Rozpuk jízlivý

Z Multimediaexpo.cz


Pozor, smrtelný jed !

Rozpuk jízlivý (Cicuta virosa) je prudce jedovatá rostlina z čeledi miříkovitých. Přirozeně se vyskytuje ve střední a severní Evropě, severní Asii a na severozápadě Ameriky.

Obsah

Alternativní názvy

Lidové: rozpuka, ropuka

Vzhled

Statná, 30-150 cm vysoká vytrvalá bylina vytvářející duté přehrádkované oddenky. Voní podobně jako petržel. Lodyha je větvená, trubkovitá a jemně rýhovaná. Listy jsou 2x-3x zpeřené, lístky jsou malé, kopinaté a ostře zubaté. Kvete od července do srpna. Květy jsou uspořádány v řídkých okolících složených z 8-12 okolíčků. Plody jsou okrouhlé, hnědavě žluté a tmavohnědě pruhované.

Stanoviště

Vyhledává vlhká stanoviště - mokřady či příkopy.

Obsahové látky

Celá rostlina obsahuje cikutoxin, cikutol a směs alkaloidů. Největší koncentrace těchto nebezpečných látek je v oddenku.

Otravy

K otravě dochází nejčastěji záměnou nasládle chutnajícího oddenku za kořen petržele, nebo použití listí rozpuku místo listí petržele, celeru nebo pastyňáku. Oběťmi jsou nejčastěji děti. Smrtelnou dávkou jsou již 2 gramy kořene (oddenku). Hlavní jedovatou látkou je cikulotoxin, vyvolávající křeče a působící na CNS. Otrava nastupuje velice rychle, často se první příznaky objeví již po několika minutách. Objevují se pálivá bolest v ústech a hrdle a zvracení, následně křeče a srdeční a dýchací obtíže a smrt. V případě otravy je nutný okamžitý převoz do nemocnice. U silnějších otrav je prognóza špatná i při maximální lékařské pomoci.

Využití

Externí odkazy

Literatura