Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Stanisław Lem

Z Multimediaexpo.cz

Stanisław Lem (1966)

Stanisław Lem (* 12. září 1921, Lvov, † 27. března 2006, Krakov) byl polský spisovatel, filozof, lékař, futurolog a satirik, světoznámý autor sci-fi. Jeho knihy byly přeloženy do 40 jazyků a prodalo se přes 27 milionů výtisků.

Jeho dílo ovlivnilo nejen polskou, ale i světovou vědecko-fantastickou literaturu.

Obsah

Život

Byl synem zámožného lvovského lékaře otorhinolaryngologa. Dětství a mládí strávil ve Lvově. V Sověty okupovaném Lvově se zkoušel dostat na lvovskou polytechniku, ale přestože složil přijímací zkoušky, nebyl přijat kvůli svému buržoaznímu původu. Díky otcovým známostem se mu podařilo zahájit studia na Lvovské lékařské univerzitě, která však přerušila válka. Za války pracoval jako automechanik a svářeč a byl členem odboje. V roce 1944, kdy do Lvova opět vkročila Rudá armáda, ve studiích pokračoval. V roce 1946 byl s celou rodinou repatriován do Krakova, kde začal studovat medicínu na Jagellonské univerzitě. Po ukončení studia však nepřistoupil k závěrečné zkoušce, aby se vyhnul službě vojenského lékaře, a obdržel pouze diplom, že ukončil studia. V letech 19471950 pracoval jako mladší asistent ve vědeckém semináři vedeném doktorem Mieczysławem Choynowskim. V roce 1953 se oženil s Barbarou Leśniakovou a v roce 1968 se jim narodil syn Tomasz. Byl zakládajícím členem Polské astronautické společnosti a později se stal členem Polské kybernetické společnosti.[1]

Charakteristika Lemova díla

Svou prvotinu vydal v roce 1946, jeho nejslavnější díla pocházejí ze šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Od prvotního komunistického vizionářství se jeho díla postupně stávala kombinací čistokrevné technologické sci-fi a filozofických úvah. Druhým typem Lemova díla jsou sci-fi bajky a pohádky, které kontrastují s jeho vážnými a přemítavými romány. Ty s žánrem vědecké beletrie sdílí v podstatě jenom prostředí a jejich podstatou a též důvodem, proč je Lem psal, pravděpodobně bude autorova potřeba odpočinutí, uvolnění a odlehčení jeho často tíživých, přemítavých, filosoficky laděných sci-fi románů. V Lemových dílech se postupně objevují dvě postavy, které později objevují i v dalších textech. Je to především pilot Pirx, se kterým čtenáři překonávají různé technické nástrahy, které čekají na lidi budoucnosti, a Ijon Tichý, který při svých kosmických výpravách navazuje kontakty z mimozemskými civilizacemi. Prostřednictvím deníků Ijona Tichého (je přirovnáván k baronovi Prášilovi)[1] nastavuje autor ironické zrcadlo lidské civilizaci. Hned v několika Lemových dílech se dá vysledovat společný prvek a tím je téma kontaktu lidí s mimozemskou civilizací, respektive obtížnost a někdy až neschopnost či dokonce nemožnost jeho navázání, dané přílišnou odlišností mezi pozemským a mimozemským životem. Byl autorem řady rozhlasových her, televizních inscenací, filmových scénářů [1].

Dílo

Romány

Stanisław Lem v Krakově, 30.10.2005

Sbírky povídek

Věda a filosofie

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 ŽELEZNÝ, Ivo. Roboti a androidi. Praha : Svoboda, 1988. Kapitola O autorech, (Stanislaw Lem), s. 611.  

Související články


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Stanisław Lem
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Stanisław Lem