Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

STS-61-A

Z Multimediaexpo.cz


STS-61-A byla devátá mise raketoplánu Challenger. Celkem se jednalo o 22. misi raketoplánu do vesmíru. Cílem letu bylo vynesení německé stanice „Spacelab D-1“.

Obsah

Posádka

V závorkách je uvedený celkový počet letů do vesmíru včetně této mise.

Průběh mise

Start

Raketoplán odstartoval z rampy 39-A Kennedyho vesmírného střediska 30. října 1985 v 17:00 UT. Před startem se vyskytla závada na palivové baterii č. 1, ve které poklesla teplota mimo povoleného rozsahu. Vzhledem k tomu, že další dvě baterie dokázaly zabezpečit energii pro všechny experimenty, byl start i přes závadu povolen.

Průběh letu

Krátce po navedení na suborbitální dráhu v T+11 minut se vyskytl další problém. Selhal regulátor tlaku hélia v pravém modulu zadních motorů RCS a tlak začal klesat. Posádka Challengeru však problém vyřešila přechodem na druhou nezávislou přívodovou větev. V čase T+45 minut byl raketoplán navedený na operační, téměř kruhovou oběžnou dráhu okolo Země.

Posádka při práci v modulu Spacelab

Posádka raketoplánu se rozdělila na dvě směny. První, nazývaná "modrá" nastoupila do práce 3 hodiny 30 minut po startu a začala s oživováním Spacelabu. Řízení oživené laboratoře potom převzalo západoněmecké středisko. V Německé spolkové republice mohli sledovat experimenty v přímém přenosu.

Druhá směna se označovala jako "červená". Během sedmidenní mise se stihlo uskutečnit zhruba 80 procent plánovaného programu. Posádka celou dobu zápasila s technickými problémy, mezi které patřilo i unikání vzduchu ze Spacelabu.

Přistání

Poslední experiment se uskutečnil 6. listopadu během přistávání. Byla to zkouška řízení pomocí ovládání předního podvozku. Tuto změnu v konstrukci si vynutily problémy během přistávání mise STS-51-D. Challenger bezpečně přistál v 17:44 UT na dráze 17 Edwardsově letecké základně.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
STS-61-A
Raketoplán Challenger (OV-099)

STS-6STS-7STS-8STS-41-BSTS-41-CSTS-41-GSTS-51-BSTS-51-FSTS-61-ASTS-51-L