Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Rackovití

Z Multimediaexpo.cz


Racek stříbřitý (Larus argentatus)

Rackovití (Laridae) v užším slova smyslu jsou jednou ze skupin dlouhokřídlých ptáků. Jde o ptáky vázané většinou na vodní prostředí. Něco přes 40 druhů racků je rozšířeno po celém světě. U řady druhů došlo v posledních desetiletí k výraznému růstu populace a rozšíření areálu, nejčastěji způsobenému využitím antropogenních (lidského původu) zdrojů (skládky odpadků, odpady z rybářského průmyslu)[1]. Racci jsou v současné době předmětem řady podrobných taxonomických výzkumů.

Taxonomie racků

Taxonomie a fylogeneze racků je poměrně komplikovaná, stále dochází k novým objevům a rozdělení do rodů a druhů se často mění. Po klasických výzkumech, zaměřených na morfologii se pozornost vědců přesunula na výzkumy s využitím mitochondriální a nejnověji jaderné DNA. Výsledky výzkumu zaměřeného na celou skupinu racků, založené na analýze mitochondriální DNA, nedávno publikovali Pons, Hassanin a Crochet (2005).[2] Analýza jaderné DNA je využívána při snaze rozluštit komplikované vztahy a fylogenezi tzv. "velkých bělohlavých racků", tedy skupinu druhů racka stříbřitého (Larus argentatus). Nejnovější přehled výsledků jednotlivých studií přehledně shrnuli Collinson et al. (2008).[3]

Druhy pozorované v ČR

Rod Larus

Rod Rissa

Rod Xema

Reference

  1. HORTON, N.; BROUGH, T.; ROCHARD, J. B. A. The importance of refuse tips to gulls wintering in an inland area of south-east England. Journal of Applied Ecology, 1983, roč. 20, s. 751-765.  
  2. PONS, J.-M.; HASSANIN, A.; CROCHET, P.-C. Phylogenetic relationships within the Laridae (Chradriiformes:Aves) inferred from mitochondrial markers. Molecular Phylogenetics and Evolution, 2005, roč. 37, s. 686-699.  
  3. COLLINSON, M.; PARKIN, T.; KNOX A. G.; SANGSTER G.; SVENSSON, L. Species boundaries in the Herring and Lesser Black-backed Gull complex. British Birds, 2008, roč. 101, s. 340-363.