Pomník vítězství "Na věčnou slávu" v Lukové

Z Multimediaexpo.cz

Pomník vítězství "Na věčnou slávu" v Lukové je konkrétně umístěný na místním hřbitově u zdi ve druhé řadě hrobů. Byl postaven k připomenutí místních obětí ve 2.světové válce (pomník osvobození obce již tehdy stál). Jelikož je na pomníku rudá sovětská vláda, míní se těmi oběťmi především občané z tehdější SSSR. Postaven byl v roce 1965 u příležitosti 20 let od osvobození obce Luková. Slavnostně odhalen byl 8.května 1965.

Pomník vypadá stroze. Nápis zní pouze „Na věčnou paměť“, nahoře jednoduchá, jen matně rudá hvězda. Zvolilo se i několikeré zalomení kamene.

Obsah

Zaznamenaná událost vedoucí k postavení pomníku

V prosinci 1944, po příchodu sovětských válečných zajatců do Lukové se stala zajímavá událost, bezprostředně s pomníkem související. Protože jim němečtí biřici nedávali téměř žádné jídlo, Rusové museli celé dny trávit v bolestivých žaludečních křečích. Došlo to tak daleko, že se čtyři bývalí vojáci odhodlali k činu: Z vnitřku obří stodoly, kde přespávali se stovkami ostatních, se dostali komínem na střechu, poté ven a do sýpky. Ve chvilce spořádali dohromady asi 30 kg obilí. Jejich štěstí však netrvalo dlouho. Byli odhaleni. Všem čtyřem bylo jasné, že je čeká utrpení. Celé odpoledne se dozorci střídali a jeden po druhém se předháněli v mlácení, kopání a plivání. Noc museli "jedlíci" strávit venku ve velkém mrazu, ráno je už čekala smrt: Žebřiňák je svázané odvezl ke zdi hřbitova, kde byli po chvíli zastřeleni a přidáni k čtyřem mrtvým rudoarmějcům, jejichž příčina smrti je nám neznámá.

Poválečná exhumace

5.listopadu 1948 proběhla exhumace obětí a průzkum již zmíněného masového hrobu za vedení okresního lékaře doktora Antese a zástupců obce. Osm pozůstatků popravených bylo přeneseno do vzniklého hromadného hrobu na hřbitov. Podle zbytků šatů byl jeden mrtvý identifikován jako důstojník, našla se i jmenovka, takže známe alespoň jedno jméno: Alexandr Taranzov.

[1]

Prameny

  • Kronika obce Lukové, 1945-1984.

Reference

  1. Kronika obce Lukové, 1945-1984, s. 36.