Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Souad Massi

Z Multimediaexpo.cz


Souad Massi (* 23. srpna 1972, Kabýlie, Alžírsko) je ve Francii žijící alžírská skladatelka, zpěvačka a kytaristka kabylského původu. Svou kariéru zahájila v alžírské rockové hudební skupině Atakor, s níž vystupovala několik let. Po sérii výhrůžek smrtí však v roce 1999 opustila Alžírsko a odstěhovala se do Paříže ve Francii. Účast na koncertu Femmes d'Algerie, který se konal v roce 1999 v Paříži, jí přinesla nahrávací smlouvu s vydavatelstvím Island Records. Massi zpívá arabsky, francouzsky, někdy i anglicky či kabylsky. V její tvorbě se prolíná hudba arabská s vlivy americké rockové i country hudby, portugalského fada i španělského flamenca.

Obsah

Život a kariéra

Začátky

Massi se narodila v Algiers v Alžírsku do chudé rodiny jako sedmé dítě. Již v raném věku se začala věnovat zpěvu a hře na kytaru, povzbuzována svým starším bratrem.[1] Později se zpěvačka inspirovala také flamencem a americkou lidovou a country hudbou, což se pak také projevilo v jejích skladbách.[2] V sedmnácti letech začala vystupovat se skupinou hrající flamenco, po krátkém čase ji ale opustila. Začátkem roku 1990 se Massi přidala k politicky angažované rockové skupině Atakor ovlivněné rockovými baladami skupin jako Led Zeppelin a U2. S Atakorem vystupovala sedm let, během kterých skupina vydala úspěšné hudební album a natočila dvě populární hudební videa.[3] Skupina však byla pro svou rostoucí popularitu a politické názory perzekuována a zpěvačce bylo vyhrožováno smrtí.[1] V roce 1999 byla Souad Massi pozvána do Francie na hudební festival Femmes d’Algérie. Po úspěšném vystoupení na festivalu se Massi rozhodla již ve Francii zůstat.

Sólová dráha

Vystoupení na festivalu Femmes d’Algérie přineslo zpěvačce kontrakt u společnosti Island Records, kde také vydala v červnu 2001 své debutové album Raoui,[4] které bývá srovnáváno s americkou folkovou hudbou 60. let.[5] Převážně francouzsky a arabsky zpívané album mělo úspěch u kritiky i u posluchačů.[3] Následující rok bylo album nominováno na cenu v kategorii „Best Newcomer“ BBC Radia 3. V roce 2003 vydala Massi druhé album s názvem Deb. Album, spíše lyrické než politicky angažované, se stalo celosvětově jedním z nejúspěšnějších alb severoafrických umělců.[6] O tři roky později vydává Massi své třetí album, Mesk Elil. Na převážně opět lyrickém albu doprovodili zpěvačku v duetech Daby Toure and Rabah Khalfa.[7] Souad Massi vystupovala i v České republice. 11. listopadu 2006 se konal v Praze v paláci Akropolis koncert v rámci celosvětového turné při vydání alba Mesk Elil.[8][9]

Diskografie

  • Raoui, 2001
  • Deb, 2003
  • Mesk Elil, 2005
  • Live acoustique, 2007

Literatura

Reference

  1. 1,0 1,1 Biografie Souad Massi na stránkách AMG
  2. Africa's shining music stars (BBC News)
  3. 3,0 3,1 Profil Souad Massi na stránkách africanmusiciansprofiles
  4. DORŮŽKA, Petr. Souad Massi: Raoui [online]. Muzikus, 29. července 2002, [cit. 2008-11-02]. Dostupné online. (česky) 
  5. Album Raoui na stránkách AMG
  6. SOUAD MASSI (ALGERIA) na stránkách BBC Radio 3
  7. JIREŠ, Roman. Souad Massi: Mesk elil [online]. Muzikus, 14. března 2006, [cit. 2008-11-02]. Dostupné online. (česky) 
  8. Souad Massi v Praze
  9. Respect Plus: Souad Massi ve fotografiích

Externí odkazy