Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Baryt
Z Multimediaexpo.cz
Baryt (Karsten, 1800), chemický vzorec BaSO4 (síran barnatý), je kosočtverečný minerál.
Název pochází z řeckého slova barys – těžký. Starší český název je těživec. Od podobných minerálů ho snadno rozeznáme právě podle hustoty. Baryt je mnohem těžší.
Obsah |
Vznik
Minerál krystalizuje za středních a nízkých teplot, které často panují na hydrotermálních žilných ložiskách, ale jeho geneze může být spojena i se sedimentárním prostředím či s dutinami vulkanitů.
Morfologie
Jeho narostlé krystaly bývají hojnoploché a mají proměnlivý vzhled. Nejčastěji jsou tlustě i tence tabulkovité, lupenité, vertikálně protažené („rakvičkovitého“ vzhledu - habitu). Hojné jsou jeho radiálně vějířovité, miskovité, ledvinité nebo stébelnaté, vláknité i zrnité agregáty, často tvoří i krápníky.
Vlastnosti
- Fyzikální vlastnosti: Lze rýpat měděným drátem (tvrdost 3 – 3,5), hustota 4,5 g/cm³, je křehký, štěpnost výborná podle {001} a dobrá podle {210}, lom má lasturnatý. Je velmi těžký a má nekovový vzhled.
- Optické vlastnosti: Barva: bezbarvý, bílá, žlutá, modrá, šedá, červená, hnědá. Průhledný, průsvitný až neprůhledný, vryp je bílý, lesk na krystalových plochách skelný, na štěpných plochách přechází do perleťového.
- Chemické vlastnosti: Složení: Ba 58,84 %, S 13,74 %, O 27,42 %, příměsi Sr, Pb, Ca. Slabě rozpustný v H2SO4, před dmuchavkou praská, barví plamen na žlutozeleno.
Odrůdy barytu
- stronciobaryt – vyšší obsah stroncia, chemický vzorec (Ba,Sr)SO4
- hokutolit – vyšší obsah olova, chemický vzorec (Ba,Pb)SO4
Získávání
Baryt se získává těžbou, vyskytuje se v hlubinných dolech často s fluoritem.
Využití
Zdroj barya, dále se využívá v papírnickém a gumárenském průmyslu jako plnivo, ve stavebnictví jako ochranná omítka proti rentgenovému záření (RTG), které baryt pohlcuje. Je také oblíben v pyrotechnice při výrobě ohňostrojů, jelikož barví plamen. Další využití nalézá např. v lékařství, při výrobě barev nebo ve sklářství. Baryt je důležitý prvek i pro těžařský průmysl, kde je minerál využíván k výplachům a těsnění vrtů.
Jen zřídka se používá jako drahý kámen (fasetové brusy, kabošony).
Naleziště
Hojný minerál.
- Česko - Litice nad Orlicí, Harrachov, Pernarec, Příbram aj.
- Slovensko - Rudňany, Banská Štiavnica, Rožňava aj.
- USA
- Německo
- Anglie
- a další.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |