Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Psychóza

Z Multimediaexpo.cz

Psychóza je závažný duševní stav, který lze definovat jako neschopnost chovat se a jednat v  souladu s  okolnostmi. Je to vlastně disociace mezi vnímáním, chováním a prožíváním. Mění se stav nemocného k  realitě. Rozdíl mezi psychózou a neurózou je, že psychóza je závažné onemocnění s  organickými poruchami mozku, viditelná i  na neurologickém vyšetření (CT mozku, EEG. . ), kdežto neuróza je pouze stav neohrožující náš život, pouze ho ztěžuje, bez organických poruch mozku.

Obsah

Příčiny

Psychózy jsou často provázeny abnormálními biochemickými pochody v  mozku a zdá se, že u  části postižených se na vzniku onemocnění podílejí genetické předpoklady. Psychotické projevy však mohou být způsobeny také jinými chorobami, např. poruchami látkové výměny nebo nádorem na mozku a účinkem některých léků, drog nebo alkoholu. Z  biochemických teorií se zdá nejpravděpodobnější (zejména s  ohledem na působení antipsychotik) dopaminová teorie, kdy se předpokládá, že tonická komponenta (převážně extrasynaptická) tvorby dopaminu je snížená, naopak fázický přenos (synaptický) je zvýšen. Z  dalších teorií se uvažuje o  vlivu serotoninu (serotoninové dráhy působí inhibičně na dopaminový systém), dále vliv excitačních aminokyselin (glutamát a aspartát) - kdy např. hypofunkce NMDA (N-methyl-D-aspartátových) receptorů vyvolává stavy podobné schizofrenii - toto způsobuje např. droga PCP.

Projevy

Charakteristická je porucha vnímání - halucinace typicky sluchové - slyší hlasy, které přikazují, pomlouvají či rozmlouvají mezi sebou, dále bludy - typicky paranoidní, kdy daný člověk má pocit, že je sledován, odposloucháván, pronásledován apod. Mohou být poruchy emotivity, kdy se zase např. směje inadekvátně situaci, mohou se vyskytnout tzv. katatonní příznaky - kdy se dlouho nehýbe, strnule zůstává v  určitých polohách nebo naopak je výrazně neklidný, agresivní a ohrožuje své okolí či sebe.

Nemoci

Existuje více nemocí u  kterých se projevují psychotické prožitky. Asi nejznámější je schizofrenie, ale může se vyskytnout při užívání alkoholu či drog (typicky stimulancia - pervitin či kokain), dále u  demencí, či úrazů, kde je příčina postižení mozku, přechodně bývají po operacích. Psychotické prožitky mohou být u  těžkých mánií či depresivních stavů. V  těchto případech se ale projevy trochu liší od předešlých. U  schizofrenie se předpokládá polygenní dědičnost spolu s  vlivem prostředí. K  vnějším vlivům patří - podvýživa matky v  1. trimestru, chřipkové onemocnění matky ve 2. trimestru, hyperprotektivní rodiče, nebo naopak odmítavý vztah rodičů k  dítěti, dále např. stresující události v  životě (ztráta zaměstnání, těhotenství a porod, rozvod, svatba apod. )

Externí odkazy