Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Růže šípková
Z Multimediaexpo.cz
Růže šípková (Rosa canina) je keř, který dosahuje výšky 1-3 metry. Říká se mu též psí růže, což údajně souvisí s tím, že ji staří Římané používali proti vzteklině.[1] Pod označení růže šípková spadá přes 60 variet.
Obsah |
Výskyt
Rozšířená je téměř v celé Evropě, s výjimkou dalekého severu. Roste na slunných stráních, mezích, v příkopech a na okrajích lesů. Vyskytuje se od nížin až do hor do výše 1200 m n. m. Má ráda vápenatou, hlubokou půdu, její kořeny sahají až metr hluboko.
Popis
Šípková růže má vzpřímené nebo převislé trnité větve. Dlouhé výhony někdy šplhají po blízkých stromech. Trny bývají hákovitě zahnuté. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, 5-7četné. Lístky jsou eliptické až vejčité, zašpičatělé, s pilovitým okrajem, 2-4 cm dlouhé a 1 až 2,5 cm široké. Šípková růže kvete v květnu a červnu. Voňavé květy bohaté na nektar mají růžovou nebo bílou barvu, měří asi 5 až 6 cm v průměru a vyrůstají po 1-3 na 0,5 až 2 cm dlouhých stopkách. Kališní lístky jsou po odkvětu ohnuté dozadu. Korunní plátky jsou 2 až 2,5 cm dlouhé. Lysá čnělka má kuželovitou bliznu. Lesklé červené šípky, které dozrávají v srpnu a září, jsou 2-3 cm dlouhé a jejich tvar bývá různý, od vejčitého až po kulovitý. Semena uložená uvnitř šípků jsou chráněna ostrými chloupky. Keř má hnědou kůru. Na větvích tohoto keře se objevují výrůstky, které svým vzhledem připomínají jablko, způsobené vosičkami pilatky růžové.
Použití
Šípky jsou jedlé a bohaté na vitamíny, zejména na vitamín C. Vaří se z nich čaj na posílení organizmu a vzhledem k tomu, že šípky působí i mírně močopudně, dá se použít i při onemocnění močového ústrojí nebo ledvin. Ze šípků je možné vyrábět také sirupy, zavařeniny, kompoty, domácí víno nebo šípkový likér.
Reference
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |