Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Světlana Allilujevová

Z Multimediaexpo.cz

Světlana Allilujevová (1967)
Světlana Allilujevová, Lavrenti Beria a u stolu Josif Stalin (1931)

Světlana Josifovna Allilujevová (rusky Светлана Иосифовна Аллилуева, gruzínsky სვეტლანა ალილუევა, později známá jako Lana Peters) (* 28. února 1926, Moskva, † 22. listopadu 2011 Richland Center, Wisconsin[1]) byla nejmladším dítětem a jedinou dcerou sovětského diktátora Josefa Stalina a jeho druhé ženy Naděždy Allilujevové. V roce 1967 způsobila mezinárodní rozruch, když ze Sovětského svazu emigrovala do Spojených států amerických a v roce 1978 se stala naturalizovaným občanem Spojených států amerických. Od roku 1984 do roku 1986 se nakrátko vrátila do Sovětského svazu a nechala si obnovit sovětské občanství.[2] Byla posledním přežívajícím potomkem Josefa Stalina.

Obsah

Životopis

Mládí

Jako mnoho dětí vysokých sovětských politiků byla vychovávána chůvou a jen příležitostně viděla své rodiče. Její matka zemřela 9. listopadu 1932, kdy spáchala sebevraždu, ačkoli oficiální příčinou bylo zanícení slepého střeva.

V 16 letech se zamilovala do židovského filmaře Alexeje Kaplera. Její otec byl proti tomuto románku. Kapler byl odsouzen na deset let v pracovních táborech.

Sňatky

O rok později se zamilovala do spolužáka z Moskevské univerzity Grigorije Morozova, který byl také žid. Stalin zdráhavě povolil sňatek, ale nikdy toto manželství neschválil. Morozovovi porodila v roce 1945 syna Josifa, pár se rozvedl v roce 1947.

Jejím druhým manželem se stal Jurij Ždanov, syn Stalinova spolupracovníka Andreje Ždanova. V roce 1949 se vzali, měli spolu dceru Jekatěrinu, ale i toto manželství skončilo v roce 1950 rozvodem.

Časopis Time někdy uvedl, že se v roce 1951 potřetí vdala za Michaila Kaganoviče, syna známého Stalinova spolupracovníka Lazara. Allilujevová to dodnes popírá.

Po Stalinově smrti

Po smrti jejího otce v roce 1953 přijala příjmení své matky a pracovala jako učitelka a překladatelka v Moskvě. Brzy začala studovat angličtinu a díky svému původu se stala členkou strany.

Vztah s Braješem Singhem

V roce 1963, po operaci mandlí, se setkala s Braješem Singhem, indickým komunistou, který byl na návštěvě Moskvy. Oba se do sebe zamilovali. Úloha mandlí v jejich vztahu nebyla prozatím historiky objasněna. Singh byl ale vážně nemocný. Léčil se v Soči, přesto však roku 1966 zemřel. Z tohoto důvodu odcestovala do Indie a jeho popel rozpustila v řece Ganze.

Politický azyl a pozdější život

V roce 1967 navštívila americké velvyslanectví v Novém Dillí a požádala o politický azyl, který jí byl udělen. Indická vláda se kvůli tomuto kroku obávala agrese Sovětského svazu, proto odcestovala do Říma, poté do Ženevy a nakonec do New Yorku. V New Yorku uspořádala tiskovou konferenci na niž odsoudila otcův režim a sovětskou vládu, což vyvolalo ve Východním bloku rozruch. O svém životě a poměrech ve Stalinově rodině napsala několik knih. Již v roce 1963 přijala v pravoslavné církvi křest, v roce 1982 konvertovala ke katolictví, téhož roku se přestěhovala se svou dcerou do Cambridge ve Spojeném království.

V roce 1970 se provdala za amerického architekta Williama Wesleye Peterse, chráněnce Franka Lloyda Wrighta.[3] Z tohoto manželství vzešla dcera Olga Petersová později známá také jako Chrese Evans. Manželství skončilo v roce 1973 rozvodem. V roce 1984 se vrátila do Sovětského svazu, ale po neshodách s příbuznými se po necelých dvou letech vrátila do Spojených států amerických. Na sklonku života údajně odmítala hovořit rusky. Žila v Richland Center ve Wisconsinu, kde 22. listopadu 2011 zemřela na rakovinu tlustého střeva.

Reference

  1. V Americe zemřela jediná dcera ruského diktátora Stalina. iDNES.cz [online]. 2011-11-28 [cit. 2017-11-28]. Dostupné online.  
  2. Lana Peters, Stalin’s Daughter, Dies at 85 (Published 2011). The New York Times [online]. . Dostupné online. ISSN 0362-4331.  ( ) 
  3. Stalin's daughter Lana Peters dies at 85 - Yahoo! News. web.archive.org [online]. . Dostupné online.  ( )