Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Rychlé šípy
Z Multimediaexpo.cz
Rychlé šípy je název fiktivního klubu pěti hochů z knih a komiksů spisovatele Jaroslava Foglara.
Členy klubu byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Rychlé šípy jsou v Česku všeobecně známé. Jméno Mirka Dušína se stalo synonymem bezchybného kladného hrdiny, jeho opakem jsou členové soupeřícího Bratrstva kočičí pracky: Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš.
Obsah |
Komiks
Rychlé šípy původně vycházely jako komiks od roku 1938 do roku 1989 s vynucenými přestávkami v období nacismu a komunismu. Zatímco autorem textu byl vždy Jaroslav Foglar, kreslířem první série byl Jan Fischer, druhou sérii (období kolem Pražského jara) kreslil Marko Čermák. První série vycházela v časopisech Mladý Hlasatel a Vpřed. Souborné knižní vydání seriálu vyšlo roku 1998 v nakladatelství Olympia.
Knihy
Rychlé šípy jsou hlavními postavami knižní trilogie Dobrodružství v temných uličkách: Záhada hlavolamu (1941), Stínadla se bouří (1947), a Tajemství Velkého Vonta (1986 české vydání v Německu, v ČR až 1990). Záhada hlavolamu byla zfilmována v roce 1993 (režie: Petr Kotek) a stala také se námětem TV seriálu z roku 1969 (režie Hynek Bočan). Známými rekvizitami z ní jsou záhadný hlavolam Ježek v kleci, Tleskačovo létající kolo, tajemný Em, temné uličky Stínadel a bezeslovná píseň Vontů. Knihy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří vyšla později i jako obrázkový komiks.
Rekapitulace prvních vydání Rychlých šípů
Samostatný obrázkový seriál (komiks) Rychlé šípy má celkem 316 pokračování, která vycházela takto:
- 1938-1941 Mladý hlasatel, 113 pokračování
- 1946 Junák, 4 pokračování
- 1946-1948 Vpřed, 103 pokračování
- 1968 Skaut-Junák, 1 pokračování
- 1970-1971 časopis Rychlé šípy, 87 pokračování
- 1986 publikace Píseň úplňku, 7 pokračování
- 1989 noviny Mladá fronta, 1 pokračování
Úryvek ze Záhady hlavolamu
„Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece jejím nejširším otvorem, posuneme ježka do poloviny výšky klece. Pak otočíme za vyčnívající osten ježkem, až na jeho protilehlé straně dostaneme do kolmé polohy nad sebou dva jiné ostny, nejdelší po tom, který už vyčnívá vpředu.
Popostrčíme předním ostnem ježka tak, aby jeho dva kolmo nad sebou nacházející se ostny pronikly protilehlým otvorem co nejvíce ven. Potom za přední osten sklápíme celý hlavolam jakoby dolů, až jak zadní dva vyčnívající ostny dovolí, a poněkud doleva. Tím ježek dostane v kleci takovou figuru, že všechny jeho ostatní ostny, které jinak překážejí jeho vyklouznutí ven, zmizí z jiných otvorů klece v jejím vnitřku a zaujmou příznivou polohu k nejširšímu otvoru. A pak stačí už jen ježkem kroutit za nejdelší vyčnívající ostny z klece, až je venku úplně. A nazpět se dostává způsobem přesně opačným. To už je snadné!“
„U všech plantážníků!“ přerušil čtoucího Mirka Rychlonožka. „Snadné to tedy zrovna asi nebylo - ale vždyť my vlastně - podle toho tady - umíme hlavolam otvírat! Kdybychom postupovali od slova ke slovu, jak je to tu psané, musel by přece ježek z klece vyjít!“
„Vypadá to tak,“ pravil užaslý Mirek. „Známe návod, po kterém marně prahly celé generace Stínadel! Ale je tady o tom ještě něco - poslouchejte!“ Sklonil se opět k zašlému deníku a četl: „A pak, když už je ježek venku, dá se rozšroubovat krásně. A uvnitř je všechno - všechno! Již jdu ale spát, dobrou noc. Ještě si jen uklidím potmě tento deník. Ten nenajde nikdo! Kdyby našel, byla by to moje smrt!“
„Pro pět ran do hlavy,“ vyjekl zoufale Rychlonožka, „co všechno, co bylo v ježku všechno?“
Členové klubu
- Mirek Dušín
- Jarka Metelka
- Jindra Hojer
- Rychlonožka
- Červenáček
Foglarovi pokračovatelé
Rychlé šípy jsou tak populární téma, že se po Foglarově smrti našli další autoři, kteří v příbězích slavného klubu pokračovali. Za všechny jmenujme alespoň knihu Jaroslava Velinského Poslední tajemství Jana T. (2003), která bezprostředně navazuje na Tajemství velkého Vonta a snaží se objasnit zbylé záhady ze Stínadel.
Současně s Posledním tajemstvím vyšla kniha Josefa Červinky-Griffina Poselství ze Stínadel. Jedná se také o 4. díl stínadelské trilogie a zabývá se rovněž některými stínadelskými záhadami.
Dalším přírůstkem do Stínadelského fondu je Meč Vontů od Jiřího Hogana, v němž je nastíněna historie Vontské organizace od zvolení Otakara Losny, který podle knihy byl na dlouho posledním Velkým Vontem (Druhá světová válka a Komunismus) po Sametovou revoluci. Kniha popisuje události právě z období po Sametové revoluci, kdy je Vontská organizace obnovována a je volen nový Velký Vont.
Na stínadelskou trilogii také volně navazuje trilogie Svatopluka Hrnčíře o Uctívačích ginga.
Související články
Externí odkazy
- Bohoušek.cz - neoficiální foglarovský magazín
- Jan Lipold: Rychlé šípy Jaroslava Foglara zná prakticky každý
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |