Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Třešeň ptačí

Z Multimediaexpo.cz


Třešeň ptačí (syn. třešeň obecná[1]) (Prunus avium) je statný strom dorůstající výšky až 30m. Třešeň ptačí pochází patrně z Přední Asie a je zdomácnělá po celé Evropě. Divoce roste roztroušeně ve světlých lesích a křovinatých stráních od nížin do podhorského stupně. S oblibou je pěstována řada jejích hospodářsky cenných odrůd v zahradách a sadech. Pro svou otužilost je pěstována jako ovocný strom i u horských chalup v polohách, kde ostatní ovocné stromy (jabloně, hrušně, ořechy...) již nenacházejí vhodné podmínky.

Třešeň ve stromořadí

Obsah

Vzhled

Koruna bývá vejčitá (platí pro solitery). Kůra v mládí hladká, červenohnědá, později černo nebo šedo-hnědá, příčně se odlupující. Borka bývá slabá šedo černá. Letorosty jsou poměrně silné, červenohnědé s popelavým povlakem. Pupeny vejčitě kuželovité, většinou nahloučené na koncích postranních větévek. Z obvejčitých až 15cm dlouhých listů vybíhá jakoby "seškrcená" špička. Po obvodu jsou hrubě pilovité, při čepeli se dvěma červenavými žlázkami. Bílé oboupohlavné květy v bezlistých okolících vykvétají před olistěním (v podmínkách ČR dle polohy většinou v květnu). Plodem je kulovitá červená, později velmi temně rudá peckovice [2]. U planých stromů má plod (třešeň) dozrávající v červenci průměr pouze cca. 1cm. Pod tenkou dužinou ukrývá tvrdou žlutohnědou kulovitou pecku.

Využití

Plody šlechtěných odrůd nacházejí široké uplatnění v Potravinářství (marmelády, kompoty, sirupy, cukrovinky...). V lesnictví jde o poměrně opomíjenou, ale velmi perspektivní dřevinu. Na vhodných stanovištích dokáže její příměs podstatně zvýšit ekonomický výnos a zároveň jde o meliorační a zpevňující prvek v lesním porostu [3]. Dřevo je velmi cenné. Používá se především pro výrobu luxusního nábytku a výrobu nábytkářských dýh. Má široké červenohnědé jádro a úzkou červenavou běl. Je tvrdé, těžko štípatelné. Ve městech a parcích plní stejně jako ostatní druhy třešní a slivoní také funkci oblíbené okrasné dřeviny.

Související stránky

Reference

  1. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id39516/
  2. MERGL, J. a kol.,1.vydání. Lesnická botanika. Praha: SZN, 1984. - s. 182
  3. http://lesprace.silvarium.cz/content/view/738/74/

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Prunus avium