Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Skepticismus
Z Multimediaexpo.cz
Skepticismus (z řeckého slova skeptomai –„pochybuji“) je blízký agnosticismu a nihilismu. Skepticismus navazuje na učení sofistů. První skeptikové ukazovali na relativnost lidského poznání, na jeho formální nedokazatelnost a závislost na různých podmínkách. Běžně se užívá označení skeptik pro osoby, které:
- mají nedůvěřivý postoj nebo smýšlení o všech nebo specifikovaných věcech,
- tvrdí, že pravdivé poznání je nemožné,
- všechno soustavně kriticky posuzují.
Obsah |
Filosofický skepticismus
Rozsah filosofického skepticismu je od pochybnosti o možnosti filosofického řešení až po agnosticismus a nihilismus. Všichni antičtí filosofičtí skeptici se shodují v názoru, že poznání je možné jen díky apriorním předpokladům, které nelze odvodit ze smyslové zkušenosti, a proto je nutné jeho pravdivost neustále ověřovat. V klasické filosofii odkazuje skepticismus na osobnostní rysy školy „Skeptikoi“ – filosofů, o kterých se říkalo že „nic netvrdili, ale že se jenom domnívali“.[1] V tomto smyslu zastává filosofický skepticismus názor, že je třeba se vyvarovat postulátu konečné pravdy. Jediný systematický zdroj z této doby je od Sexta Empirica, protože většina antických skeptiků nezanechala žádné písemnosti, nebo se jejich spisy nezachovaly.
Vědecký skepticismus
V moderní době se ve vědeckých kruzích používá pojem skepticismus (též vědecký nebo racionální skepticismus) pro kritické zkoumání jakýchkoliv teorií, kterými se věda zabývá, a vlastně odmítání jejich apriorního přijímání. Základní myšlenkou racionálního skepticismu je, že pokud se neprokáže opak, nelze u jakýchkoliv tvrzení nebo teorií předpokládat pravdivost. Dále racionální skepticismus požaduje, aby byla každá teorie skutečně vědecká, tj. aby měla některé důležité atributy (např. falzifikovatelnost, vnitřní konzistence, shoda s pozorováním). Na veřejnosti je racionální skepticismus prezentován zejména při zkoumání pseudovědeckých a nevědeckých teorií. Celosvětově je toto hnutí reprezentováno např. organizací CSICOP a v České republice pak klubem SISYFOS.
Český vědecký skepticismus
Je součástí světového vědecko-skeptického hnutí, jehož průkopníkem byl americký Committee for Skeptical Inquiry (Výbor pro skeptické zkoumání; založen 1976 jako CSICOP); je členem Evropské rady skeptických organizací ECSO. Od roku 2000 je členem Rady vědeckých společností ČR. Mezi jeho přední členy patří astronom a popularizátor Jiří Grygar a spisovatelka a publicistka Věra Nosková. Název odkazující na mytologického Sisyfa symbolizuje přesvědčení zakladatelů, že je čeká sisyfovská práce.
Náboženský skepticismus
Náboženský skepticismus se zaměřuje na pochybnosti týkající se víry, například existence božských stvoření nebo zázraků. Náboženští skeptici nemusí být nutně ateisti nebo agnostici.
Pseudoskepticismus
Termín Pseudoskepticismus, popisuje myšlení, které se zdá být skeptické, ale skeptické není. Tento termín zpopularizoval Marcello Truzzi a definoval pseudoskeptiky jako osoby jejichž názory jsou spíše negativní, než agnostické, a přesto se považují za skeptiky.[1][2] Rektor arizonské univerzity Rochus Boerner popisuje pseudoskeptiky spíše jako "bez víry", než "nevěřící",[3] a fyzik princetonské univerzity Gregory N. Derry popisuje myšlení pseudoskeptiků jako ".. směřující k myšlenkám, které souvisí s jejich předjímaným závěrem.[4]
Odkazy
Reference
- ↑ University of Washington electrical research engineer William J. Beaty describes pseudo-skepticism as "a variety of pseudoscience: the behavior of highly biased 'sneering scoffers' who try to legitimize their prejudice by donning the mantle of science and proper skepticism. They claim to support reason/logic while in fact filling their arguments with plenty of ad-hominems, straw-man, poisoning-the-well, and numerous other emotion-enflaming fallacies and debating tactics."
- ↑ Steven B. Krivit, The Rebirth of Cold Fusion: Real Science, Real Hope, Real Energy, ISBN 978-0976054580, Pacific Oaks Press (October 1, 2004) p.143
- ↑ Krevit, ibid., referring to Rochus Boerner, "Some notes on Skepticism"
- ↑ Gregory N. Derry, What Science Is and How It Works, ISBN 978-0691095509, Princeton University Press (March 4, 2002) p.171
Související články
- Filosofický skepticismus
- Hume
- Nihilismus
- Věda
- Pseudověda
- Pyrrhón z Élidy
- Sextus Empiricus
- Český klub skeptiků SISYFOS
Literatura
- Sextus Empiricus, Outlines of Pyrrhonism, R.G. Bury (trans.), Prometheus Books, Buffalo, NY, 1990.
- ISBN 0-674-99204-0 Diogenes Laertius: Lives of Eminent Philosophers
- ISBN 0791430677 Grimes John, A Concise Dictionary of Indian Philosophy, SUNY Press 1996, New York
- ISBN 978-0691095509 Gregory N. Derry, What Science Is and How It Works, Princeton University Press 2002
- ISBN 80-7198-062-5 Filipský J., Liščák V., Heroldová H. a kol., Lexikon východní moudrosti, Votobia Olomouc 1996
Externí odkazy
- Responses to skepticism
- Excerpts from the "Outlines of Pyrrhonism" by Sextus Empiricus
- Attempted refutation of external-world scepticism. Recently published books by philosopher Olaf M. Müller
- Article: Skepticism and Denial by Stephen Novella MD, The New England Journal of Skepticism
- Classical Skepticism by Peter Suber.
- On the Impossibility of Real A Priori Knowledge
- Český klub SISIFOS - oficiální stránky
- Proč jsou skeptici skeptičtí
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |