Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
The Wall
Z Multimediaexpo.cz
The Wall je nejslavnější album cambridgeské hudební skupiny Pink Floyd. K albu vznikl stejnojmenný film. Známý je také koncert, uspořádaný u příležitosti bourání zdi, oddělující sektory v Berlíně.
Obsah |
Námět
Během koncertu, který byl součastí turné na propagaci alba Animals v roce 1977, plivl Roger Waters na jednoho rozvášněného fanouška. Waterse to inspirovalo. The Wall popisuje odcizení mezi obecenstvem a skupinou, které dělí "zeď". Toho skupina využila během koncertního turné na propagaci alba, kdy mezi hudebníky a fanoušky rostla skutečná zeď z lepenkových krabic. Autorsky se na prakticky celém albu podílel Roger Waters, který skupině nabídl nejprve dvě díla: The Wall a The Pros and Cons of Hitch Hiking. Skupina si vybrala The Wall a The Pros ... pak Waters vydal později, jako své sólové album.
Nahrávání
Na této desce se začaly silně prosazovat vnitřní rozkoly a vliv Rogera Waterse, který je autorem většiny textů a hudby a také některé skladby nazpíval. David Gilmour přispěl jen několika sóly a hudbou k Young Lust, Comfortably Numb a Run Like Hell. Masonův a Wrightův přínos byl prakticky nulový. To se nelíbilo Watersovi, který souhlasil s tím, že se Wright bude na albu podílet jako koproducent, ale k albu přispěje svou hudbou. Wright se o nahrávání a skládání skladeb k albu nezajímal a Waters mu tak dal podmínku - buď po skončení nahrávání od skupiny odejde nebo celé dílo padne. Wright si vybral první možnost.
Skladby
Mezi nejznámější skladby patří Another Brick in the Wall (především part 2), ke které nazpívaly vokály děti, což se, vzhledem k textům, nelíbilo kritikům. Další slavnou skladbou je Mother, ve které Waters zkritizoval svou matku, a její přehnaně ochranitelskou výchovu.
Za nejlepší skladbu na albu je považována (podle časopisu Rolling Stone, jde o třetí nejlepší kytarové sólo historie hudby) skladba Comfortably Numb, ke které Waters napsal text a Gilmour složil hudbu s nezapomenutelným sólem na závěr písně nazývaným Come On Big Boom. Gilmour údajně napsal toto sólo už dávno před vydáním The Wall, Comfortably Numb je tedy nejspíš pouhým přepracováním původní skladby). Další skvělou skladbou je Run Like Hell, kde se opakovala spolupráce Waters a Gilmour - chytlavý rytmus, skvělé texty pojednávající o rasismu a xenofobii. Ve stejnojmenném filmu (Pink Floyd - The Wall) je tato skladba doprovozena záběry na skupinu neonacistů ničící arabský obchod a napadající černocha.
Na dvou discích je zachycen Watersův raný život, kdy ztratil otce ve válce a Pinkův fiktivní život, hudební hvězda, která postupně ztrácí všechny okolo sebe. Říká se, že poslední fáze Pinkova života je inspirována Sydem Barrettem, bývalým členem Pink Floyd.
Poznámka
V písni Hey You hraje David Gilmour na baskytaru.
Na albu The Final Cut ve stejnojmenné skladbě se nachází tento text: "And if you make it past the shotgun in the hall, dial the combination, open the priesthole, and if I know, Ill tell you - whats behind the wall (tato slova jsou překryta zvukem brokovnice). Vypadá to, že Pink nakonec ztrátou své ochranné zdi ztratil i svůj život.
Seznam skladeb
Autorem je Roger Waters, pokud není uvedeno jinak.
- Strana 1 (CD: Disk 1)
- "In the Flesh?" (3:16)
- "The Thin Ice" (2:27)
- "Another Brick in the Wall (Part I)" (3:21)
- "The Happiest Days of Our Lives" (1:46)
- "Another Brick in the Wall (Part II)" (3:59)
- "Mother" (5:32)
- Strana 2
- "Goodbye Blue Sky" (2:45)
- "Empty Spaces" (2:10)
- "Young Lust" (3:25) (Roger Waters/David Gilmour)
- "One of My Turns" (3:41)
- "Don't Leave Me Now" (4:08)
- "Another Brick in the Wall (Part III)" (1:48)
- "Goodbye Cruel World" (0:48)
- Strana 3 (CD: Disk 2)
- "Hey You" (4:40)
- "Is There Anybody Out There?" (2:44)
- "Nobody Home" (3:26)
- "Vera" (1:35)
- "Bring the Boys Back Home" (1:21)
- "Comfortably Numb" (6:23) (David Gilmour/Roger Waters)
- Strana 4
- "The Show Must Go On" (1:36)
- "In the Flesh" (4:13)
- "Run Like Hell" (4:20) (David Gilmour/Roger Waters)
- "Waiting For the Worms" (4:04)
- "Stop" (0:39)
- "The Trial" (5:13) (Roger Waters/Bob Ezrin)
- "Outside the Wall" (1:41)
Zdroje
- www.pinkfloyd.cz
- kniha Inside out: Personal History of Pink Floyd, Nick Mason
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |