexpo.cz
Transparency International (TI) je mezinárodní nezisková nevládní organizace bojující proti korupci, kterou definuje jako zneužití postavení k vlastnímu prospěchu. TI také podporuje změny k větší integritě v hospodářství, politice a společnosti.
Obsah |
Historie
TI vznikla v roce 1993 jako nezisková organizace se sídlem v Německu. Spolu s dalšími ji založil Peter Eigen, bývalý vyšší funkcionář Světové banky. Dnes funguje jako sdružení více než 80 národních poboček, řízených mezinárodním sekretariátem v Berlíně.
Aktivity
TI vydává každoroční žebříček o stupni korupce v jednotlivých zemích – Corruption Perception Index. Tento žebříček je kritiky považován za neobjektivní, neboť je založen na výzkumech veřejného mínění, které popisují pouze subjektivní dojmy, nikoli fakta. Podle kritiků je již samotná idea porovnání korupce v různých zemích problematická, neboť definice korupčního jednání se v různých jurisdikcích liší. TI na takové kritiky odpovídá, že používá vědeckých metodik komparatistiky, tak jak ji vyvinuly během posledního půlstoletí renomované instituty po celém světě. Dále, že jde právě i o to, korupci měřit stejnými měřítky, a zejména o to, spojit síly k prosazení integrity.
Srovnání hospodářské konkurenceschopnosti jednotlivých zemí a stupně jejich integrity Competitiveness and corruption, bylo poprvé představeno na konferenci Corruption – how and why to avoid it koncem roku 1998 v Praze.
České pobočce TI předsedala Marie Bohatá do jejího povolání na viceředitelství Eurostatu v roce 2004. V současné době je předsedou správní rady bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska.[1]
Státní zakázka na sanaci starých ekologických zátěží
Organizace kritizovala v roce 2008 ministra financí Miroslava Kalouska za vypsání státní zakázky na sanaci starých ekologických zátěží, které se má stát vůbec největší veřejnou zakázka v historii České republiky. Podle TI byla vypsána na základě podkladů sporné kvality a vypsání zakázky je extrémně nevýhodné pro státní rozpočet. Ředitel TI David Ondráčka tvrdí, že u mimořádně velké zakázky je enormní riziko korupce a politických tlaků. Zakázka je svým objemem pětkrát větší než dosavadní největší zakázky a je unikátní i v evropském měřítku.[2] Podle TI záměr ministra financí zcela zbytečně zatíží státní rozpočet nejméně o dalších 30 miliard korun.[3]
Související články
Literatura
- J. Pavel, Efektivnost a transparentnost obecních obchodních společností. Praha: Transparency international-Česká republika, 2006 - 30 s.
- Transparentní procesy v politickém rozhodování : sborník textů k problému korupce politických představitelů. Praha: Transparency International - Česká republika, 2006 - 232 s.; 24 cm ISBN 80-903032-7-7
- Veřejné zakázky v České republice: korupce nebo transparentnost? Praha: Transparency international-Česká republika, 2005 - 95 s.
Externí odkazy
- transparency.cz – česká pobočka
- transparency.org – hlavní sídlo v Berlíně
- Corruption Perception Index
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.