Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Sémiotika
Z Multimediaexpo.cz
Sémiotika (z řec. σημειον sémeion, znak, označení) je nauka o znakových systémech. Oblastí jejího zájmu nejsou jen jazykové znaky, ale obecně i všechny ostatní znakové systémy (piktogramy, dopravní značky apod.). Vlastní znakové systémy s pravidly gramatickými i sémantickými mají mj. umělecké obory, náboženství, hry nebo rituály. Za zakladatele moderní sémiotiky je považován americký filosof Charles Peirce (1839–1914), jenž rozdělil znaky na ikony, indexy a symboly.
Podobory sémiotiky
Sémiotika se podle obecně uznávaného rozdělení Charlese Morrise dělí na
- sémantiku, která se zabývá významem znaků
- syntaktiku, syntax, jež zkoumá vzájemné vztahy mezi znaky
- pragmatiku, jejíž náplní je užívání znaků, vztahy mezi znaky a jejich uživateli
Sémiologie
Ferdinand de Saussure, považovaný za otce moderní lingvistiky, používal pro sémiotiku termínu sémiologie a její náplň definoval jako zkoumání „života znaků v lidské společnosti“. Do znakových systémů zahrnoval mj. i Morseovu abecedu, řeč hluchoněmých nebo hru v šachy, pozdější strukturalisté připojili řadu dalších (těsnopis, lidové kroje ad.). Lingvistika pak je disciplínou sémiologii podřazenou, neboť se jako věda zabývá jen jedním z mnoha znakových systémů. Pojmu „sémiologie“ se jako synonymu k sémiotice v některých státech dává přednost dodnes (např. ve Francii).
Někteří významní sémiotici
- Roland Barthes
- Umberto Eco
- Algirdas Julius Greimas
- Louis Hjelmslev
- Jurij Michajlovič Lotman
- Charles W. Morris
- Ivo Osolsobě
- Charles Peirce
- Ferdinand de Saussure
- Thomas A. Sebeok
- Valentin Vološinov
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |