Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Pravděpodobnostní popis
Z Multimediaexpo.cz
Podle klasické, tzv. Kodaňské interpretace představuje kvadrát normy vlnové funkce (kvadrát absolutní hodnoty amplitudy přechodu z jednoho stavu do druhého) pravděpodobnost, že daný stav nastane.
Samotná kvantová mechanika může tedy předpovídat pouze pravděpodobnosti. Někdy ovšem dokáže nějaké výsledky měření vyloučit (tzv. výběrová pravidla), případně někdy dokonce přesně předpovědět výsledek měření (pokud vyjdou pravděpodobnosti ostatních výsledků nulové), v tomto případě říkáme, že se systém nachází ve vlastním stavu vůči měřené pozorovatelné.
Na druhé straně je důležité si uvědomit, že pravděpodobnosti naměření každé z hodnot ÚMP (úplné množiny pozorovatelných), ještě nepředstavují celou informaci o systému. Tu představuje pouze amplituda pravděpodobnosti naměření každé z hodnot ÚMP. Amplituda pravděpodobnosti je přitom komplexní číslo, mající kromě velikosti taktéž fázi, kterou měřením ÚMP nejsme schopni zjistit.
Měřením tedy nikdy neobdržíme úplnou informaci o stavu, ve kterém se systém před měřením nacházel, samotné měření pak stav systému nenávratně změní (tzv. kolaps vlnové funkce). Nemožnost zjištění úplné informace o stavu systému souvisí s nemožností klonovat kvantový stav (klonování zakazuje i konečná rychlost šíření informace). Naproti tomu kvantová teleportace (přesunutí daného stavu jinam) je principiálně možná.
Související články
Externí odkazy
- Kvantová a statistická fyzika 2 Tomáš Opatrný, Katedra teoretické fyziky, Univerzita Palackého v Olomouci
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |