Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Smolotely
Z Multimediaexpo.cz
Obsah |
Smolotely
Obec Smolotely se nachází v okrese Příbram přibližně 5 km západně od hráze orlické přehrady. Z hlediska historického vývoje se obec dělí na tři místní části (Smolotely, Smolotelky a Drahu). V okolí se nachází několik významných stavení a pamětihodností. Na nedalekém vrchu Maková stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské z počátku 18.století. Přímo ve obci leží dnes chátrající barokní zámek a bývalý pivovar. Po památkách okolí Smolotel vás provede naučná stezka okolím Smolotel a Makové hory (v provozu od listopadu 2009).
Historie
Pravděpodobně již koncem doby bronzové v okolí dnešních Smolotel bylo první známé osídlení (na vrchu zvaném Hradiště bylo vědeckým průzkumem doloženo slovanské hradiště). V 9. století byl na území dnešní obce Smolotely pravděpodobně trh se smolou (z toho pravděpodobně pochází název dnešní název obce – Smolotely. Z roku 1336 pochází první písemná zmínka v majestátu Jana Lucemburského. První písemná zmínka o zdejší gotické tvrzi je z roku 1515 (o její existenci nasvědčují zkosené zdi na jedné ze stran dnešního zámku). Roku 1605 koupil tvrz rod Chanovských z Dlouhé Vsi. Za třicetileté války byl východně od dnešních Smolotelek švédský vojenský tábor. Jan Felix Chanovský z Dlouhé vsi nechal vystavět v letech 1719–1722 poutní kostel na nedalekém vrchu Maková (název od - má kovy). V tomto období byla také přestavěna zdejší gotická tvrz na barokní zámek (1706–1732). První písemná zmínka o zámku je z 28. dubna 1732. K zámku v této době náležel ještě pivovar s chmelnicí. K zámku se postupně staví další budovy pro hospodářské účely. První světová válka ho nijak významně neovlivnila. Za druhé světové vlastnila Smolotely a zdejší panství rodina Schwarzových. Ti však byli deportování do Osvětimi, kde zemřeli v plynové komoře, z celé rodiny přežila jen dcera Ema, která emigrovala do Ameriky. Od této doby spravuje zámek stát. V období komunistické vlády bohužel chátrá. Konají se zde zábavy a filmové promítání, sídlí zde ordinace praktického lékaře a také mateřská škola. Od roku 1965 do roku 1990 slouží také kanceláři městského národního výboru. Zámek ale nadále chátrá. V roce 1996 se o zámek a další majetek přihlásil v rámci restitucí Jan Josef Kohn, potomek rodiny Schwarzů. Pivovar je zrekonstruován, ale zámek chátrá dál. V roce 2006 byla schválena vlajka a znak obce.
Památky v blízkém okolí
- kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské – Kostel je vystavěn v barokním slohu (dokončen roku 1722) architektem Carlem Antonio Canevallem. Současně s vysvěcením byla přinesena Milostná soška Panny Marie Škapulířské. Kostel je tedy zasvěcen sv. Janu Křtiteli a Panně Marii Škapulířské. Na stropech kostela jsou například malby čtyř evangelistů od Josefa Bosáčka (přítele Mikoláše Alše). Mše se tu konají jen jednou měsíčně. V některých pramenech se uvádí, že na počátku existence kostela stál opodál karmelitánský klášter s ambity. O této informaci se však velmi spekuluje. Dnes na Makové naleznete pouze kostel a opodál bývalou faru. Klášter ani jeho pozůstatky však nikoli. Za první světové války přišel kostel o zvony a málem i o varhany. Dnes je celý kostel zrekonstruován a podrobněji se o historii dočtete přímo na místě na jedné z tabulí naučné stezky okolím Smolotel a Makové hory.
- bývalý barokní zámek – Nejprve gotická tvrz, v letech 1706–1732 přestavěna na barokní zámek. Za druhé světové války majitelé zámku deportováni do Osvětimi. Od této doby se stává zámek státním. V období komunismu dějiště mnoha kulturních akcí. Dnes vlastní zámek restituent. Více se dočtete v článku historie Smolotel.
- panský mlýn – Leží přibližně 0,5 km severně od Smolotelek na Líšnickém potoce. V první polovině 20. století nahrazeno mlýnské kolo Francisovou turbínou. Provoz zastaven roku 1946. Poháněn náhonem z Drahy. Dnes slouží jako obytný dům.
- vopičkův mlýn – První zmínka z roku 1620 na zlatonosném Líšnického potoce. Každý rok namlel kolem 200 tun mouky. Provoz mlýna zastaven v roce 1946. Dnes slouží jako obytný dům.
- parní mlýn – Za pozornost stojí velmi dobře zachovaný a velmi ojedinělý cihlový komín viditelný již zdaleka (cihly na jeho stavbu byly vyrobeny na zakázku). Budova samotného parníno mlýna zbourána. Dnes opodál naleznete chladící rybníček a obytnou vilu.
- pivovar – První zmínka je z roku 1605 jako zámecký pivovar. Výroba v roce 1870 činila 15 000 hektolitrů za rok. Už téměř od počátku k pivovaru náležela vlastní chmelnice. Pivovar zanikl v počátečním období 1. světové války (zabavení měděných kotlů na vaření piva). Dnes je část zrekonstruovaná jako budoucí penzion.
- lihovar – První zmínka pochází z let 1650–1670. Na konci druhé světové války vyrabován ruskou armádou. Dnes jej naleznete v areálu dnešního Zemědělského družstva.
Služby
V obci se nachází pobočka České pošty, místní hospoda, smíšené zboží a obecní úřad.
Doprava
Autem se do Smolotel nejlépe dostanete z Příbrami. Po sinici 66 těsně před Milín, před Milínem na okamžik odbočíte na silnici 4 a z té odbočíte na Pečičky. Po této komunikaci dojedete přes Pečičky až do Smolotel. Dopravu také zajišťuje autobusová linka z Příbrami z hlavního autobusového nádraží.
Místní části obce (dle historického dělení)
- Smolotely
- Smolotelky
- Draha
Odkazy
Vše o Smolotelích, Makové hoře a naučné stezce - http://www.smolotely.com (v plném provozu od června 2009) Smolotelský zámek – www.hrady.cz Maková hora – www.prostor-ad.cz
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |